Rekrutacja i progi do szkół średnich 2021. Gdzie potrzeba było najwięcej punktów, a gdzie są jeszcze wolne miejsca?

Monika Jankowska
Monika Jankowska
Anna Kaczmarz
Szkoły średnie ogłosiły już listy osób, które od września staną się ich uczniami. Jakie progi punkowe obowiązywały w Trójmieście? Gdzie najtrudniej było się dostać? I czy gdzieś są jeszcze wolne miejsca?

- Zdecydowana większość moich uczniów dostała się tam, gdzie chciała – mówi Mikołaj Wysiecki, nauczyciel historii i WOS-u z SP nr 60 w Gdańsku. - Znam jeden przypadek ucznia z czerwonym paskiem, który nie dostał się do żadnego z wybranych liceów, ale faktycznie trochę słabiej poszły mu egzaminy na koniec szkoły. Wybrał tzw. szkoły topowe, nie zostawiając sobie żadnego koła ratunkowego. Niestety nie przyjęto go do żadnej z nich i ostatecznie poszedł do technikum, w którym znalazło się wolne miejsce. Ale to jedyna taka sytuacja. Dużo rozmawiałem z moimi uczniami na temat ich przyszłości i starałem się pomóc im w wyborze szkół, biorąc pod uwagę ich możliwości i pasje.

Co, jeśli uczeń nie dostał się do wybranej szkoły?

W procesie rekrutacyjnym do szkoły ponadpodstawowej można uzyskać 200 punktów. Lwią część stanowią punkty zdobyte podczas egzaminu ósmoklasisty. Do tego punkty zdobywa się także za poszczególne oceny oraz inne osiągnięcia.

- Każdego roku, podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych nie wszyscy uczniowie dostają się do szkół wybranych przez siebie. Najczęstszy problem stanowi liczba punktów, z którą kandydat przystąpił do procesu rekrutacji. Szczególnie podczas trwania rekrutacji uzupełniającej warto kierować się zatem najniższą liczbą punktów stanowiącą tzw. próg punktowy, czyli liczbę punktów uprawniającą do przyjęcia do wybranej szkoły – tłumaczy Beata Wolak z Kuratorium Oświaty w Gdańsku.

Jak dodaje przedstawicielka kuratorium, uczeń, który nie dostał się do żadnej z wybranych przez siebie szkół w procesie rekrutacji zasadniczej w dniach 3-5 sierpnia miał obowiązek przystąpić do rekrutacji uzupełniającej. Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych w rekrutacji uzupełniającej nastąpi 16 sierpnia, a 23 sierpnia zostaną ogłoszone listy przyjętych i nieprzyjętych.

Gdzie najwięcej wolnych miejsc?

Szczegółowo przyjrzeliśmy się rekrutacji w Gdańsku i w Gdyni. I w jednym, i w drugim mieście jest jeszcze sporo wolnych miejsc dla absolwentów podstawówek. W Gdańsku jest ich 605: 201 miejsc w liceach ogólnokształcących, 256 w technikach i 148 w szkołach branżowych pierwszego stopnia. Wolne miejsca są m. in. w XII LO z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego, XXIII LO, Technikum nr 5 czy Branżowej Szkole I Stopnia nr 9.

W Gdyni przygotowano łącznie 2155 miejsc (1147 miejsc w liceach, 768 miejsc w technikach i 240 miejsc w szkole branżowej pierwszego stopnia), przyjęto 1987 uczniów.

Progi punktowe w popularnych szkołach

Niejeden uczeń (i rodzic) zastanawia się, ile punktów trzeba było uzyskać, by dostać się do najpopularniejszych szkół w Trójmieście. W III LO w Gdańsku, tzw. Topolówce, miejsce dawało 161,6 pkt. Z takim wynikiem można było dostać się do klasy z rozszerzoną historią, polskim i angielskim. Natomiast najtrudniej było dostać się do klasy z rozszerzoną matematyką i informatyką – potrzebne było minimum 177,07 pkt.

Z kolei w III LO w Gdyni – do klasy humanistycznej niedwujęzycznej „wystarczyło” niecałe 187 pkt, a do klasy matematyczno-geograficznej – 193 pkt.

- Zainteresowanie było podobne, jak w roku ubiegłym , choć generalnie zaobserwować można mniejszą liczbę kandydatów, ale to dlatego, że w rocznikach jest po prostu mniej dzieci – mówi dyrektor gdyńskiej „Trójki,”, Wiesław Kosakowski. - Mniej kandydatów mieliśmy do tzw. klas wymagających, choć wyjątkiem była tu klasa biologiczno – chemiczna, która cieszyła się sporym zainteresowaniem. Trafili do niej sami laureaci konkursów i olimpiad, co oznacza, że próg punktowy w tej klasie wynosi 200 pkt.
Natomiast najchętniej wybieranym w tym roku gdyńskim liceum było IX LO, do którego zgłosiły się 733 osoby. Tu najłatwiej było dostać się do klasy biologiczno-chemicznej – próg punktowy do tej klasy wyniósł 145,1.

Jesienny sojusznik Polaków. Dynia!

Wideo

Materiał oryginalny: Rekrutacja i progi do szkół średnich 2021. Gdzie potrzeba było najwięcej punktów, a gdzie są jeszcze wolne miejsca? - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie