MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Świętojańska - jaka jest dziś? [zdjęcia]

Maciej Czarniak
Maciej Czarniak
Mówi się, że Świętojańska to tylko banki, a wszystko inne na ...
Mówi się, że Świętojańska to tylko banki, a wszystko inne na ... Maciej Czarniak
Mówi się, że Świętojańska to tylko banki, a wszystko inne na niej umiera. Postanowiliśmy sprawdzić czy jest tak naprawdę.

Ulica Świętojańska - niegdyś była jedną z najdroższych ulic w Polsce i choć w rankingach wciąż plasuje się w pierwszej dziesiątce, nie jest już synonimem luksusu, tak jak było to kiedyś. Dziś o Świętojańskiej mówi się, że jest martwa, bo zamyka się po 17, a wypełniają ją podobno tylko banki i punkty świadczące usługi finansowe. Sprawdzamy czy jest tak naprawdę.

Okazuje się, że nie brak na niej także miejsc, które śmiało mogą przyciągnąć wiele osób. Nie ma ich niestety tyle, ile wszyscy by sobie życzyli, ale i tak jest lepiej niż jeszcze kilka lat temu. We wrześniu na Świętojańskiej otwarto choćby pierwszy w Gdyni Starbucks, a na jej drugim końcu trafić można np. do Sony Centre czyli autoryzowanego salonu Sony. Jest Empik, Weltbild czy sklepy typu Diverse i Heavy Duty. Oczywiście w skali całej ulicy nie stanowią one większości, ale nie można powiedzieć, że jest tragicznie.

Powoli powstają też punkty, gdzie można zjeść coś innego niż fast food. Od lat na Świętojańskiej trafimy na liczne kebaby czy do pizzerii Telepizzy i Pizza Hut. Coraz więcej jest jednak miejsc, gdzie można zjeść coś znacznie ciekawszego. Takimi miejscami są na przykład naleśnikarnia Fanaberia Crepes & Cafe, albo Restauracja Dalmacja, w której skosztujemy kuchni chorwackiej. Na Świętojańskiej trafimy też choćby na kuchnię grecką (o Santorini pisaliśmy w Gastrofazie) czy wietnamską w postaci restauracji Good Morning Vietnam.

Niestety nie każdy biznes potrafi się na Świętojańskiej utrzymać. Próby czasu nie wytrzymały np. delikatesy Q-market, które zamknięto jesienią 2010 roku, a lokal wciąż stoi pusty. Pusta i zamknięta jest także Kawiarnia Monika - od maja 2011 roku. Miejsce dla niejednego mieszkańca Gdyni pełne wspomnień i nostalgii także wygląda na stracone.

Pusty stoi też lokal po restauracji Petit Paris, należącej do jednego z bardziej znanych kucharzy w Trójmieście, czyli francuza Philippe Abrahama. Nadal niezagospodarowany stoi też lokal po butiku dziecięcym Mrówka - także od końca 2010 roku. Przeniósł się do C.H. Batory, bo pewnie taniej, bo więcej ludzi, bo na głowę nie kapie jak na ulicy.

Ale koniec końców, Świętojańska jednak jest ulicą banków. Znajdziemy na niej punkty niemal 20 różnych banków (czasem nawet 2 oddziały) i kilku instytucji doradztwa finansowego. Natomiast mało na niej np. lokali operatorów telefonii komórkowej. Trafić można tylko na T-Mobile i Play. Widać wszystkie inne znajdują się jednak w centrach handlowych, gdzie ludzi jest więcej i są przyzwyczajeni, by tam właśnie ich szukać. Wydaje się jednak, że "epidemia" powstawania nowych banków wyhamowała. Miejmy nadzieję, że na dobre.

Polecamy w MMTrojmiasto.pl


Piękne iluminacje w Trójmieście


Wielka fotogaleria Wrzeszcza

Wielka fotogaleria nieba i chmur

Marcelina Zawadzka Miss Polonia 2011


Generał Zaruski znowu na wodzie


Jesień w Parku Oliwskim na zdjęciach

Załóż konto w MM

dodawaj informacje

dodaj zdjęcia

publikuj ciekawostki

dodaj wydarzenie

od 7 lat
Wideo

Materiał partnera zewnętrznego NBP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto