Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sputnik nad Polską [program]. Filmy wyróżnione na festiwalach

Redakcja
Festiwal Filmów Rosyjskich zobaczymy od 5 do 11 grudnia w klubie ...
Festiwal Filmów Rosyjskich zobaczymy od 5 do 11 grudnia w klubie ... Screen z Youtube.com
Festiwal Filmów Rosyjskich zobaczymy od 5 do 11 grudnia w klubie Żak.

Świetne prowadzenie intrygi, nietuzinkowa narracja i przemyślana koncepcja fabuły dowodzą, że kino rosyjskie nadal zachwyca i zaskakuje, co skłania do jego oglądania. W ramach repliki 8. edycji Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską klub Żak pokaże najciekawsze dzieła wschodnich sąsiadów, jakie zostały pokazane na tegorocznej imprezie.

Zobacz: Zdjęcie trzeciego Polaka w historii na okładce zagranicznego National Geographic [zdjęcia]
Wśród siedmiu propozycji zobaczymy zarówno nowe produkcje wyróżniane na festiwalach, m.in.: "Opowieści" Michaiła Legała, "Miejsca intymne" Alieksieja Czupowa i Nataszy Mirkułowej, a także utwory znanych już reżyserów filmowych, np.: "Szczęśliwi ludzie: rok w Tajdze" Wernera Herzoga i Dmitrija Wasiukowa, "Ja nie wracam" Illmara Raaga. Zobaczymy też komedię "Gorzko! Żory Kryżownikowej" i dramat psychologiczny "Syn" Arsenija Gonczukowa.

Sputnik nad Polską. Replika Festiwalu Filmów Rosyjskich. Program

"Miejsca intymne"
R. ALIEKSIJ CZUPOW, NATASZA MIRKUŁOWA
2013, 78'

Ironiczno-erotyczny melodramat o współczesnych mieszkańcach Moskwy z klasy średniej, cierpiących na kompleksy, seksualnie sfrustrowanych o niespełnionych fantazjach erotycznych. Każdy z bohaterów ma swoją głęboko ukrytą tajemnicę, którą chroni przed światem zewnętrznym - swoje "miejsce intymne".

"Welkome home"
R. ANGELINA NIKONOWA, 2013, 116'

To opowieść o ludziach, którzy utracili poczucie przynależności do konkretnego miejsca na kuli ziemskiej, do miejsca, które nazywamy domem. Wszystkich bohaterów filmu łączy pragnienie złudnego sukcesu, biorą udział w wyścigach, przynosząc w ofierze wartości, które wyznawali w młodości. Nie są najbardziej nieszczęśliwymi ludźmi na świecie, jednak życie każdego z nich nie należy do najłatwiejszych.

"Syn"
R. ARSIENIJ GONCZUKOW, 2014, 93'

Andriej mieszka ze swoją chorą matką, która cierpi na schizofrenię. Ich bliscy są zmęczeni walką z chorobą: ojciec dawno odszedł, ma nową rodzinę, z kolei siostra wyjechała i od kilku lat nie ma od niej żadnych wiadomości. Tylko uparty Andriej się nie poddaje - codziennie opiekuje się matką, załatwia dokumenty i zbiera pieniądze na wyjazd na leczenie do Niemiec. Jednak los jest wobec głównego bohatera bezlitosny - dzień przed planowanym wyjazdem matka umiera. Świat Andrieja wywraca się do góry nogami...

"Ja nie wracam"
R. ILLMAR RAAG, 2014, 105'

Ania - piękna i ambitna wychowanka domu dziecka - jest kobietą sukcesu. Pisze doktorat, prowadzi na uczelni wykłady na temat twórczości Byrona, ma romans z profesorem. Jednak pewnego dnia jej życie diametralnie się zmienia. Przez kontakty z dawnym znajomym z domu dziecka zaczyna mieć problemy z policją i, aby uniknąć fałszywych oskarżeń, ukrywa się, udając bezdomną nastolatkę.

"Gorzko"
R. ŻORA KRYŻOWNIKOW, 2013, 100'

Nowocześni, inteligentni i ambitni - Natasza i Roma marzą o stylowym ślubie na plaży nad brzegiem morza. Jednak ojczym Nataszy przygotował dla nich inny scenariusz. Grubiański urzędnik administracji miejskiej chce wykorzystać zbliżającą się uroczystość jako trampolinę do własnej kariery i stara się zorganizować wszystko "jak trzeba". Młodą parę czeka niezapomniany wieczór w restauracji "Złota", z pełnym zestawem nudnych ceremonii i zabaw weselnych.

"Opowieści"
R. MICHAIŁ SEGAŁ, 2012, 105'

Rękopis młodego pisarza trafia do agencji literackiej. W zagadkowy sposób zaczyna on mieć wpływ na samych pracowników oraz na wszystkich, którzy przypadkowo otwierają rękopis. Opisane historie zaczynają dziać się w rzeczywistości, a ich postaciami stają się bohaterowie filmu.

"Szczęśliwi ludzie: rok w Tajdze"
R. WERNER HERZOG, DMITRIJ WASIUKOW, 2010, 90'

W samym sercu syberyjskiej głuszy, z dala od cywilizacji, 300 osób zamieszkuje małą miejscowości Bakhtia nad rzeką Jenisej - tak Werner Herzog, współautor i narrator filmu Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze, rozpoczyna niezwykłą opowieść. Razem z filmowcami, którzy tam dotarli, obserwujemy rok z życia myśliwych, wędkarzy i innych osób zamieszkujących wioskę. Codzienność w przykrytym śniegiem niedostępnym regionie świata.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto