Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto nauki w Gdańsku. Jak działa Tryton, jak wygląda Cyber - Oko?

Monika Jankowska
Święto Gdańskiej Nauki co roku zaczyna się 28 stycznia - w dniu urodzin wielkiego astronoma Jana Heweliusza. Na Zieleńcu w piątek oglądaliśmy spektakl o jego życiu i dorobku naukowym
Święto Gdańskiej Nauki co roku zaczyna się 28 stycznia - w dniu urodzin wielkiego astronoma Jana Heweliusza. Na Zieleńcu w piątek oglądaliśmy spektakl o jego życiu i dorobku naukowym Karolina Misztal
Kończy się już Święto Nauki w Gdańsku. Dziś można wziąć jeszcze udział w spacerze po historycznej części PG. W sobotę odbędą się pokazy multimedialne.

Astronom Jan Heweliusz po raz kolejny został patronem Święta Gdańskiej Nauki. Wydarzenie rozpoczęło się w ubiegły piątek fetowaniem jego urodzin. Na Zieleńcu mogliśmy oglądać przedstawienie plenerowe o dorobku i życiu zacnego jubilata. Artyści i naukowcy wspominali jego dokonania. Ale, choć Święto Gdańskiej Nauki a wraz z nim szereg warsztatów, spotkań i wykładów ma się już ku końcowi, przed nami jeszcze całkiem sporo atrakcji. Skorzystajmy, bo wszystko kończy się już jutro.

- Dziś sporo dzieje się na Politechnice Gdańskiej. Będziemy mogli się dowiedzieć np,. jak działa Tryton, czyli czyli jeden z najszybszych polskich komputerów. Tworzy go 2616 procesorów. Całość została umieszczona w ponad 30 szafach i waży ok. 15 ton! Zainteresowani mogą przyjrzeć się temu urządzeniu z bliska. Oprócz tego na PG jest jeszcze Cyber - Oko, niezwykły wynalazek - opowiada Monika Orchowska
z Fundacji Gdańskiej, która organizuje to wydarzenie. - Możemy też wybrać się na spacer po kampusie, gwarantuję, że poczujemy się tak, jak w świecie Harry‘ego Pottera. Nie raz już słyszałam o tym, że Gmach Główny Politechniki Gdańskiej przypomina magiczny Hogwart.

Trytonowi możemy przyjrzeć się do godz. 13. Cyber - Oko czeka na nas w tych samych godzinach. Zaś spacer po historycznej części kampusu wraz z Barbarą Ząbczyk-Chmielewską z biblioteki PG już trwa.

Dziś możemy też wziąć udział w warsztatach matematycznych, które trwają do godz. 14. Naukowcy z Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość podczas warsztatów z zastosowaniem oprogramowania GeoGebra razem z uczniami będą wprowadzać w życie twierdzenie Pitagorasa czy dokonywać wizualizacji funkcji kwadratowej. Czeka też na nas bezdechowa komora akustyczna (godz. 12 i 13) oraz zwiedzanie studia nagraniowego na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (w tych samych godzinach). To właśnie tam swoje pierwsze płyty nagrywał zespół KOMBI. Brzmi fascynująco, prawda? A to wciąż nie wszystko!

- Hasło przewodnie Święta Gdańskiej Nauki brzmi „Gdańsk się uczy“. Wyszliśmy z założenia, że gdańszczanie chcą się uczyć wszystkiego, chcą spróbować czegoś nowego. Dlatego dodatkowo przygotowaliśmy dla nich specjalne warsztaty, niezwiązane ani z naukami humanistycznymi ani przyrodniczymi. Chodzi o taniec. Jutro odbędą się zajęcia taneczne w Scenie Muzycznej (ul. Powstańców Warszawskich 25) , gdzie będziemy się uczyć tańca latino. Zapraszamy na godz. 12 i 13.30.

Także jutro, w sobotę na zakończenie imprezy, wszyscy spotykamy się na placu przed Ratuszem Staromiejskim (ul. Korzenna 33/35). Tego wieczoru odbędą się efektowne pokazy multimedialne - Video Mapping, łączące światło, obraz i dźwięk, które zmienią Ratusz Staromiejski w ciekawą opowieść o gdańskich naukowcach, nawiązującą do nowoczesności. Premierowy pokaz odbędzie się o godz. 18. Pokazy potrwają do 22.30 i odbywać się będą co 15 minut Tego po prostu nie można przegapić!

[email protected]

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto