Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Targ Sienny i Rakowy: na placu boju zostało dwóch inwestorów

Aneta Niezgoda
Aneta Niezgoda
Zakończyła się kolejna tura przetargu na zagospodarowanie terenu Targu Siennego i Rakowego. Z 10 przedsiębiorstw wybrano dwa.

- Nie chcemy na razie ujawniać jakie to firmy, ale są to duże przedsiębiorstwa, które zaprezentowały bardzo ciekawe propozycje na to, jak zagospodarować ten teren - przyznaje Ryszard Salomon z Wydziału Polityki Gospodarczej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Jest zwycięzca, druga firma w "zapasie"

Konkurs na zagospodarowanie terenu obejmującego

Targ Sienny

i

Targ Rakowy

ogłoszono we wrześniu ubiegłego roku. Wówczas zgłosiło się 10 firm. Spośród nich wybrano 4 podmioty, które zaproszono do rozmów w kolejnej turze.

- Podczas negocjacji dwóch inwestorów zrezygnowało, uznając, że ich interesy nie odpowiadają interesom miasta - wyjaśnia Ryszard Salomon. - Pozostały dwie firmy. Spośród nich wybrano ofertę, która najbardziej nam odpowiada, ale musimy ustalić jeszcze wszystkie szczegóły, by w połowie realizacji inwestycji nie okazało się, że jakaś kwestia nie została przedyskutowana i mamy odmienne zdania. Druga firma jest niejako w „zapasie”.

Rozstrzygnięcie konkursu jesienią 2010 roku

Zakończenie negocjacji nastąpi prawdopodobnie na przełomie września i października 2010 roku. Nowe oblicze Targu Rakowego i Siennego poznamy w ciągu 8 lat od podpisania umowy. Nie podano, jaki będzie koszt zmiany wizerunku tego obszaru. Do zagospodarowania będzie około 5 ha ziemi, która należy do miasta. Inwestor wraz z miastem utworzą spółkę opartą na partnerstwie publiczno- prywatnym. Z terenu zniknie Gildia, która przeniesie się na działkę obok Hali Olivii. Na miejscu pojawi się nowoczesny kompleks handlowo-biurowy, gdzie oprócz sklepów i punktów usługowych pojawią się mieszkania, parkingi i ścieżki rowerowe. Jedna z nich powstanie wzdłuż ulicy 3 maja.

Ostateczna wizja należeć będzie do inwestora, jednak będzie on musiał uwzględnić kilka warunków miasta. Władze zapowiadają m.in., że z pewnością na miejscu powstanie centrum dziedzictwa kulturowego oraz zmodernizowany zostanie tunel, łączący Targ Sienny z Targiem Węglowym.

Projekt będzie także uwzględniał nowy przystanek Gdańsk-Śródmieście SKM, który budowany będzie w pobliżu Targu Siennego. Wydłużenie linii 250 spółka planuje od dawna. Inwestycja ma kosztować 70 mln złotych.

Wybudowanie nowej stacji będzie oznaczać wydłużenie linii 250, łączącej Gdańsk z Redą. To właśnie w Śródmieściu swój bieg będzie zaczynać i kończyć większość kolejek. Na miejscu nie powstanie dworzec, a jedynie dwa jednokierunkowe perony, które mają powstać do Euro 2012.

Czytaj też:

Zobacz jakie możliwości daje Ci MMTrojmiasto.pl >>

Open'er 2010 - program, bilety, zespołyPGE Arena Gdańsk | Przewodnik po Pomorzu


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto