Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Życzenia noworoczne dla mieszkańców Osowy

Ewa Kowalska
Ewa Kowalska
MMka zaproponowała radnej Małgorzacie Chmiel złożenie noworocznych życzeń swoim wyborcom za naszym pośrednictwem. Pani Małgorzata z zadowoleniem podchwyciła pomysł.

Szanowni Państwo,

Z okazji Nowego Roku, życzę Państwu przede wszystkim zdrowia i zadowolenia z życia; a żeby to zadowolenie było pełne, dorzucę jeszcze garść życzeń:

- wybudowania brakującej ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Spacerowej
- dokończenia zagospodarowania parku przy ul. Chirona/Biwakowa
- rozpoczęcia realizacji ul. Jednorożca
- wybudowania skate-parku dla dzieci i młodzieży
- doprowadzenia do Renku ulicy Wodnika
- rozpoczęcia prac nad docelowym udrożnieniem dojazdu do Osowy (skręt do centrum „Osowa” i rondo skrętu w stara ul. Kielnieńską)
- położenia tymczasowych płyt na nieprzejezdnych ulicach osiedla
- likwidacji przykrych zapachów z kolektora Chwaszczyno
- większej ilości dróg realizowanych docelowo
- pozytywnej decyzji w sprawie Kolei Metropolitalnej

Sporo tych życzeń, ale mam nadzieję, że uda mi się być dobrym św. Mikołajem.

Zgodnie z kolejnością życzeń, pozwolę sobie przekazać Państwu parę szczegółów:

Ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Spacerowej

W 2006 roku zakończono przebudowę ul. Spacerowej, w ramach której, w pasie drogowym od ul. Opackiej do leśniczówki, została wybudowana ścieżka rowerowa. Na dalszym odcinku nie było to możliwe ze względu na ograniczoną szerokość pasa drogowego. Zarząd Lasów Państwowych nie wyrażał zgody na jej przebieg wzdłuż ulicy lecz wskazał trasę leśną (4 km), która jednak przebiegała zbyt daleko w głąb lasu. Z uwagi na bezpieczeństwo użytkowników, budowa na tych duktach dróg rowerowych była wykluczona. Najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby poprowadzenie trasy jak najbliżej ulicy, w odległości maksimum 100m.

W związku z tym, DRMG wystąpiło do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych o warunki wykonania tej ścieżki.

Zaproponowaliśmy porozumienie, żeby Nadleśnictwo wyznaczyło i udostępniło trasę drogi, a miasto opracowałoby dokumentację projektową i zrealizowało by tę ścieżkę. Jest to stosunkowo świeża sprawa i brak jeszcze odpowiedzi, ale jestem w kontakcie z osobą prowadzącą temat i niezwłocznie Państwa poinformuję o wyniku pertraktacji.

Rada Miasta podjęła uchwałę ”Rozwój komunikacji rowerowej aglomeracji Trójmiejskiej w latach 2007-2013”, gdzie nasza ścieżka jest ujęta jako nr 37. Dla mieszkańców Osowy to ważna inwestycja nie tylko ze względów komunikacyjnych, ale przede wszystkim rekreacyjnych. Oczywiście, dla pełnego szczęścia, potrzeba jeszcze pieszo-rowerowego przejazdu przez Obwodnicę, ale i na to, mam nadzieję, przyjdzie czas.

Zagospodarowanie parku przy ul. Chirona/Biwakowa
Zgodnie z terminem (listopad 2007 r.) zostały zakończone prace III etapu robót. Obejmował on zachodnią część terenu (przy przejściu do kościoła), w tym prace elektryczne, małą architekturę i urządzenie zieleni. Dwa lata temu informowałam Mieszkańców, jak duże trudności miałam przy rozpoczęciu zagospodarowania tego zieleńca. Zwłaszcza w pozyskaniu dużych pieniędzy na bagrowanie stawu, a od tego trzeba było zacząć prace. Podczas odbioru II etapu byłam bardzo zadowolona, że udało się pokonać przeciwności. Dzisiaj, po odbiorze III etapu, możemy się wspólnie cieszyć pierwszym publicznym miejscem spacerów w Osowie. Brakowało tego bardzo nie tylko mamom z małymi dziećmi, ale też osobom starszym.

Na portalu osowa. com mieszkańcy wyszli z inicjatywą nadania imienia temu parkowi. Czytałam o rożnych pomysłach, ciekawe jaka będzie Państwa decyzja?

Pilnowałam, żeby na następny, 2008 rok zarezerwować pieniądze w GFOŚ na dalsze prace na terenie parku. Rada Miasta zatwierdziła już budżet, a w nim potrzebne nam środki. Powstaną więc ładne alejki, a następnie, mam nadzieję, zestaw zabawowy dla małych dzieci.

Przy okazji tematu związanego z parkiem, z radością chciałbym Państwa poinformować, że może wreszcie udało się rozwiązać problem zalewania położonych obok domów, przy ul. Biwakowej.

Kilka lat temu, po Państwa interwencji u mnie, poszerzyliśmy trochę kratki ściekowe w tym rejonie, ale niestety niewiele to pomogło. Niedawno, po słusznej sugestii jednej z mieszkanek, udało mi się zorganizować spotkanie decydentów od melioracji, na miejscu, koło stawu i parku. Skutkiem tego służby miejskie zaproponowały projekt odprowadzenia nadmiaru tych wód opadowych za pomocą „kanału ulgi” do zbiornika wodnego, czyli naszego stawu w parku. Staw stałby się takim zbiornikiem retencyjnym w razie wyjątkowo dużej ulewy. Jest to oczywiście rozwiązanie tymczasowe, do czasu docelowej realizacji nowego kolektora. Jego projekt już jest, ale koszt realizacji wynosi ok. 2 mln zł. To duża suma, tym bardziej, że takie problemy z gospodarką wodną mamy w wielu miejscach w Osowie. Potrzebne jest kompleksowe rozwiązanie tego problemu.

Ulica Wodnika

Zgodnie z tym, o czym informowałam we wrześniu 2007, przetarg na następny odcinek tej ulicy został ogłoszony, rozstrzygnięty i prace się rozpoczęły od strony Renku (bo z tej strony wymagana jest budowa kanalizacji deszczowej). Zamówienie obejmuje - kompleksowy układ drogowy od ul. Jednorożca do ul. Junony, w tym również kanalizację sanitarną; jezdnię szer. 7 m (więc o 1 m więcej niż odcinek I-go etapu); chodnik obustronny; ścieżkę rowerową; oświetlenie; sieć kanalizacji deszczowej na odcinku od Renk do ul. Junony; tymczasową drogę technologiczną szer. 6m na odcinku od ul. Junony do Renk.

Droga technologiczna będzie eksploatowana do czasu budowy docelowego układu drogowego na tym odcinku.

Na wniosek mieszkańców, Rady Osowy i mój własny, na odcinku od ul. Junony do Renku nastąpi teraz zmiana planu zagospodarowania przestrzennego, zmieniającego ciąg pieszy na tym odcinku na normatywny ciąg jezdny. Nie można było tego zrobić wcześniej, bo dopiero 20 grudnia br. uchwaliliśmy nową wersję Studium Gminnego, które tę zmianę uwzględnia, a wszystkie plany zagospodarowania muszą być bezwzględnie zgodne ze studium. Dlatego na tym odcinku tymczasowo(do czasu nowego planu) będą położone płyty drogowe jako droga technologiczna. Dzięki temu co najmniej 2 lata wcześniej będą Państwo mieli dość dobry przejazd aż do węzła Owczarnia przy Renku.

Na tej samej sesji Rady Miasta,20-go grudnia, została podjętą też inna ważna uchwała:
„w sprawie nadania nazwy placowi parafialnemu przy ul. Wodnika będącego własnością Parafii pw. Św. Polikarpa Biskupa Męczennika”. Ks. Proboszcz zwrócił się do mnie z prośbą, by nadać temu placowi nazwę ”Plac Św. Jana Męczennika”. Tak też się stało. Pomijając fakt, że pod taką nazwą plac staje się ”pełniejszym”, to rozwiąże się problem administracyjny, bowiem omyłkowo pod tym samym adresem figurowała parafia i hurtownia Renk.

Mam nadzieję, na spełnienie w nadchodzącym roku wszystkich życzeń i na częsty kontakt z Państwem – radna Małgorzata Chmiel [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto