Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bez pilota, kilka metrów nad wodą. Ważny projekt Politechniki Gdańskiej nad ekranoplanem

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Bez pilota, kilka metrów nad wodą. Ważny projekt Politechniki Gdańskiej nad ekranoplanem
Bez pilota, kilka metrów nad wodą. Ważny projekt Politechniki Gdańskiej nad ekranoplanem Piotr Wittman/gdansk.pl
Politechnika Gdańska współpracuje z dwoma instytucjami wojskowymi, a owocem tej kooperacji będzie powstanie samolotu o unikatowej technologii. Ekranoplan, bo tak nazywa się opracowywany pojazd, to samolot poruszający się nad powierzchnią wody. Będzie to pierwsza tego typu jednostka bezzałogowa na świecie. Planowo ekranoplan ma zostać oddany do użytku w 2026 roku.

Pierwsza taka jednostka na świecie

Politechnika Gdańska, Wojskowa Akademia Techniczna i Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych współpracują pod przywództwem gdańskiej uczelni w celu przygotowania nowej technologii, która będzie kosztować łącznie ponad 10 milionów złotych. Prototyp ekranoplanu opracowuje kilkunastoosobowy zespół z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa z PG, a kierownikiem projektu jest dr hab. inż. Mirosław Gerigk. Za koordynację odpowiada z kolei dr inż. Marek Chodnicki z Zakładu Mechaniki Stosowanej i Biomechaniki gdańskiej uczelni. 

ZOBACZ TAKŻE: Trzy najzdolniejsze studentki z powiatu kartuskiego uhonorowane Stypendiami Starosty Kartuskiego

I chociaż w przeszłości podobne projekty czy też konstrukcje już powstawały w ZSRR, Holandii, Niemczech czy USA, to zawsze były one kierowane przez człowieka.

- W naszym ekranoplanie za sterami nie będzie zasiadał człowiek. To będzie całkowicie bezzałogowa jednostka. I pierwsza tego typu i wielkości na świecie - podkreśla w rozmowie z portalem gdansk.pl dr hab. inż. Mirosław Gerigk. 

Co potrafi ekranoplan?

Ekranoplan wykorzystuje efekt przypowierzchniowy, dzięki czemu jest w stanie latać bardzo nisko nad powierzchnią wody. Skrzydła pojazdu lecącego nad ziemią lub - jak w tym przypadku - wodą, w mniej więcej połowie długości skrzydła wytwarzają większą siłę nośną niż podczas lotu na większej wysokości. Efekt ten wykorzystywany jest przez niektóre ptaki.

ZOBACZ TAKŻE: Politechnika Gdańska będzie świętować 120. rocznicę powstania. Program wydarzeń

Z ekranoplanu Politechniki Gdańskiej skorzystają oddziały specjalne w wojsku. Będzie osiągać prędkość nawet do 90 km/h i to przy niskim zużyciu paliwa. Napęd tej jednostki będzie turbośmigłowy, a prowadzona będzie przy użyciu fal radiowych. Materiał, z którego powstanie ekranoplan będzie miał charakter hybrydowy: włókno szklane i węglowe z materiałem przekładkowym z tworzywa sztucznego. 

Samolot będzie wykorzystywany na wodach przybrzeżnych Zatoki Gdańskiej lub Zalewu Szczecińskiego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bez pilota, kilka metrów nad wodą. Ważny projekt Politechniki Gdańskiej nad ekranoplanem - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto