MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Schody z płyt nagrobnych w Gdańsku Wrzeszczu. Płyty zostaną przeniesione na cmentarz

Kazimierz Netka
Przemek Świderski/archiwum
Już nie będziemy deptać nagrobnych płyt, idąc schodami do Gaju Gutenberga w Gdańsku. Te płyty,pochodzące z żydowskiego cmentarza, zabierane są stamtąd i przenoszone na cmentarz komunalny.

Macewy z kirkutu (żydowskiego cmentarza) użyto do budowy schodów w latach 70. ubiegłego wieku. Głośno zrobiło się na ten temat około 10 lat temu i wtedy podjęto starania o uszanowanie pamięci zmarłych wyznawców judaizmu. Trzeba było ta to. Jaki widać, wiele lat.

Zobacz też: Schody we Wrzeszczu. Płyty z cmentarzy wykorzystano do budowy stopni

- Może okazać się, iż płyty leżące w lesie mają niezwykłą wartość historyczną. Dlatego też prace prowadzone będą pod specjalnym nadzorem – zapowiada Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. - Poprosiliśmy bowiem o współpracę przy tym przedsięwzięciu między innymi przedstawiciela Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku. Schody rozbierane są płyta po płycie - każda z nich jest dokładne oglądana. Wszystkie, które okażą się ważne z historycznego punktu widzenia, przekazane zostaną osobom lub instytucjom zainteresowanym ich zabezpieczeniem.

Prace potrwają do ostatniego dnia listopada – informuje Katarzyna Kaczmarek, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. Koszt budowy to około 74 tysięcy złotych. Nowe schody będą wykonane z całkowicie ekologicznych materiałów – z przewagą drewna; będą miały też wygodną poręcz.

Wykorzystywanie płyt nagrobnych do celów budowlanych, było po II wojnie światowej dość częste. Brano te płyty nie tylko z cmentarzy żydowskich, ale też protestanckich, np. menonickich na Żuławach. Te, które odnaleziono i udało się uratować, objęto pieczą, na przykład w gminie Cedry Wielkie.

Warto wiedzieć, że wielkie cmentarze kiedyś były tam, gdzie teraz spacerujemy, na przykład w Gdańsku Oruni, pomiędzy ul. Dworcową i Związkową po obydwu stronach torów (teraz teren ten wygląda jak park). Duże cmentarze (już na powierzchni ziemi nie ma po nich niemal śladu; są jedynie informujące o tym napisy na tablicach) istniały po obydwu stronach Alei Zwycięstwa. Płyty z tych miejsc trafiły m.in. na Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy przy ul. 3 Maja w Gdańsku oraz do lapidarium, przy Politechnice Gdańskiej.

Za niecały miesiąc będzie Wszystkich Świętych. Rozejrzyjmy się wokół, czy gdzieś jeszcze części nagrobków nie są poniewierane i uratujmy je.

od 7 lat
Wideo

Rusza Strefa Czystego Transportu w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto