Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wędrówki płazów po Gdańsku. Padł rekord, narodziła się plotka

red.
W ramach akcji zostały  ustawione tablice informacyjne i edukacyjne - m.in.  w rejonie ulic Michałowskiego, Góralskiej i Do studzienki oraz Parku Reagana.
W ramach akcji zostały ustawione tablice informacyjne i edukacyjne - m.in. w rejonie ulic Michałowskiego, Góralskiej i Do studzienki oraz Parku Reagana. mat. promocyjny
31 marca padł rekord dzienny przenoszenia żab, pojawiła się też plotka, że płazy są kradzione i wywożone w celach konsumpcji… Jak jest naprawdę?

Minął drugi tydzień pomocy płazom wędrującym w wiosennym okresie godowym oraz funkcjonowania Gdańskiego Płaziego Patrolu Interwencyjnego.

Od 2008 roku w Gdańsk ratuje tysiące tych pożytecznych zwierząt, dzięki akcji finansowanej przez wydział środowiska gdańskiego magistratu. W tym roku po raz pierwszy działa całodobowy telefon (tel. 724 323 481) , a raport z jego działania można śledzić w internecie (_https://www.facebook.com/Chronimy-p%C5%82azy-Gda%C5%84ska-479801482147278/?ref=page_internal_0.

- W piątek 31 marca zanotowaliśmy rekord dzienny przeniesionych płazów, bo było ich aż 3296! Dotychczasowym najwyższym dziennym wynikiem było 1803 osobniki.– mówi Piotr Zięcik z Fundacji Remiza. – Tego dnia w przenoszeniu płazów pomogły także przedszkolaki z Przedszkola nr 12 „Leśny Domek”, którzy odłowili ponad 250 płazów.

Wolontariusze dyżurujący całodobowo pod telefonem Gdańskiego Płaziego Patrolu Interwencyjnego odbierają wiele telefonów, z których najczęściej powtarzają się prośby o interwencję w rejonie ulicy Bytowskiej i jej okolicach, Spacerowej, okolic zbiornika Augustówka oraz Myśliwskiej.

- Sporo telefonów było także z ulicy Góralskiej – informuje Piotr Zięcik. – Pojawiła się tam plotka, _że kradniemy zbierane płazy, wywozimy je i zjadamy! I, żeby temu zapobiec, należy jak najwięcej przenieść do bajora i nie pozwolić ich wywozić_… Sporo rozmów i pracy kosztowało nas, by to odkręcić. Jest na Niedźwiedniku duża grupa mieszkańców, którzy nam pomagają i zgadzają się z tym, że czasowo należy płazy przenieść na inne stanowisko, ponieważ fatalna jakość wody w zbiorniku nie sprzyja ich bytowaniu w tym miejscu. Ale są i tacy, którzy nie wierzą w nasze zapewnienia, że płazy przywrócimy, jak tylko jakość wody się poprawi. Niestety, pokłosiem tego jest fakt, że wiele zwierzaków wylądowało w tej zupie, co nie rokuje im najlepiej.

Piotr Zięcik przypomina także inne nieprzyjemne zdarzenie z minionego tygodnia: zniszczenie (podeptanie) płotków przy ulicy Góralskiej na długości około 15 metrów, przez co pomiędzy godziną 22 a 6 rano znaleziono na jezdni 90 martwych żab.

- Uważajmy na drogach i chodnikach. Zachęcamy również do przenoszenia i pomocy płazom, kiedy znajdziemy je w sytuacji, gdy nie mogą same wyjść z pułapki w jakiej się znalazły. A jeśli sami nie możemy mu pomóc, warto zadzwonić do Płaziego Patrolu Interwencyjnego pod numer 724 323 481. Pomożemy! – przypomina Jarosław Reszka, prezes Fundacji Remiza.

W sezonie 2017 projekt ochrony płazów w Gdańsku realizuje Fundacja Remiza i Fundacja Sprawni Inaczej.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto