MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Złoty traci, na giełdzie spadki

Jacek Klein
Ci, którzy interesują się kursem złotego, bo np. mają kredyt, lub ci co inwestują w akcje na giełdzie, przez najbliższe tygodnie mogą mieć twardy orzech do zgryzienia.

Ci, którzy interesują się kursem złotego, bo np. mają kredyt, lub ci co inwestują w akcje na giełdzie, przez najbliższe tygodnie mogą mieć twardy orzech do zgryzienia. Notowania pod wpływem polityki będą się wahać to w górę, to w dół - oceniają analitycy.

Zaczęły się już przymiarki do obsady kluczowych dla gospodarki resortów w rządzie. Kazimierz Marcinkiewicz z PiS, szef sejmowej Komisji Skarbu, przekonuje, że sprawy personalne są drugorzędne. Sam może zostać ministrem gospodarki lub skarbu albo obu połączonych resortów. Kandydatem PiS na ministra finansów jest Cezary Mech.
Inwestorzy uważnie śledzą, kto będzie odpowiadać za finanse i gospodarkę państwa. Równie ważny jest przyszły program koalicji PiS i PO. Choć rozmowy mają zacząć się w tym tygodniu, program koalicji może być znany dopiero po wyborach prezydenckich.
- Mamy świadomość, że nie będzie to program PiS ani Platformy, tylko program, który będzie czerpał z obu programów - powiedział Marcinkiewicz.
Inwestorzy tymczasem byli rozczarowani wynikami wyborów. Złoty wczoraj rano stracił do innych walut, kurs euro wzrósł o 4,5 gr. Spadły także notowania wielu spółek na warszawskiej giełdzie.
- To efekt innego wyniku wyborczego niż oczekiwany przez rynki, czyli gorszej pozycji Platformy Obywatelskiej - powiedział Krzysztof Rogalski, dyrektor ds. zarządzania aktywami Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA.
W ciągu dnia jednak indeksy zaczęły rosnąć, nieco wzrósł także kurs złotego.
- Wszystko teraz zależy od tego, jaki będzie program koalicji PiS - PO, kto obejmie fotele ministrów, które są w sferze zainteresowania inwestorów i jakie będą poglądy nowych ministrów - ocenia Piotr Kuczyński, główny analityk WGI Domu Maklerskiego.
Niepokój inwestorów budzi to, iż PiS nie uchodzi za ugrupowanie prounijne i prorynkowe. Chce zachować m.in. kontrolę państwa nad największymi spółkami takimi jak PKO BP, PGNiG, Grupa Lotos, BGŻ. Platforma natomiast opowiada się za prywatyzacją. Nie wiadomo, jaki kształt przybierze system podatkowy. Na liniowy PIT, CIT i VAT w wysokości 15 proc., czego najbardziej oczekiwał rynek, raczej nie ma co liczyć. Problemem pozostaje także termin wejścia Polskie do strefy euro. Oceniają, że wygrana PiS opóźni przyjęcie wspólnej waluty

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto