Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siedziba ZTM nieprzyjazna niepełnosprawnym

Aneta Niezgoda
Aneta Niezgoda
Kupno biletu czy doładowanie karty miejskiej nie sprawia osobom ...
Kupno biletu czy doładowanie karty miejskiej nie sprawia osobom ... Aneta Niezgoda
Kupno biletu czy doładowanie karty miejskiej nie sprawia osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim takich problemów, jak reklamacja biletu.

Jeden z naszych czytelników zwrócił nam uwagę, że siedziba Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku jest trudno dostępna dla osób niepełnosprawnych.

Wysokie schody

 

Jak się okazuje, osoby poruszające się na wózku mogą bez większych problemów zakupić bilet czy doładować kartę miejską, gdyż wiele punktów znajduje się tuż przy chodniku. Problem pojawia się, gdy pasażer jeżdżący na wózku chce złożyć reklamację czy odwołanie w siedzibie ZTM przy ulicy Na Stoku.

- Wysokie schody nie tylko uniemożliwiają wejście do budynku, ale z tego co wiem, także w środku budynku nie ma żadnej windy czy podjazdu dla niepełnosprawnych, a biuro reklamacji nie znajduje się na parterze, tylko na pierwszym piętrze. Wejście na samym dole (aby się do niego dostać, też trzeba pokonać schody) jest zamknięte, ale nawet jak osoby niepełnosprawne dostaną się do budynku, to nie pokonają kilku pięter wchodząc po schodach - twierdzi pan Łukasz.

Większość spraw można załatwić drogą mailową?

Jednak jak tłumaczy pracownik Działu Organizacji Sprzedaży Biletów ZTM, większość podobnych spraw można załatwić drogą mailową, przesyłając skany pism. Jeśli sprawa wymaga osobistego stawiennictwa, wówczas najlepiej udać się do punktów obsługi lub sprzedaży, skąd wymagane dokumenty zostaną przesłane do centrali. Warto także wcześniej przedzwonić do działu, wówczas pracownicy mogą od razu wyjaśnić i pokierować osoby, w jaki sposób można najszybciej załatwić sprawę.

W Gdańsku są trzy punkty obsługi ZTM. I choć punkt przy pętli faktycznie jest dostępny dla osób jeżdżących na wózkach, to w przypadku punktu przy al. Grunwaldzkiej problemy mogą stworzyć schodki przed wejściem do siedziby, a nie w każdym punkcie sprzedaży pracownicy będą nam w stanie pomóc.

Najtrudniej dostępnym budynkiem ZTM, jest jednak siedziba spółki przy ulicy Na Stoku. Siedziba ZTM to stary, budowany w czasach PRL-u budynek, gdzie znajduje się także m.in. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna. W pobliżu stoją jeszcze dwa "bliźniacze" bloki. Strome schody, zarówno przed wejściem, jak i w samym budynku mogą okazać się kłopotliwe nawet dla osób, które poruszają się o własnych siłach. Dlatego jak tłumaczą pracownicy ZTM, spółka stara się, by większość spraw można było załatwić przez internet.

- Przyznam, że dotychczas nie otrzymaliśmy żadnych pism czy uwag, że osoby niepełnosprawne mają problemy z załatwieniem tu swoich spraw, ale to nie oznacza, że problemu nie ma - przyznaje Sebastian Zomkowski, Z-ca Dyrektora ds. Przewozów ZTM Gdańsk, który dodaje, że obecnie wiele spraw można załatwić w innych, bardziej dostępnych punktach, czy też drogą mailową. - Staramy się wychodzić na przeciw oczekiwaniom klientów i gdy pojawią się trudności w załatwianiu spraw, staramy się tak nimi pokierować, by jak najszybciej rozwiązać problem.

Siedziba ZTM nie jest jedynym budynkiem w Gdańsku, który nie jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Rok temu opisywaliśmy podobny problem... w Wojewódzkim Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć fotogalerię:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto