Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa IPN „Błogosławieni Ulmowie z Markowej”. Niech ta rodzina będzie dla nas wzorem

KŁG
Prezentacja będzie towarzyszyć dalszej peregrynacji relikwii błogosławionej rodziny Ulmów, która potrwa do 10 lutego w kościołach Gdańska, Gdyni i Wejherowa.
Prezentacja będzie towarzyszyć dalszej peregrynacji relikwii błogosławionej rodziny Ulmów, która potrwa do 10 lutego w kościołach Gdańska, Gdyni i Wejherowa. Jakub Steinborn
Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci poświęcili życie, próbując ratować życie żydowskich rodzin: Goldmanów i Szallów. Zginęli zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 roku. W Gdańsku możemy obejrzeć wystawę IPN poświęconą rodzinie.

Wystawa o rodzinie Ulmów do obejrzenia w Gdańsku

Począwszy od 4 lutego br. na terenie Archidiecezji Gdańskiej odbywa się peregrynacja relikwii Ulmów.

- Rodzina Ulmów, jak wiele polskich rodzin, budowała swoje życie małżeńskie i rodzinne na solidnym fundamencie wiary i miłości. Ewangelia, Słowo Boże, modlitwa, Eucharystia były dla nich źródłem światła i mocy na każdy dzień. Z ich pomocą starali się żyć, działać i mierzyć się z codziennymi wyzwaniami. Swoją wiarę i miłość potwierdzili wtedy, kiedy trzeba było dać schronienie grupie prześladowanych przez niemieckiego okupanta Żydów. Nie wahali się tego uczynić ani przez chwilę. Za to zapłacili śmiercią męczeńską w dniu 24 marca 1944 roku. 10 września 2023, z woli papieża Franciszka, zostali ogłoszeni błogosławionymi męczennikami Kościoła katolickiego. [...] Rodzina Ulmów jest dla nas wyjątkowym przykładem życia w Bogu i poświęcenia dla innych, wartości tak bardzo dzisiaj pożądanych. W tych trudnych czasach szukania sensu i odkrywania powołania rodziny do świętości niech rozpoczynająca się peregrynacja będzie źródłem umocnienia i inspiracji dla wszystkich naszych rodzin – napisał na tą okoliczność arcybiskup metropolita gdański Tadeusz Wojda.

Msza święta na rozpoczęcie peregrynacji, z udziałem licznego grona wiernych, odbyła się w Archikatedrze Oliwskiej w niedzielę 4 lutego. Przewodniczył jej arcybiskup Tadeusz Wojda. W homilii nawiązywał również do ofiary błogosławionej rodziny Ulmów.

Na zakończenie uroczystej ceremonii miała miejsce prezentacja wystawy IPN „Błogosławieni Ulmowie z Markowej” z udziałem delegacji Instytutu Pamięci Narodowej. Okolicznościowe przemówienie wygłosił dr Mateusz Szpytma:

- Niech ta rodzina będzie dla nas wzorem i przykładem tego, że w bardzo trudnych czasach, najtrudniejszych z możliwych, jesteśmy w stanie być ludźmi, którzy okażą swoje miłosierdzie, którzy dadzą też świadectwo tego, że należą do Chrystusa – zaznaczył wiceprezes IPN, dziękując jednocześnie arcybiskupowi metropolicie gdańskiemu za możliwość prezentacji wystawy.

Prezentacja będzie towarzyszyć dalszej peregrynacji relikwii błogosławionej rodziny Ulmów, która potrwa do 10 lutego w kościołach Gdańska, Gdyni i Wejherowa. Szczegółowy program dostępny jest na stronie Archidiecezji Gdańskiej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto