MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Strajk Kobiet w Gdańsku, 6.11.2020 r. Przemarsz techno przez miasto oraz demonstracja artystów przed Radiem Gdańsk

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Patrycja Cybulska
Patrycja Cybulska
Protest muzyków przed Radiem Gdańsk, 6.11.2020 r.
Protest muzyków przed Radiem Gdańsk, 6.11.2020 r. Karolina Misztal
Pod biurem PiS przy Targu Drzewnym o godz. 17:00 rozpoczęła się techno blokada Gdańska. Odbył się przemarsz ulicami miasta przy dźwiękach muzyki techno. Przed siedzibą Radia Gdańsk natomiast zakończyła się muzyczna demonstracja artystów, którzy protestowali przeciwko zawłaszczaniu mediów publicznych. To już kolejny dzień protestów po orzeczeniu Trybunału konstytucyjnego, który uznał dopuszczalność aborcji w przypadku nieodwracalnego upośledzenia płodu za niezgodną z konstytucją. Demonstracje relacjonujemy na bieżąco. Zobacz, co dzieje się w Gdańsku!

Strajk Kobiet w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego. 6.11.2020 r.

Trybunał Konstytucyjny w czwartek, 22.10.2020 r. w wydanym orzeczeniu uznał dopuszczalność aborcji w przypadku nieodwracalnego upośledzenia płodu za niezgodną z konstytucją. Decyzja ta wywołała protesty w całej Polsce. Od piątku, 23.10.2020 r. mieszkańcy całego kraju protestują na ulicach. Demonstracje trwają także na Pomorzu. Zobacz, co działo się w Gdańsku w piątek, 6.11.2020 r. Przesyłajcie zdjęcia i filmy na adres: [email protected].

 

KONIEC RELACJI NA ŻYWO

21:20

Zakończyła się techno blokada. Jak poinformowała policja, było spokojnie.

21:00

Protest dotarł z powrotem pod biura pomorskich posłów PiS na Targu Drzewnym.

20:30

Techno blokada zmierza w kierunku Targu Drzewnego.

19:55

Policja poinformowała, że nikt nie został zatrzymany podczas dzisiejszych manifestacji. Funkcjonariusze czekają teraz aż protestujący wrócą na Targ Drzewny.

19:50

Zakończył się protest przed Radiem Gdańsk.

19:15

– Będziemy się tu spotykać. Zachowajmy siły. Dziękuję za to, że tu jesteście – powiedział pod RG Mikołaj Trzaska.

19:10

– Jestem ogromnie wzruszona, że w taki sposób możemy protestować, walczyć o demokrację i prawa kobiet. Jesteśmy tu już godzinę, Radio Gdańsk nas nie odnotowało. Wiemy, że jutro będziecie pisać, że byli tu ludzie nawołujący do mordowania dzieci, ale to nieprawda. Na koniec słowa do dziennikarzy i pracowników, którzy tam są i cierpią. Wy to też przetrwacie! Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie! – powiedziała pod RG Lidia Makowska po godzinie grania jazzmanów.

19:00

Manifestacja z Targu Drzewnego zmierza w kierunku dworca PKP.

18:55

Głos przed Radiem Gdańsk zabrała też Lidia Makowska, działaczka Trójmiejskiej Akcji Kobiecej.

– Przechodziłam tędy, jestem mieszkanką Wrzeszcza, i widzę napis „Wolność kobiet” oraz „Było sobie radio”. To radio, z którym wielu z nas ma dobre wspomnienia – mówiła Lidia Makowska. – Chcemy, by to radio wróciło w nasze ręce, ale sprawę mamy o wiele ważniejszą.

– Dziś 16. dzień protestów po haniebnym wyroku pseudo-Trybunału Konstytucyjnego, odkąd Polska wyszła na ulice. Domagamy się praw kobiet! Te protesty przerodziły się w ogólnopolskie protesty o demokrację i wolne media.

– Mamy nagłośnienie dzięki stowarzyszeniu Świecka Szkoła Pomorze. Chcę w jej imieniu powiedzieć, że nie zmieni się wiele w Polsce, dopóki religia nie zostanie wprowadzona ze szkół do kościołów. Żądamy praw kobiet i świeckiego państwa! – dodała.

18:50

Techno blokada rusza z Targu Drzewnego w kierunku dworca PKP.

18:45

– Chciałem dyrygować tą orkiestrą, ale nie ma takiej potrzeby. Chciałbym aby to radio wróciło kiedyś w nasze ręce, bo było przez wiele lat naszym dobrym miejskim Radiem Gdańsk – mówił Mikołaj Trzaska, znany gdański jazzman, inicjator jam session przed siedzibą Radia Gdańsk.

18:15

Kilkudziesięciu muzyków bierze właśnie udział w jazzowym jam session przed siedzibą Radia Gdańsk we Wrzeszczu. Grają na instrumentach perkusyjnych, dętych czy kontrabasie. Sprzeciwiają się upolitycznieniu mediów publicznych za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Solidaryzują się z protestami kobiet.

18:00

Uczestnicy techno blokady nadal gromadzą się na Targu Drzewnym.

17:30

O 17:00 miała rozpocząć się techno blokada Gdańska, jednak wciąż nie wystartowała. Ciężarówka oklejona symbolami Strajku Kobiet i KOD wciąż stoi na placu przy pomniku Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym. Z jej wnętrza słychać głośną muzykę elektroniczną. Na miejscu jest ok 100 osób.

17:00

Sprzed biura PiS przy Targu Drzewnym wyruszyć ma techno blokada Gdańska. Protestujący, przy dźwiękach muzyki techno, przejdą ulicami miasta pod dworzec PKP.

– Od lat jesteśmy okradani z prawdy, serwisy RG są wykastrowane z informacji i szczują jak popadnie. Jest to akcja przeciwko zawłaszczeniu gdańskiego radia przez PiS, chcemy odzyskać rozgłośnię dla mieszkańców. Trąbami i bębnami zrobimy taki hałas, który wbije się na mikrofony serwisów. Od dwóch tygodni Cała Otwarta Polska Protestuje przeciwko wszystkiemu, co niszczy Nasz Kraj, relacje społeczne i godność obywatelską – piszą organizatorzy protestu muzyków przed gdańską rozgłośnią.

POLECAMY NA STRONIE KOBIET:

od 7 lat
Wideo

Boże Ciało - na czym polega to święto echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto