Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sukces doktorantów z Wydziału Oceanografii i Geografii UG w Gdyni

Kazimierz Netka
Teraz biodizel z mikroalg produkuje się na potrzeby testów naukowych
Teraz biodizel z mikroalg produkuje się na potrzeby testów naukowych materiały prasowe
Nie olej skalny, czyli ropa naftowa, ale jedne z najstarszych organizmów na świecie mogą zdominować rynek paliw do samochodów. Przynajmniej w zakresie wymogów stawianych przez ekologię. Wynalazek już jest, a opatentowali go Polacy: Natalia Kujawska i Szymon Talbierz - doktoranci z Uniwersytetu Gdańskiego - z Wydziału Oceanografii i Geografii, mającego swą siedzibę w Gdyni!

Doczekali się już laurów. Za swój wynalazek o nazwie: "Płaski fotobioreaktor z systemem solar-tracker do produkcji biopaliw III generacji na bazie mikroalg oraz ścieków", otrzymali Nagrodę Główną na Pierwszej Krajowej Giełdzie Wynalazczości Studenckiej w Kielcach.

Zobacz także: Wynalazek studentów PG dla niesłyszących

Algi to jedne z najstarszych na Ziemi organizmów. Te, które w swym wynalazku wykorzystują doktoranci Natalia Kujawska i Szymon Talbierz, są roślinami mikroskopijnej wielkości, o długości 10 mikrometrów. Żyją w Bałtyku, także w Zatoce Gdańskiej.

Algi pojawiły się na Ziemi już wtedy, gdy jeszcze nie było nad nią atmosfery takiej, jaką mamy dzisiaj, a dominował metan. Algi zaczęły ten gaz przetwarzać i można powiedzieć, że dzięki nim mamy na Ziemi tlen! Na świecie istnieje około 100 tysięcy gatunków alg.

"Płaski fotobioreaktor z systemem solar-tracker do produkcji biopaliw III generacji na bazie mikroalg oraz ścieków" - wynalazek doktorantów z UG to urządzenie do przemysłowej hodowli alg, które umożliwi produkcję biopaliwa. Jest płaskim akwarium na stelażu, które poruszane silnikiem podąża za Słońcem (podstawowym warunkiem rozmnażania alg jest nasłonecznienie). Wynalazek jest uniwersalny - można go stosować do każdego rodzaju alg i w miejscach o nie największym nasłonecznieniu. Prace nad wynalazkiem młodzi naukowcy zaczęli około dwóch lat temu.

Szymon Talbierz i Natalia Kujawska zgłosili już swój pomysł do Urzędu Patentowego i zamierzają go opatentować także w Unii Europejskiej. Zdobyli również pierwszą nagrodę na międzynarodowej konferencji Bioconnect 2012 w Poznaniu, gdzie przedstawili swój projekt.

Jakie efekty może przynieść fotobioreaktor, który skonstruowali Szymon i Natalia? Pozwala na uzyskiwanie znacznie większych ilości oleju niż z dotychczas stosowanych do tego rodzaju roślin. U nas biopaliwo wytwarza się głównie z rzepaku, ale bardziej wydajna jest palma, z której przy uprawie na powierzchni hektara można uzyskać 2500 litrów biopaliwa na rok. Wydajność tego surowca przy zastosowaniu mikroalg przekracza 7500 litrów na rok z hektara.

To nie jedyne możliwości. Mikroalgi mogą być też wykorzystywane przy oczyszczaniu ścieków. Interes w tym widzi dla siebie i dla mieszkańców stolicy województwa pomorskiego także Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, która badania doktorantów wsparła finansowo.

Laury, które Natalia Kujawska i Szymon Talbierz zdobyli na Pierwszej Krajowej Giełdzie Wynalazczości Studenckiej w Kielcach, mają swój wymiar materialny, ale także wdrożeniowy. Częścią nagrody jest też sfinansowanie badań potencjału komercjalizacji tego wynalazku, czyli ocena możliwości i opłacalności jego praktycznego zastosowania. Mimo że jeszcze takiej oceny nie ma, fotobioreaktorem z Uniwersytetu Gdańskiego już interesują się biznesmeni.

Wstępne analizy, przeprowadzone na modelowym szczepie alg Chlorella vulgaris pokazują, że wynalazek pozwala na zwiększenie ostatecznego stężenia biomasy o ponad 30 procent - czytamy w opisie nagrodzonego urządzenia.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdyni prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto