Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spoza miasta: Kąpiel na naszym wybrzeżu jest bezpieczna

Spoza miasta
Spoza miasta
Sanepid zakazał kąpieli w Świnoujściu. Kąpieliska morskie w naszym regionie są jednak czyste. Zakaz kąpieli obowiązuje w jeziorze w Krzyni, jednak nie z powodu zanieczyszczeń.

W sobotę zamknięte zostało kąpielisko w Świnoujściu w województwie zachodniopomorskim. Wczoraj zakaz ten podtrzymano, ponieważ wyniki badań próbek wody pobranych w niedzielę nadal wskazują na zanieczyszczenie mikrobiologiczne bakteriami coli.

– Ilość bakterii w wodzie nadal przekracza dozwolone normy. Zakaz zostanie odwołany, gdy ich liczba zmniejszy się. Ze względu na wysokie temperatury i brak silnych wiatrów jest na razie zbyt mała wymiana wody w zatoce, nad którą leży Świnoujście – powiedział wczoraj powiatowy inspektor sanitarny w Świnoujściu.

Po tym komunikacie stanem wody w Bałtyku zaniepokoili się turyści wypoczywający na plażach naszego regionu. Słupski sanepid uspokaja jednak, że u nas woda jest czysta.

– Bałtyk monitorowany jest na bieżąco. Badania powtarzane są co dwa tygodnie i wtedy, kiedy dostajemy niepokojące sygnały na temat stanu czystości wody – mówi Henryka Kisiel, rzecznik prasowy słupskiego sanepidu.

Ostatnio takie sygnały dotyczyły plaży zachodniej w Ustce.

– Mieliśmy informację, że woda jest zmętniona, a turyści obawiali się, że to sinice. Okazało się jednak, że to niegroźne dla zdrowia glony – mówi Kisiel.

Czytelnicy zaalarmowali nas także, że zamknięte zostało kąpielisko w Krzyni w gminie Dębnica Kaszubska. Okazało się jednak, że nie ze względu na zanieczyszczenie wody.

– My w ogóle nie nadzorujemy kąpieliska w Krzyni, ponieważ nie zgłosiły go władze gminy – mówi Henryka Kisiel. Dlaczego? O to zapytaliśmy wójta gminy Dębnica Kaszubska.

– Aby zgłosić kąpielisko, musi być ono zorganizowane. Trzeba zapewnić bezpieczeństwo kąpiącym się, czyli zatrudnić ratownika, zorganizować wypożyczalnie sprzętu pływającego i dbać o czystość na plaży. Tymczasem to nie są w ogóle gminne tereny i my nawet nic tam nie możemy zrobić. Plaża jest w prywatnych rękach. Gmina nie ma tam w ogóle swojej działki – wyjaśnia Eugeniusz Dańczak, wójt gminy Dębnica Kaszubska. – Postawiliśmy tan jedynie tablice z informacją, że kąpiel w jeziorze jest niebezpieczna, bo bezpieczne kąpielisko to takie, gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik – dodaje wójt.

Czynne kąpieliska w powiecie słupskim:

śródlądowe – w granicach wyznaczonych kąpielisk na jeziorach Obłęże – plaża położona przy ośrodku wypoczynkowym Sobótka, wyznaczone kąpielisko długości 50 m linii brzegowej; Korzybie – plaża położona pomiędzy ulicami Jeziorna i Wesoła, wyznaczone kąpielisko długości 100 m linii brzegowej; na stawku im. Józefa Trendla przy ul. Arciszewskiego w Słupsku, wyznaczone kąpielisko długości 35 m linii brzegowej.

morskie – Ustka Zachód – plaża na zachód od portu, wyznaczone kąpielisko długości 150 m linii brzegowej, początek – 400 m od falochronu; Ustka Wschód – plaża na wschód od portu, wyznaczone kąpielisko długości 500 m linii brzegowej, początek – 200 m od falochronu; Poddąbie -plaża przy wejściu głównym z ul. Portowej, wyznaczone kąpielisko długości 100 m linii brzegowej; Dębina – plaża przy wejściu głównym, wyznaczone kąpielisko długości 100 m linii brzegowej; Rowy Zachód – plaża na zachód od portu, wyznaczone kąpielisko długości 500 m linii brzegowej, początek – 100 m od falochronu; Rowy Wschód – plaża na wschód od portu, wyznaczone kąpielisko długości 100 m linii brzegowej, początek – 100 m od falochronu; Czołpino – plaża na odcinku 200 m przy zejściu obok budynku byłej Stacji Ratownictwa Morskiego (obecnie baru Czerwona Szopa).

Źródło:Kąpiel na naszym wybrzeżu jest bezpieczna

Zobacz jakie możliwości daje Ci MMTrojmiasto.pl >>

Nasza akcja: Ale obciach! | Festiwal MTV | PGE Arena Gdańsk | Przewodnik
po Pomorzu

"Spoza miasta" to nowa kategoria artykułów w MMTrojmiasto.pl. Będziemy w niej codziennie publikować ciekawe i ważne artykuły z naszego regionu, ale nie tylko. Żeby znaleźć wszystkie artykuły z tej kategorii wystarczy
na stronie głównej portalu kliknąć w napis "spoza miasta", który
znajduje się pod głównym artykułem. Zapraszamy do pisania,
komentowania i blogowania w MMTrojmiasto.pl
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto