Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozmowa kwalifikacyjna

Informator
Informator
Już wysłaliśmy list motywacyjny i CV. Nadszedł czas na kolejny etap - rozmowę kwalifikacyjną. Wydaje się, że to nic takiego tylko kilka pytań. Okazuje się, że tuż przed samym spotkaniem bardzo się zestresowaliśmy. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Po pierwsze poszukajmy informacji o potencjalnym miejscu pracy. Podczas rozmowy mogą paść pytania na temat tego co myślimy o firmie bądź jak oceniamy konkurencję. Warto też, dla siebie samego, zorientować się ile osób jest zatrudnionych w danym miejscu pracy. A także jaka jest pozycja firmy na rynku. sxc.hu

Warto dowiedzieć się czegoś o potencjalnym pracodawcy czy też o osobach, które będą z nami prowadzić rozmowę kwalifikacyjną. Warto zgromadzić informacje o stanowisku pracy. Często to pomaga wcielić się w rolę pracodawcy, rekrutera. Możemy wtedy sobie wyobrazić jakie pytania mogą paść odnośnie tego stanowiska. Rekrutujący mogą nas zapytać np. o hipotetyczne sytuacje typu: „co by było gdyby”. Często też pytają o powody zmiany pracy i co nam się nie podobało w poprzednim miejscu zatrudnienia. Kandydaci są też często pytani o pomysły na własny rozwój zawodowy. Warto też zastanowić się jakich oczekujemy zarobków. Często już podczas rozmowy kwalifikacyjnej kandydat jest pytany o wysokość wynagrodzenia. W ten sposób pracodawca sprawdza czy firmę stać na takiego pracownika i jak dana osoba się ceni.

Sprawdźmy co o nas mówi „wyszukiwarka internetowa”. Coraz więcej pracodawców wyszukuje informacji o swoich przyszłych i potencjalnych pracownikach w Internecie. Często na tej podstawie zadawane są pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Warto to przewidzieć.

Warto wiedzieć co jest naszą dobrą a co słabą stroną. Mając świadomość własnych wad i zalet unikniemy zażenowania.

Kolejną ważną rzeczą jest tzw. autoprezentacja. Warto zadbać o odpowiedni wygląd zewnętrzny i zachowanie.

Po pierwsze nasz wygląd powinien być dostosowany do charakteru firmy. Warto się ubrać ładnie i elegancko, ale bez przesady. Nie musi to być strój w stylu szkolnym. Ważne, aby ubranie nie było ekstrawaganckie. Powinno być w stonowanej kolorystyce. Odpadają udziwnione fryzury i zbyt mocny makijaż. Zarówno panowie jak i panie powinni zadbać o higienę osobistą oraz o paznokcie. Ważne, aby ręce były zadbane, a paznokcie nie były poobgryzane. Buty powinny być czyste i wypastowane. Panowie powinni unikać klapek i sandałów, nawet w okresie wakacyjnym. Nie należy przesadzać z biżuterią. Ważne jest, aby nasz strój był wygodny i byśmy się w nim dobrze czuli. W końcu nie chcemy, aby nasze ubranie było kolejnym czynnikiem stresogennym podczas rozmowy.

Aby być mniej zestresowanym podczas rozmowy, warto przed lustrem przećwiczyć jej przebieg i przyjrzeć się swojemu zachowaniu. Nie gestykulujmy zbytnio rękami, ale też nie chowajmy ich pod stołem. Starajmy nie pokazywać po sobie, że się stresujemy. Nie bądźmy też za bardzo wyluzowani, ponieważ pracodawca może uznać, że nie traktujemy go poważnie. Starajmy się nie krążyć wzrokiem po sali i spróbujmy się skupić na naszym rozmówcy. Rozbiegany wzrok podczas rozmowy może zostać odczytany jako nieszczerość. Nie każdy uzna to za oznakę zdenerwowania.

Przed rozmową warto wziąć kilka głębszych oddechów. Dobrze jest mieć przy sobie kopię CV.

A jak nam nie pójdzie, to pamiętajmy, że praktyka czyni mistrzem.

Zobacz także:

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto