Woda z butelki czy kranu? Napełnij szklankę, by zdrowo zacząć dzień

Artykuł sponsorowany
Fot. 123RF
Prawie 50 procent ankietowanych gdańszczan uważa, że ich woda jest lepsza niż w innych miastach. Gdańska woda w 83 procentach pochodzi ze źródeł głębinowych

Przed laty kranówka bywała mętna, przebarwiona lub pachniała chlorem. Dzisiaj woda wodociągowa znajduje się pod ścisłym nadzorem sanepidu, a jej jakość regulują przepisy - dokładnie te same, które obowiązują producentów wody butelkowanej. Nic dziwnego, że ta woda jest równie często wybierana, jako alternatywa do picia dla wód butelkowanych.

Pięć lat temu na zlecenie jednej z firm produkujących domowe filtry przebadano kranówkę w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Białymstoku, Zakopanem, Katowicach i Lublinie. Próbki zbadano na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Mimo że badanie przeprowadzono w czasie, kiedy na południu Polski występowały powodzie, wyniki wykazały bardzo dobrą jakość wody kranowej.
Gdańszczanie coraz lepiej oceniają właściwości wody pitnej. Aż 48,9 procent ankietowanych sądzi, że woda pitna w Gdańsku jest lepsza niż w innych miastach Polski, a 41,3 procent uważa, że jakość poprawiła się w ciągu ostatnich paru lat.

Inwestują w H2O
W ostatniej dekadzie Gdańska Infrastruktura Wodociągo-wo - Kanalizacyjna zrealizowała wiele inwestycji na rzecz poprawy jakości wody w Gdańsku. Najważniejszymi były działania prowadzone w ramach "Gdańskiego projektu wodno-ściekowego". GIWK wybudował sieć wodociągową w nowych dzielnicach Gdańska oraz zwiększył udział wody głębinowej w systemie zaopatrzenia. Zmodernizowane, a także wybudowane zostały ujęcia wody głębinowej oraz stacje uzdatniania wody.
Już w 2011 r., po zakończeniu pierwszego etapu projektu wodno-ściekowego, 96 procent gdańskiej wody spełniało wszystkie krajowe wymogi jakości. Jednak duże inwestycje wodne były kontynuowane. Kolejne działania poprawiające jakość wody pitnej w Gdańsku ujęto w drugim etapie "Gdańskiego projektu wodno-ściekowego".
Podjęto też decyzję o budowie wodociągu, który włączył Wyspę Sobieszewską i Płonię Wielką do głównego systemu wodociągowego Gdańska. Dlatego również mieszkańcy So-bieszewa i Świbna piją wodę z ujęcia głębinowego w Lipcach. Działania GIWK-u przyniosły dzielnicy nową jakość wody i zakończyły etap dostosowywania gdańskiej wody do wymagań krajowych. Obecnie 100 procnet wody pitnej w mieście spełnia wymogi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 29 marca 2007 roku.

Co wiemy o wodzie?
O tym, że woda jest niezbędna dla zdrowia wiemy od dawna. Czym się jednak różni woda źródlana, mineralna, a ta z kranu? Źródlana jest utożsamiana z krystalicznością i naturą. Z uwagi na niewielką zawartość minerałów jest bezpieczna również dla dzieci. Woda mineralna zawiera natomiast ponad 5-krotnie więcej minerałów niż źródlana. Wydobywa się ją z wnętrza ziemi, z zasobów, które w naturalny sposób są izolowane od zanieczyszczeń. Ma stabilny skład chemiczny i korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Systematyczne picie wody mineralnej z dużą zawartością wapnia i magnezu w ilości 0,5-1 litra dziennie poprawia bilans tych pierwiastków w naszym organizmie.Jeśli chodzi o wody butelkowane, aktualna sytuacja prawna nie zobowiązuje producentów do jednoznacznego nazywania swoich produktów. Jeśli chcemy wiedzieć, jaką wodę pijemy, powinniśmy odczytać sumę rozpuszczonych w niej substancji mineralnych - taka informacja powinna znajdować się na opakowaniu. Za wodę mineralną uznaję się taką, która w 1 litrze zawiera minimum 1000 mg substancji mineralnych.

Smaczna i zdrowa może być… kranówka. Gdańska woda w 83 procent pochodzi ze źródeł głębinowych. Tak jak mineralna jest czysta pod względem chemicznym, ponieważ podczas przenikania do gruntu oczyszcza się sama. Poza tym kranówka wydobywana z głębi ziemi zawiera wszystkie substancje, które są ważne dla naszego organizmu. Jest bogata zwłaszcza w związki wapnia i magnezu. Zaletą wody głębinowej jest prostota jej uzdatniania, czyli oczyszczania i dostosowania do wymagań sanitarnych. Nie musi być chlorowana. Do dezynfekcji wykorzystuje się lampy UV. Woda w Gdańsku jest pod stałym nadzorem, jest regularnie monitorowana i badana. Musimy jednak pamiętać, że na jakość kranówki, wpływa także stan instalacji wewnętrznej w budynku, w którym mie-szkamy.

Zatem to, jaką i z jakich źródeł wodę pijemy, zależy tylko od nas. Zawsze warto jednak zapoznać się ze składem wody, czy tej z butelki, którą kupujemy w sklepie, czy tej, która płynie z naszego kranu. Ważne, by ją pić, bo niezbędna jest, abyśmy byli zdrowi. Dzień zacznijmy od szklanki wody.

Dlaczego musimy pić wodę
Woda stanowi 60-70 procent masy ciała dorosłego człowieka. Ważący 60 kg, potrzebuje wypijać ok. 2 litry wody. Codziennie. Pozbawienie organizmu wody na okres 48 godzin wystarczy, aby zagrozić żywotnym jego funkcjom.
Ważne jest picie wody zaraz po przebudzeniu i to właśnie wtedy powinniśmy wypijać największą jej ilość w ciągu dnia.
Picie ponad 1 litra wody dziennie zmniejsza ryzyko powstania raka okrężnicy oraz pęcherza o około 50 procent, a o 79 proc. ryzyko powstania raka piersi. W 80 procentach zmniejsza też ból głowy.
Picie wody przez cały dzień dotlenia organizm, pomaga w dostarczaniu składników odżywczych do wszystkich narządów, reguluje temperaturę organizmu oraz zwalcza zmęczenie i dodaje energii.
Nawet niewielkie odwodnienie sprawia, że nasz metabolizm zwalnia o trzy procent. Jeśli ktoś się odchudza i nie pije dostatecznej ilości płynów, zakwasza swój organizm. Dostarczanie odpowiedniej ilości wody powoduje, że pozbywamy się z organizmów jej zapasów. Picie wody pomaga w redukcji obrzęków, które są zmorą wielu kobiet.
Woda ułatwia trawienie, orzeźwia, chłodzi, oczyszcza oraz wzmaga apetyt, a z drugiej strony pomaga odróżnić pragnienie od głodu. Picie wody wpływa na urodę: redukuje cellulit, pomaga w rzeźbieniu mięśni, a także nawilża skórę, przez co poprawia jej wygląd i elastyczność.
Z piciem wody jest podobnie jak z treningiem, czy myciem zębów: trzeba wyrobić w sobie odruch sięgania po kolejną szklankę. Czując pragnienie już jesteś odwodniony (osoby młode już przy utracie 1-2 procent wody odczuwają pragnienie, podczas gdy osoby starsze przy 5-6).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto