MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci muszą pamiętać o ważnym zaświadczeniu. O rentę rodzinną można się starać tylko do końca października

OPRAC.: KK
Studenci muszą pamiętać o ważnym zaświadczeniu. O rentę rodzinną można się starać tylko do końca października
Studenci muszą pamiętać o ważnym zaświadczeniu. O rentę rodzinną można się starać tylko do końca października Przemyslaw Swiderski
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że tylko do końca października studenci mają czas, aby złożyć wniosek o dalszą wypłatę renty rodzinnej z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki. Jeśli tego nie zrobią, stracą świadczenie.

Renta rodzinna dla studenta. Zobacz, co należy zrobić, aby nie stracić świadczenia!

Renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia 16 roku życia. Jeśli jednak nadal się uczą, mogą ją otrzymywać maksymalnie do 25 roku życia lub do końca roku akademickiego, jeżeli osiągnięcie tego wieku przypada na ostatni rok studiów. Dalszą naukę studenta potwierdza zaświadczenie z uczelni.

- Jeśli student chce nadal otrzymywać rentę rodzinną, to powinien do 31 października złożyć wniosek o dalszą wypłatę świadczenia i zaświadczenie z uczelni, że kontynuuje naukę. Wypłata renty rodzinnej przysługuje od miesiąca złożenia wniosku wraz z zaświadczeniem. Jeśli student spóźni się z wnioskiem i złoży go dopiero w listopadzie wówczas świadczenie za październik przepadnie - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik regionalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Kredyt studencki w roku akademickim 2023/2024. Zobacz, jak uzyskać wsparcie finansowe na studiach. Kredyt studencki w pigułce.

ZUS przypomina, że zaświadczenie z uczelni powinny dostarczyć również osoby, które w październiku rozpoczęły studia oraz studenci, których poprzednie zaświadczenie było ważne tylko na rok, czyli do września. Jeśli natomiast zaświadczenie nie wygasło, bo uczelnia wydała je na cały okres studiów, to nie ma potrzeby, żeby składać w ZUS nowe zaświadczenie.

Osoby, które pobierają rentę rodzinną, muszą również pamiętać, aby informować ZUS o przerwaniu nauki. Jeśli tego nie zrobią, to nadal będą otrzymywać świadczenie. A taką nadpłatę trzeba będzie zwrócić z odsetkami.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto