AmberExpo Półmaraton Gdańsk 2015. Pogoda dopisała! [ZDJĘCIA, WYNIKI]

Krzysztof Michalski
Magdalena Gintowt-Dziewałtowska
Na starcie niedzielnego, drugiego już AmberExpo Połmaratonu Gdańsk stanęło prawie 3,5 tysiąca osób. Najszybszy na mecie okazał się Błażej Brzeziński.
SZCZEGÓŁOWE WYNIKI DOSTĘPNE SĄ TUTAJ

W drugiej edycji AmberExpo Półmaraton Gdańsk wzięło udział prawie 3300 osób. Zwycięzcą okazał się Błażej Brzeziński z Bydgoszczy, który uzyskał czas 1.05,21.

- Duża liczba uczestników świadczy o tym, że gdańszczanie kochają biegać - mówił kilka dni przed biegiem minister sportu i turystyki Adam Korol, który również wystartował w zawodach i zajął 53 miejsce.

Brzeziński od początku dyktował tempo, a po mniej więcej kilometrze dołączył do niego duet Ukraińców: Mychajło Iweruk i Anton Potockyi oraz ubiegłoroczny zwycięzca, Kenijczyk John Tanui. Chociaż przez blisko 45 minut publiczności zgromadzonej w AmberExpo podawane były inne nazwiska liderów. Wszystko wynikało z błędu systemu komputerowego, który pomylił numery startujących.

Jako pierwszy, w okolicach 15 kilometra, z czołówki wypadł Tanui. Potem kryzys dopadł Potockyiego i na ostatnich metrach w walce o zwycięstwo pozostali Brzeziński i Iweruk. To Polak zachował więcej sił i jako pierwszy przekroczył linię mety.

- Szybko utworzyła się czteroosobowa czołówka. Od 10 kilometra zaczęło się i w niej tasować. Cieszę się, że to ja zachowałem najwięcej sił i wygrałem - powiedział triumfator.

Wielka radość była także udziałem najlepszego gdańszczanina, Radosława Dudycza. Półmaraton ukończył czwarty, ale poza tytułem mistrza Gdańska wykonał zadanie, które postawił sobie przed biegiem - z czasem 1.06,56 pobił rekord Polski 40-latków.

Ustanowiony został również nowy rekord 65-latków. Jego autorem został mieszkający w Gdyni Antoni Cichończuk. Wśród kobiet do końca trwała zacięta rywalizacja między Olgą Ochal i Martą Krawczyńską. Ostatecznie o 4 sekundy lepsza okazała się ta pierwsza.

- Mój cel na przyszły rok to uzyskanie minimum potrzebnego do startu w igrzyskach w Rio - zadeklarowała Ochal.

Kilka minut przed biegaczami wystartowali wózkarze. Było ich jednak tylko sześcioro. - Nie wszyscy mają pieniądze, by przyjeżdżać na zawody - powiedział Bogdan Król, zwycięzca wśród wózkarzy.