Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Solidarność" chce debaty i przedstawia postulaty

Redakcja
Na kilka dni przed przyjazdem do Gdańska unijnej komisarz Neelie Kroes, Karol Guzikiewicz, wiceszef stoczniowej "S" powiesił siedem postulatów przy historycznej bramie stoczni, w których domaga się między innymi wstrzymania zwolnień grupowych w zakładzie i likwidacji pochylni. Domaga się również debaty stoczniowców premierem.

Domaganie się przez przedstawiciela "Solidarności" debaty stoczniowców Donaldem Tuskiem jest o tyle ciekawe, że na poprzednią Karol Guzikiewicz nie przyszedł, bo… Donald Tusk zaprosił pozostałe dwa związki zawodowe działające w stoczni. Zdaniem Guzikiewicza był to celowy zabieg premiera, żeby skłócić ze sobą związkowców stoczniowców rozbić debatę.

Wiceprzewodniczący "Solidarności" tym razem chce spotkania bez udziału kamer - Jeśli premier nie podejmie z nami dialogu, to będzie oznaczać, że nie jest człowiekiem honoru - powiedział pod bramą stoczni Guzikiewicz.

Komitet Obrony Stoczni domaga się między innymi wstrzymania zwolnień grupowych oraz likwidacji pochylni. Jednak wstrzymanie likwidacji dwóch z trzech pochylni jest niemożliwe, bo likwidacja ta jest jednym z warunków postawionych właścicielowi stoczni przez Komisję Europejską. Jest to wpisane również do planu restrukturyzacji stoczni, który unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroese zarekomendowała Komisji Europejskiej. Jeżeli KE podejmie pozytywną decyzję pomoc publiczna będzie uznana za legalną i nie będzie ogłoszona upadłość zakładu.

Neelie Kroes do Stoczni Gdańskiej przyjedzie w czwartek lub piątek.

Postulaty Komitetu Obrony Stoczni

1. Przywrócenia do pracy i wypłacenia rekompensat pracownikom zwolnionym ze stoczni z art. 53 z powodu choroby spowodowanej ciężkimi warunkami pracy

2. Wstrzymania zwolnień grupowych oraz likwidacji pochylni.

3. W przypadku niemożności utrzymania stanu załogi i dotychczasowej produkcji, spowodowanej warunkami zewnętrznymi lub politycznymi, żądamy wprowadzenia programu dobrowolnych odejść i odpraw jak w stoczniach w Gdyni i Szczecinie.

4. Dotrzymanie deklarowanych przez właściciela zobowiązań inwestycyjnych.

5. Rozliczenie wydatkowania każdej złotówki wpłaconej do Stoczni w wyniku podwyższenia kapitału (300 000 000 zł).

6. Upublicznienie otrzymanej pomocy publicznej przez Stocznię Gdańską, uwiarygodnione przez podpisy stron zainteresowanych (Zarząd Stoczni).

7. Wyciągnięcie konsekwencji karnych wobec osób przekazujących fałszywe informacje do Brukseli, dotyczące pomocy publicznej dla Stoczni Gdańskiej.
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto