MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

XI Diecezjalny Przegląd Jasełek w Turzu. Dzieci, rodzice i sołtys

Krystyna Paszkowska
Gospodarze, czyli Zespół Kształcenia i Wychowania w Turzu zgarnął nagrodę publiczności.
Gospodarze, czyli Zespół Kształcenia i Wychowania w Turzu zgarnął nagrodę publiczności.
Jasełka od 11 lat stanowią wyzwanie dla uczestników dorocznego Diecezjalnego Przeglądu Jasełek w Turzu, gm. Tczew. Nie na darmo mówi się, że wyobraźnia ludzka tworzyła i tworzy coraz to nowe postacie, które witają ...

Jasełka od 11 lat stanowią wyzwanie dla uczestników dorocznego Diecezjalnego Przeglądu Jasełek w Turzu, gm. Tczew. Nie na darmo mówi się, że wyobraźnia ludzka tworzyła i tworzy coraz to nowe postacie, które witają Nowonarodzonego... Różnorodność form zastosowanych niejednokrotnie w jednym przedstawieniu mogła niekiedy przyprawić o kulturalny zawrót głowy.

Zaprezentowało się 17 zespołów z woj. pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Co druga jasełka wystawiana była przez "trupy teatralne" z Kociewia.

Zwycięstwo święcili gospodarze, czyli uczniowie Zespołu Kształcenia i Wychowania w Turzu, których jasełka nie tylko podobała się jurorom, ale i publiczności. Młodzi aktorzy przygotowywali się pod okiem swojej katechetki, Aleksandry Walkowiak.
- Miałem nadzieję na dobry wynik i nie zawiodłem się - mówi Tomasz Resmerowski, dyr. szkoły.
Nie udało się obronić "tytułu" ubiegłorocznym zwycięzcom gniewskiemu zespołowi Burczybas. - Muszę przyznać, że grupa, w której startujemy jest bardzo silna - mówi Wojciech Górski, opiekun zespołu. - Występują w niej Kaszubi. Oni zawsze byli mocnym akcentem przeglądu.

Powód do radości mieli członkowie i opiekunowie zespołu amatorskiego "Brodzkie Nutki" z Brodów Pomorskich, w gm. Gniew. Dzieci, mimo że nie przygotowują się do występu w szkole czy parafii mogły być wzorem dla innych. Dobry wynik zawdzięczają swoim rodzicom oraz sołectwu. A że zapału i umiejętności im nie brakowało zdystansowali swoich rywali. Kiedy w ubiegłym roku w jasełkach przedszkolaków z Warlubia pojawiło się żywe dzieciątko miny obserwatorów nieco zrzedły. No bo, jaki maluszek wytrzyma prawie pół godziny nie ruszać się z prowizorycznego żłóbka. Tymczasem maleństwo spisało wręcz idealnie. Tym razem dzieciątko było nieco starsze, bo 2,5-letnie. Mały Filipek Krauze choć nieco zdezorientowany fotografem, który robił mu zdjęcie, zachował iście aktorski spokój.

Przedszkole Sióstr Św. Józefa z Warlubia przyjechało w 26-osobowym składzie. Dzieci pod opieką siostry Izabeli i siostry Danuty, dyr. placówki przygotowywały się do występu około 2 miesięcy.
- To chyba najmłodsi uczestnicy przeglądu - dopytywali się widzowie.
I rzeczywiście wiek aktorów wahał się od 3 do 6 lat. - Dzieci bardzo chętnie garną się do udziału nie tylko w jasełkach - powiedział nam Dariusz Maliński, tata 6-letniej Sandry, która jako jedna z trzech Warlubianek po raz drugi uczestniczyła w turzańskim przeglądzie.
Wraz z opiekunami do Turza przyjechało 10 rodziców. Wszyscy bardzo mocno trzymali kciuki za swoje pociechy. Okazało się, że bardzo skutecznie.

• Skąd się wzięły?

W noc Bożego narodzenia 1223 roku mieszkańcy Griecco wraz ze św. Franciszkiem udali się z lampami na stok góry, gdzie przeżywali razem betlejemskie misterium. Był tam prawdziwy żłóbek, osioł i wół... to początek tworzenia coraz to bogatszych w przesłanie jasełek.
Jasełka to żłób, rodzaj jeszcze dziś stosowanych drabinek, które służą do zadawania karmy bydłu i koniom. W takim właśnie żłóbku został położony Chrystus po narodzeniu.
Pierwotnie jasełka były organizowane tylko w kościołach, na tle dekoracji z grotami, skałami, roślinnością. Obok żłobka ustawiano postacie pastuszków, zwierząt, trzech wschodnich królów. Z czasem w miejsce gipsowych figurek zaczęły pojawiać się żywe postacie ludzi i zwierząt. Później jasełka przyjmując różne formy, zaczęły wychodzić na ulice miast i wsi. Na Podhalu zaczęli kolędować podłaźnicy, z gwiazdą lub szopką wędrowali śląscy pastuszkowie. Kiedy indziej byli to przebierańcy, Herody - odgrywali różne sceny, luźno związane z opowieścią. Na Kaszubach psocili gwizdkorze.
W niektórych miejscach utrwaliła się stała obsada: Herod, niedźwiedź lub kozieł...

Laureaci przeglądu

• Grupa I

I miejsce - Gimnazjum z Linii

Wyróżnienia: Gimnazjum z Bysławia, "Burczybas" Gniew, Zespół Folklorystyczny z Nowego Klincza

• Grupa II

I miejsce - Zespół Amatorski ?Brodzkie Nutki? Brody Pomorskie k/Gniewa

Wyróżnienia: Szkoła Podstawowa Bysław, SP nr 5 Tuchola, SP Nowa Karczma

Wyróżnienie dla autora scenariusza - Tomasz Kamyk z Bysławia

• Grupa III

I miejsce ex aequo - SP Niepoczołowice, Przedszkole Sióstr Świętego Józefa Warlubie

Wyróżnienia: SP Miłobądz, SP Opalenie

• Grupa IV

I miejsce - Szkoła Podstawowa w Lignowach Szlacheckich

I wyróżnienie: SP Kętrzyn k/Linii

Wyróżnienia: SP nr Tczew, Parafia Św. Michała Archanioła Lipusz, Zespół Kształcenia i Wychowania Turze

Nagroda publiczności - Zespół Kształcenia i Wychowania Turze

• Sponsorzy

Starostwo Powiatowe Tczew, Urząd Gminy Tczew, WARTA SA, Piekarnia AGI Mirosław Augustyn, Edmund Woyda, EKOOPAŁ, Zbigniew i Grzegorz Krause, Grzegorz Płaza, Tadeusz Nowak, ks. dziekan Stanisław Cieniewicz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto