Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żołnierze AK. Gdańsk szuka grobów, w których zostali pochowani

opr. gp
Celem akcji społecznej "Utrwalamy pamięć o żołnierzach Armii Krajowej" jest zachowanie pamięci o żołnierzach, którzy po wojnie związali się z Gdańskiem, tutaj żyli, umarli i tutaj zostali pochowani. Akcja społeczna ma na celu zaangażowanie mieszkańców Gdańska, rodziny, przyjaciół i sąsiadów zmarłych w odnalezienie miejsc pochówków.

Zebrane informacje posłużą w zewidencjonowaniu oraz odpowiednim oznaczeniu grobowców znajdujących się na gdańskich cmentarzach.

Wiesz gdzie na gdańskich cmentarzach spoczywają żołnierze AK? Znasz ich historię? Poinformuj o tym! Przyłącz się do akcji www.utrwalamypamiec.pl

Utrwalenie pamięci - to zebranie informacji, w miarę możliwości, o wszystkich żołnierzach AK pochowanych w Gdańsku, w tym o grobach na których jest informacja o tym, że pochowani w nich byli w AK, jak i o grobach, gdzie takich informacji nie ma i wiedzę taką posiadają jedynie najbliżsi osoby pochowanej. To ostatnie jest o tyle ważne, że wiele lat po wojnie zapisów takich nie dopuszczała władza komunistyczna, a wielu zmarłych żołnierzy AK było przez tą władzę represjonowanych.

Chcemy uczcić pamięć i oddać hołd tym, którzy powinni pozostać w naszej pamięci. Wspólna realizacja akcji społecznej „Utrwalamy pamięć o żołnierzach Armii Krajowej” jest lekcją obywatelskości oraz świadomości historycznej. Zależy nam by Ci, którzy posiadają tak cenna wiedzę, mieli możliwość podzielenia się nią, opowiedzenia historii tych osób - apelują organizatorzy.

Przykładem udanej akcji jest historia odnalezienia grobów: Bolesława Srockiego oraz Jana Kordulskiego. W 2012 roku na sopockim cmentarzu grupa uczniów z Gdańskiego Autonomicznego Gimnazjum pod opieką Waldemara Stopczyńskiego odnalazła zapomniane groby żołnierzy walczących w Armii Krajowej – Bolesława Srockiego oraz Jana Kordulskiego. Bolesław Srocki – w okresie konspiracji doradca polityczny przy szefie sztabu KG AK, współpracownik Aleksandra Kamińskiego (redaktora naczelnego „Biuletynu Informacyjnego” i autora „Kamieni na szaniec”), członek Rady Wychowawczej Szarych Szeregów. Jan Kordulski pseudonim „Żbik” – członek i jeden ze współorganizatorów konspiracyjnego „Petu”, dowódca 1. drużyny I Plutonu Kompanii „Pegaz”.
Jeszcze kilka lat temu niewiele osób wiedziało o miejscu pochówku Bolesława Srockiego i Jana Kordulskiego. Ich groby nie miały żadnych oznaczeń o akowskiej przynależności pochowanych, na grobie Bolesława Srockiego błędnie zapisano jego nazwisko i datę śmierci. Jednak obydwu wydobyto z niepamięci.
Od trzech lat w rocznicę akcji „Kutschera” przy grobach „Bolesława” i „Żbika” spotykają się kombatanci, młodzież, harcerze, mieszkańcy Trójmiasta. W tegorocznych uroczystościach udział wzięli komandosi z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.

Idąc za tym przykładem, chcemy by również pamięć o pozostałych pochowanych żołnierzach, została przywrócona i utrwalona. Obchody Wszystkich Świętych są bardzo dobrą okazją do rozpoczęcia poszukiwań grobów, ewidencjonowania ich oraz budowania świadomości. Przez ten okres świąteczny wielokrotnie odwiedzamy gdańskie cmentarze. Warto więc podzielić się wspomnieniami.

Ocalmy od zapomnienia tych, którzy na to zasłużyli.

Projekt realizowany jest przy współpracy Miasta Gdańska, Fundacji Gdańskiej, Muzeum II Wojny Światowej, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Stowarzyszenia Imienia Bolesława Srockiego oraz Stowarzyszenia Akowska Kwatera na Cmentarzu Łostowickim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Żołnierze AK. Gdańsk szuka grobów, w których zostali pochowani - Gdańsk Nasze Miasto

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto