Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wzór płynie z Danii

Oprac. Agnieszka Szczecka
W Danii, na terenie gminy Egedal powstaje najbardziej energooszczędna wioska w Europie. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i rozwiązań budowlanych koszt rocznego ogrzewania przeciętnego domu jednorodzinnego na tym obszarze wynosi zaledwie 1200 złotych!

W 2003 roku rada gminy Egedal przeznaczyła obszar Stenlose South, o powierzchni ponad 76 hektarów, pod budowę wyłącznie obiektów o niskim zużyciu energii. Docelowo ma tu powstać aż 750 energooszczędnych i ekologicznych budynków. Wśród nich znajdują się zarówno domy jedno, jak i wielorodzinne, budynki socjalne, lokale usługowe. Dotychczas zbudowano ponad połowę zaplanowanych obiektów, które są już zamieszkiwane. Pozostałe budynki mają być ukończone do 2012 roku. W tym roku również wszystkie budynki na terenie Stenlose South powinny być wyposażone w panele solarne o powierzchni 3m kw. na dom.

Surowe wymagania technologiczne

Wszystkim budynkom, które powstają na terenie Stenlose South stawiane są surowe wymagania techniczne w zakresie oszczędności energii, wody i ochrony środowiska naturalnego. Jednym z nich jest niskie zużycie energii potrzebnej do ogrzewania budynków, które nie może przekroczyć 34 kWh/m2 (zalecana wartość to 15 kWh/m2). Aby spełnić to wymaganie, domy jednorodzinne ocieplone są solidną grubością izolacji z wełny mineralnej. Zminimalizowane w ten sposób zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania pomieszczeń uzyskiwane jest przy wykorzystaniu pomp ciepła. Natomiast niskie, gęsto zlokalizowane budynki mieszkalne są zasilane zarówno z tradycyjnych ciepłowni, jak i elektrowni wytwarzających energię z biomasy. Energia jest także pozyskiwana dzięki systemom wentylacji z odzyskiem ciepła i panelom słonecznym instalowanym na każdym budynku.

Kolejnym wymogiem technicznym dla budynków powstających na terenie Stenlose Stone jest instalacja specjalnych systemów do magazynowania wody deszczowej. Jest ona następnie wykorzystywana do prania i spłukiwania toalet. Ponadto, do budowy nie wolno używać materiałów PVC i impregnowanych kreozotem materiałów drewnianych.

Budynki na terenie Stenlose South pozwalają na uzyskanie spektakularnych oszczędności energii rzędu 3.6 miliona kWh rocznie (dla porównania jest to ekwiwalent 400,000 litrów oleju). Przekłada się to na redukcję emisji CO2 o ponad 630 ton!

Budynki Stenlose South nie tylko oszczędzają energię, ale także produkują co roku ponad 3 miliony kWh odnawialnej energii.
Jeszcze bardziej spektakularnie wygląda koszt ogrzewania domu jednorodzinnego na terenie Stenlose South. Dzięki dobrej izolacji i wykorzystaniu energii z jej odnawialnych źródeł wynosi on zaledwie 400 EURO rocznie (około 1200 złotych).

Władze gminy Egedal sukcesywnie zwiększają - w stosunku do nowo powstających budynków - wymagania dotyczące oszczędności energii, co w przyszłości przełoży się na jeszcze większy bilans oszczędności. Nowe budynki, z wyjątkiem prywatnych domów jednorodzinnych, będą wkrótce musiały mieć klasę energetyczną 1 - najsurowszą w duńskim ustawodawstwie.

Stenlose South wzorem dla innych

Sukces projektu Stenlose South spowodował wprowadzenie w 2007 roku zmian w duńskim prawie, sprzyjających budowie energooszczędnych i ekologicznych budynków.

W 2007 roku nowatorski projekt Stenlose South został także uhonorowany przez firmę Rockwool, producenta energooszczędnych wyrobów do izolacji budynków, nagrodą The Rockwool Award 2007.

Pieniądze pochodzące z nagrody zostały przeznaczone przez władze gminy Egedal na promocję energooszczędnego budownictwa, w tym na organizację wyjazdów studyjnych przedstawicieli gminy do innych państw w celu bezpośredniego przekazywania wiedzy i doświadczeń o zastosowanych na terenie Stenlose South energooszczędnych rozwiązaniach i technologiach.
Projekt Stenlose South jest więc znakomitym wzorem dla Polski, która dopiero od niedawna wprowadza standardy i przepisy regulujące kwestie energooszczędnego budownictwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto