Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyprawa dnia. Rowerem z Kociewia na Kaszuby

Zbigniew Brucki
Miłośników aktywnego spędzania czasu wolnego od pracy, nauki, szczególnie tych, którzy uwielbiają rowerowe eskapady, możemy zapewnić, że jeśli skorzystają z naszej propozycji, przeżyją niezapomniane chwile. Polecamy wyprawę, podczas której z rowerowego siodełka można podziwiać piękno kociewskiej i kaszubskiej przyrody, a podczas postojów oddać się pogłębianiu wiedzy o tych malowniczych i bogatych w zabytki regionach.

Na trasie wiodącej pomiędzy kociewskimi i kaszubskimi jeziorami nie będziemy się nudzić. Więc w drogę: z Tczewa przez Dalwin, Sobowidz, Mirowo, Skarszewy, Szczodrowo, Głodowo, Pogódki, Palubin i Stare Polaszki do Kościerzyny. Przed nami 80 km niezapomnianej przygody.

Jak wspomnieliśmy, oprócz piękna przyrody podczas tej wyprawy czeka nas podziwianie wiekowych zabytków. Są wśród nich, jak zachęca do ich odwiedzenia Lokalna Organizacja Turystyczna Kociewie, wzniesione w całości z kamienia, zbudowane jedynie z drewna i skonstruowane z przytłaczającej ilości żelaza. Wiele wody upłynęło od ich postawienia. Ta woda upływa, jak czas, nadal wokół nich, a nawet dokładnie pod nimi...

Czytaj także: Szlakiem Grzymisława przemierzymy Kociewie z północy na południe

No właśnie. Jeśli zdecydujemy się przebyć szlak ze wschodu na zachód, czyli ruszając z Tczewa, koniecznie powinniśmy ruszyć z nadwiślańskiego bulwaru, z którego możemy podziwiać Mosty Tczewskie. Dziś właśnie mija 160 lat od momentu, kiedy król Prus, Fryderyk Wilhelm IV położył kamień węgielny pod ich budowę. Jest to już uznany za międzynarodowy zabytek inżynierii budowlanej porównywalny ze słynną paryską wieżą Eiffla. Z bulwaru proponujemy pojechać jeszcze do fary tczewskiej na Starym Mieście, później zrobić sobie fotkę na tle wiatraka typu holenderskiego i ruszamy poza miasto.

W drodze do Skarszew, gdzie będziemy mieli już za sobą ok. 1/3 dystansu, proponujemy zrobić przystanek w Turzu nad jeziorem Damaszka. Może to być dłuższy postój, podczas którego możemy z roweru przesiąść się do... kajaka lub ochłodzić się w tymże jeziorze.
A w Skarszewach koniecznie musimy zwiedzić zamek joannitów z XIII wieku i równie wiekowy kościół św. Michała Archanioła i jeśli nam było mało kąpieli, pojechać nad jezioro Borówno z wodą I klasy czystości.

W Szczodrowie możemy podziwiać jedyny na Kociewiu drewniany kościółek z przełomu XV i XVI wieku, a także pomnik przyrody, 400-letni dąb. A w pobliżu Pogódek poczujemy się jak u podnóża gór, oglądając panoramę wsi z doliny Wierzycy. W samej wsi z kolei możemy nacieszyć oczy widokiem kościoła, zabytkowych chat i podworskiego pałacu.

W drodze do Kościerzyny koniecznie musimy zawiesić oko na ruinach zamku kiszewskiego, a już w Starej Kiszewie odwiedzić neogotycki kościół. Jadąc przez tę wieś, przez most na Wierzycy, natkniemy się na jedną z najpiękniejszych na Kociewiu kapliczek nasłupowych z figurą św. Jana Nepomucena.
A co przybysz z Kociewia powinien zobaczyć w Kościerzynie? O tym obok.

Co warto zobaczyć w Kościerzynie?

W jedynym polskim mieście z Muzeum Akordeonu i jedynym w Europie mającym dwa sanktuaria jest co podziwiać.
Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej oraz Sanktuarium Matki Boskiej Kościerskiej Królowej Rodziny są na terenie parafii św. Trójcy. Muzeum Akordeonu przy ul. Długiej jest oddziałem Muzeum Ziemi Kościerskiej przy ul. Rynek. Obie placówki od maja do sierpnia, a więc obecnie, są czynne w poniedziałki od godz. 8 do 16, od wtorku do soboty od 10 do 18, a w niedziele od 12 do 18. Oddziałem Muzeum Ziemi Kościerskiej jest też Muzeum Kolejnictwa przy ul. Towarowej. Tę placówkę możemy odwiedzić każdego dnia w godz. 10-18.
W Muzeum Akordeonu możemy podziwiać ponad sto przeróżnych, bogato zdobionych nie tylko akordeonów i harmonii, ale także bandoneony, bajany i harmonijki. W Muzeum Kolejnictwa zobaczymy to, czego już nie uświadczymy na kolejowych trasach i dworcach, a więc lokomotywy parowe, wagony i urządzenia towarowe czy halę, tzw. parowozownię, a także niespotykane już narzędzia, maszyny i elementy starych mechanizmów.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto