Weekend z historią w tle. Pierwsze uroczystości związane z obchodami strajków z Sierpnia 1980 r. i z 1988 r oraz rocznica Bitwy Warszawskiej

Monika Jankowska
Monika Jankowska
Udostępnij:
Przed nami pierwsze wydarzenia związane z obchodami uroczystości sierpniowych. Zaplanowano je na weekend 14-15 sierpnia 2021. 15 sierpnia to także data Święta Wojska Polskiego oraz rocznicy Bitwy Warszawskiej. Sprawdźcie, co będzie się działo - głównie w Gdańsku, Gdyni, ale także w miejscowości Strzebielinek w powiecie wejherowskim.

W najbliższy weekend rozpoczynają się pierwsze uroczystości związane z obchodami strajków z Sierpnia 1980 r. i z 1988 r. Co będzie się działo?

  • 14 sierpnia – Gdańsk, Sala BHP Stoczni Gdańskiej – wręczenie tytułu „Człowiek Roku Tygodnika Solidarność” (org: „Tygodnik Solidarność”),
  • 15 sierpnia – Strzebielinek, godz. 9.30 – spotkanie członków Stowarzyszenia Strzebielinek, złożenie kwiatów w pod tablicą w byłym miejscu internowania (koło Domu Pomocy Społecznej), godz. 11.30 – Gniewino, Msza Święta w intencji Ojczyzny i zmarłych Kolegów, wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności (org. Stowarzyszenie Strzebielinek),
  • 15 sierpnia – Gdynia, godz. 10.00 – Msza św. w intencji bohaterów Sierpnia z okazji 41. rocznicy rozpoczęcia strajków 1980 roku. Po mszy, na placu przy Kolegiacie, nastąpi odsłonięcie wystawy „Solidarna Gdynia – Gdyński Sierpień”. Ekspozycja będzie dostępna do końca sierpnia (org. Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna),
  • 15 sierpnia – Gdańsk Siedlce (Emaus), godz. 13.00 – Kościół p.w. św. Franciszka z Asyżu, Msza Święta dziękczynna za odzyskanie wolności i NSZZ „Solidarność” (org.: KM NSZZ „S” Stocznia Remontowa Shipbuilding oraz Parafia p.w. św. Franciszka z Asyżu).

Rocznica Bitwy Warszawskiej

15 sierpnia to rocznica Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, która była była przełomowym momentem na kartach historii Polski i zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez nasz kraj.
W Gdańsku obchody 101 rocznicy Bitwy Warszawskiej organizuje Stowarzyszenie „Godność”.

Program wygląda następująco:

  • 9.30 – złożenie wieńców pod pomnikiem św. Jana Pawła II i prezydenta Ronalda Reagana (park im. Ronalda Reagana na Przymorzu),
  • 10.00 – złożenie wieńców pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (u zbiegu al. Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego),
  • 10.20 – złożenie kwiatów pod pomnikiem Anny Walentynowicz (skwer im. Anny Walentynowicz przy al. Grunwaldzkiej),
  • 11.00 – Msza św. w bazylice św. Brygidy (ul. Profesorska 6).

Swoje obchody organizuje także Garnizon Gdańsk:

  • 9.00 – Msza święta za Ojczyznę w rzymskokatolickiej parafii wojskowo-cywilnej pw. Matki Odkupiciela w Gdańsku (ul. Sobótki 20),
  • 11.00 – uroczysty apel z okazji Święta Wojska Polskiego oraz 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej u stóp pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Święto Wojska Polskiego w Gdyni

Co będzie się działo w Gdyni? Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B) zaprasza na dzień otwarty w godz. 10.00-18.00. Z okazji Święta Wojska Polskiego, które obchodzimy na pamiątkę Bitwy Warszawskiej, 15 sierpnia wstęp do flagowego gdyńskiego muzeum będzie bezpłatny.

W godz. 11.00-15.00 będzie można zapoznać się z umundurowaniem wojska polskiego dzięki obecności licznych grup rekonstrukcyjnych. Nie zabraknie również żołnierskiej grochówki oraz innych atrakcji.

W tym roku muzeum bierze udział w III edycji Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki. W muzealnym plenerze będzie można usłyszeć fragmenty literatury dziecięcej.

Pamiętajcie, że w związku z organizacją wydarzenia okręt-muzeum ORP „Błyskawica” będzie niedostępny dla zwiedzających.
Radosne świętowanie w Gdyni zakończy o godz. 19.00 koncert w parku Marii i Lecha Kaczyńskich na Kamiennej Górze. Wystąpią: Katarzyna Bierecka i Bogusław Morka w towarzystwie Cezarego Paciorka. Na scenie pojawi się też Grupa Artystyczna Nazaret. Będzie możliwość zakupienia rękodzieła wykonanego przez podopiecznych z niepełnosprawnością Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Dodatkowy element edukacyjny to okolicznościowy śpiewnik wydany dla uczestników Nieszporów Patriotycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie