Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Symboliczne tablice upamiętniły życie i twórczość oliwskich artystów. Przy odsłonięciu była obecna prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej oliwskich artystów.
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej oliwskich artystów. Przemyslaw Swiderski
Anna Fiszer, Malwina Szczepkowska, Władysław Fiszer czy Kazimierz Śramkiewicz to tylko niektórzy z licznych cenionych artystów, którzy po wojnie osiedlili się i tworzyli w Gdańsku Oliwie. Pamięć po nich została zachowana w postaci ozdobnych tablic, które na wniosek Fundacji Wspólnota Gdańska, w piątek, 21 maja, pojawiły się na elewacjach budynków w całej dzielnicy. Ich uroczyste odsłonięcie nastąpiło przy ul. Podhalańskiej 16.

Oliwa to niezwykła dzielnica, która dzięki swojej niepowtarzalnej atmosferze i licznym zbiegom okoliczności przyciągnęła wielu niebanalnych twórców, którzy swój dom i inspiracje znalazło akurat w niej.W tym roku mija 75 lat odkąd po wojennej zawierusze lokalna społeczność wzbogaciła się o niezwykłych i niezapomnianych ludzi.

Fundacja Wspólnota Gdańska od dłuższego czasu realizuje projekt "Artyści z Oliwy", mający na celu przypomnienie artystów na przestrzeni wielu dekad żyjących w tejże dzielnicy, dla których przebywanie w tej przestrzeni było ważne i nieobojętne w życiu i w twórczym procesie. Zawnioskowała by w przestrzeni dzielnicy, na budynkach, w których mieszkali wybitni twórcy, umieszczone zostały ozdobne tablice informacyjne.

Ich uroczyste odsłonięcie odbyło się w piątek 21 maja, przy ulicy Podhalańskiej 16, przed budynkiem, w którym zamieszkiwało troje artystów: Anna Fiszer, Władysław Lam i Kazimierz Śramkiewicz. W ten symboliczny sposób oddany hołd wszystkim twórcom związanym z Oliwą.

Tablice upamiętniające oliwskich artystów to projekt realizowany przez Miasto Gdańsk. Założeniem inicjatywy jest umieszczanie w przestrzeni Gdańska spójnych wizualnie oznaczeń w celu upowszechniania wśród mieszkańców i turystów wiedzy o miejscach związanych z wydarzeniami i osobami ważnymi dla historii kraju i regionu. System tablic pamiątkowych zainicjowano w czerwcu 2018 roku. W przestrzeni miejskiej wisi już 13 charakterystycznych emaliowanych tablic, które zobaczyć można na budynkach w Śródmieściu, Wrzeszczu czy Oliwie.

Twórców, artystów wielu sztuk, wspominamy dziś w Gdańsku z życzliwością, bo mają swój wielki udział w tym, kim jesteśmy jako wspólnota - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Przed południem na tory wyjechał tramwaj nazwany imieniem Jerzego Sampa, który pięknie pisał o Gdańsku. A po południu w Oliwie odsłoniliśmy, wspólnie z Fundacją Wspólnota Gdańska, tablicę upamiętniającą artystów sztuk plastycznych: Annę Fiszer, Kazimierza Śramkiewicza i Władysława Lama. Tablic pamiątkowych w Oliwie jest więcej, gorąco zachęcam, by ruszyć na spacer śladami gdańskich twórców.

Pełna lista oliwskich tablic:

  • ul. Grottgera 4 - Malwina Szczepkowska (1909-1977), pisarka, prozaiczka, redaktorka radiowa, teatrolog
  • ul. Leśna 9 - Zdzisław Kałędkiewicz (1913-2005), malarz, literat, pedagog
  • ul. Polanki 125 - Andrzej Nałęcz-Sobieszczański „Anioł” (1950-1996), malarz, rysownik, grafik
  • ul. Podhalańska 16
  • Kazimierz Śramkiewicz (1914–1998), artysta malarz, grafik, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, współtwórca tzw. szkoły sopockiej
  • Władysław Lam (1893–1984), malarz, grafik, krytyk sztuki, pedagog Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej
  • Anna Fiszer (1919–2002), malarka, projektantka tkanin, graficzka, pedagog Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej
  • ul. Mściwoja II 52 - Zbigniew Ralicki (1935–1974), malarz, rysownik, grafik, pedagog

W programie towarzyszącym wydarzeniu, Fundacja Wspólnota Gdańska przygotowała wystawę "Teren artysty", na którą złożyły się fotografie miejsc zamieszkania oliwskich artystów przygotowane przez grupę fotograficzną działającej przy Oliwskim Domu Sąsiedzkim.

Z ich obserwacji i przemyśleń ułożyła się wystawa, która jednocześnie jest dialogiem prowadzonym poza czasem w określonej przestrzeni - możemy przeczytać w opisie wydarzenia. - Ręcznie nakładane kolory na czarno białe zdjęcia są znakami odkrytych połączeń i zapisem śladów niezwykłej obecności.

Wystawę będzie można zobaczyć w Oliwskim Ratuszu Kultury do 4 czerwca w godz. 9.00-18.00.

1 czerwca, Fundacja Wspólnota Gdańska zaprasza zaś na rozmowę "Mój Ojciec Był Artystą", poświęconą Zdzisławowi Kałędkiewiczowi. Rozmowę z Wojciechem Kałędkiewiczem, synem artysty, poprowadzi Danuta Siemińska. Wydarzenie to również odbędzie się w Oliwskim Ratuszu Kultury. Liczba miejsc jest ograniczona. W celu rezerwacji należy pisać na maila: [email protected]

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto