Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zanim na Bałtyku staną wiatraki powstanie podmorska sieć przesyłowa

Redakcja
Już prawie gotowa jest koncepcja programowa budowy podmorskich sieci energetycznych, które umożliwią odbiór energii z farm wiatrowych budowanych na Bałtyku.

Konsorcjum Polskie Sieci Morskie niebawem przekaże do Ministerstwa Gospodarki koncepcję programową budowy sieci podmorskich kablowych linii przesyłowych wysokiego napięcia oraz stacji elektroenergetycznych na Bałtyku, pozwalających na przesył energii z morskich farm wiatrowych na terytorium Polski.

Sieć morska częścią polityki energetycznej

- Chcemy, żeby program budowy sieci morskich stał się częścią polityki energetycznej - wyjaśnia Bogdan Gutkowski, prezes spółki AOS z Gdańska, który reprezentuje, powołane wiosną tego roku, Konsorcjum Polskie Sieci Morskie.

- To opracowanie jest konkretną propozycją do dalszych działań. Konieczne jest uporządkowanie przepisów prawnych w tym zakresie, określenie trybu pozyskiwania finansowania na projektowanie i wykonanie infrastruktury przesyłowej.

Mimo że pierwsze farmy wiatrowe przy polskim wybrzeżu powstaną nie wcześniej, niż za pięć, może osiem, a w pesymistycznej wersji za dziesięć lat, to potencjalnych inwestorów na pewno ucieszy fakt, że wcześniej zostanie zaprojektowana, a nawet zbudowana infrastruktura przesyłowa. Ze wstępnych szacunków wiadomo, że farmy, których moc planowana jest na 8 tys. MW, będą potrzebowały około 200 km sieci.

Od 500 do 700 km sieci elektroenergetycznej

Podmorska sieć elektroenergetyczna ma mieć długość 500 do 700 km. Koszty całego projektu nie są znane, ale z góry można stwierdzić, że będzie to inwestycja warta setki milionów euro. Jeden kilometr kabla podmorskiego kosztuje bowiem około 2 mln euro.
Jak wyjaśnia dyrektor Bogdan Gutkowski, System Polskich Sieci Morskich będzie pełnił rolę koniecznej infrastruktury przyłączeniowej morskich farm wiatrowych.

Za jego pośrednictwem te obiekty będą przyłączane do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Projekt i budowę Systemu PSM zaplanowano na lata 2009 - 2017 i będzie realizowany etapami. System będzie ponadto posiadał połączenia podmorskie z krajami sąsiednimi, pozwalające na transbałtycki transfer energii elektrycznej (System Baltic Grid).

Konsorcjum Polskie Sieci Morskie

Konsorcjum Polskie Sieci Morskie powołano 13 maja 2009 r. do zaprojektowania, wybudowania i eksploatacji Systemu PSM na Bałtyku. Firma ta chciałaby również budować projektowaną sieć.

W skład Konsorcjum PSM wchodzą firmy: AOS z Gdańska, ELTEL Networks z Olsztyna oraz Eenergoprojekt Kraków, a w stałej współpracy pozostaje Instytut Morski w Gdańsku.

- Obecny etap prac można uznać za przygotowawczy - wyjaśnia Bogdan Gutkowski. - Inni też pracują nad takimi projektami, a najbardziej zaawansowana jest Wielka Brytania, gdzie planowany jest ogromny przyrost energii otrzymywanej z morskich elektrowni wiatrowych. Nie możemy pozostawać w tyle, tym bardziej, że Unia Europejska przeznacza poważne wsparcie finansowe inwestycji w podmorskie sieci energetyczne - dodaje.

8 tys. MW mocy

Potencjał Polskich Obszarów Morskich związany z budową elektrowni wiatrowych szacowany jest na 8000 MW mocy zainstalowanej dla obszarów morskich o głębokości od 20 do 40 metrów. Wykorzystanie tych zasobów pozwoliłoby na uzyskanie około 32 TWh energii elektrycznej rocznie.

Wykorzystanie tych morskich zasobów energetycznych i budowa Systemu PSM, jest koniecznością, jeśli mają zostać spełnione stawiane Polsce wymogi dotyczące osiągnięcia poziomu 15 proc. produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w 2020 r.

Źródło: Zanim wiatraki staną na Bałtyku powstanie podmorska sieć przesyłowa - www.wnp.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto