Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany w placówkach oświatowych. Gdańsk Obywatelski ma zastrzeżenia do polityki władz

Ewelina Oleksy
Takich protestów w Gdańsku nie było od lat. Władze miasta zmieniają swoje stanowisko, ale ze zmian się wcale nie wycofują
Takich protestów w Gdańsku nie było od lat. Władze miasta zmieniają swoje stanowisko, ale ze zmian się wcale nie wycofują Przemek Świderski
W Gdańsku jest ostatnio głośno za sprawą planów władz miasta związanych z reorganizacją oświaty. Przedstawiciele Gdańska Obywatelskiego mają do nich sporo zastrzeżeń.

Wieloletnie zaniedbania remontowe i zły stan techniczny placówek, nie tylko szkół, brak troski o szkolnictwo techniczne i zawodowe oraz posługiwanie się często nieprawdziwymi i niekompletnymi danymi w uzasadnieniu proponowanych zmian - to tylko niektóre z zastrzeżeń , jakie członkowie Gdańska Obywatelskiego mają wobec polityki oświatowej prowadzonej ostatnio przez władze miasta. GO przedstawił swoje stanowisko w odniesieniu do planowanej w mieście reorganizacji sieci szkół. Najwięcej kontrowersji wzbudza w niej przenoszenie Zespołu Szkół Zawodowych nr 9 oraz Zespołu Szkół Energetycznych do innych siedzib oraz pozbawienie Pałacu Młodzieży statusu placówki oświatowej.

Paweł Adamowicz zmienia plany w sprawie reorganizacji szkół i Pałacu Młodzieży

W poniedziałek prezydent Paweł Adamowicz, uginając się pod naporem gwałtownych protestów społecznych w tej sprawie, ogłosił, że wydłuży o rok wprowadzenie tych zmian, które w życie miały wejść od września. Od dyrekcji Pałacu Młodzieży zażądał jednak, by w tym czasie przygotowała "plan naprawczy". Ma on sprawić, że realizowany będzie uzgodniony z urzędem plan pracy, który dziś - według władz miasta - wykonywany nie jest.
- Oczekuję otwartego, transparentnego, przejrzystego systemu rekrutacji na zajęcia, a może trzeba również zmienić system punktacji, który dziś preferuje stałych uczestników zajęć. Chciałbym też podjęcia dyskusji o kosztach administracyjnych i zatrudnieniu oraz o pracy na kilku etatach prowadzących zajęcia - stwierdził prezydent.

Jak jednak wskazują w swoim sprawozdaniu członkowie Gdańska Obywatelskiego, to "ustępstwo" władz miasta nie jest działaniem wystarczającym.
- Działalność Pałacu Młodzieży nie powinna być likwidowana lub ograniczana, ani obecnie, ani za rok. Przedstawione propozycje władz miejskich powinny być wsparte rachunkiem ekonomicznych i społecznych korzyści i kosztów oraz niezbędnych nakładów finansowych. Koszty Pałacu Młodzieży stanowią margines skutków finansowych całego projektu zmian. Stąd bardzo łatwo się wycofać z pomysłu zmian dotyczących pałacu po to, by przeforsować inne przedsięwzięcia o skutkach idących w dziesiątki milionów złotych - wskazuje Piotr Dwojacki z GO.

Zdaniem GO, niezbędne jest wycofanie z porządku lutowej sesji Rady Miasta uchwał m.in. ws. rozwiązania ZSE oraz rozwiązania ZSZ 9.
- Proponujemy też zwołać okrągły stół środowisk i instytucji zainteresowanych rozwojem i promocją szkolnictwa technicznego i zawodowego. Zmiany powinny zostać poprzedzone realnymi konsultacjami społecznymi - mówi Dwojacki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto