Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Arie operowe i afrykańskie brzmienia - czyli Tutart 2010 za nami

Redakcja
Za nami 4 dni muzyki i sztuki w najlepszym wykonaniu – kolejny festiwal sztuki tutejszej TUTART został zakończony.

Po raz kolejny na plaży, na gdańskim Przymorzu odbył się festiwal TUTART, czyli cztery dni z muzyką, z której każdy znalazł coś dla siebie. Po ostatnim koncercie każdego dnia miała miejsce projekcja filmu dokumentalnego, a dla wielbicieli poważnego kina i historii.

I dzień - opera**na plaży**

W pierwszym dniu rozsmakowali się wielbiciele opery. Przed publicznością wystąpili artyści Opery Bałtyckiej, jak również goście.

Julia Iwaszkiewicz - solistka Państwowej Opery Bałtyckiej prezentowała repertuar z opery "Romeo i Julia" Ch. Gounoda, ale również towarzyszyła jako głos kobiecy w duetach z poszczególnymi tenorami.

Trzej tenorzy - Wojciech Lewandowski, Witalij Wydra (artyści Opery Bałtyckiej) i Marcin Pomykała (solista programu telewizyjnego "Filharmonia Dowcipu") zaprezentowali najsłynniejsze arie operowe z "Romea i Julii" Gounoda, "Traviaty" Verdiego, i "Turandot" G. Pucciniego. Nie zabrakło takich arii jak, m.in. "La donna è mobile" czy "O sole mio".

Ostatni sezon artystyczny w Państwowej Operze Bałtyckiej bez wątpienia należał właśnie do tych solistów, którzy podbili serca zgromadzonej publiczności.
Oprawę muzyczną śpiewakom zapewniła Emilia Grażyńska – pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku, a cały koncert opracowała i poprowadziła Barbara Śurowska – Sutt.

Pierwszy dzień przeminął pod nazwą "Werona w Gdańsku. Julia i trzech ROmeo" i zgromadził na plaży miłośników opery, którzy w większości okazali się być ludźmi wiekowo dojrzałymi.

II dzień - afrykańska muzyka

Drugi dzień festiwalu zgromadził na gdańskiej plaży wiele osób, zainteresowanych typową afrykańską muzyką. Wystąpiły dwa zespoły - Ikenga Drummers oraz A'Freak-an Projekt.

Ikenga Drummers to zespół stworzony w 1997 roku, w Sopocie przez Nigeryjczyka Larrego Okey Ugwu, który cały zespół skompletował z prawdziwych Słowian. Muzyka jaką gra zespół to afro jazz z elementami muzyki polskiej, którą najbardziej prezentuje określenie muzyki etnicznej inspirowanej muzyką gospel z Afryki Zachodniej. Oprócz muzyki zespół prezentował piękne, barwne stroje prosto z Afryki, które nadały wyjątkowości całemu wydarzeniu, a jedna z artystek - Zuzanna Borucka - zaprezentowała się w prawdziwym Afrykańskim tańcu.

Dźwięki bębnów i głosy muzyków pobudziły publiczność do zabawy - nie brakowało odważnych, którzy tańczyli przy scenie oraz śpiewali wraz z artystami.

Kolejnym zespołem był A'Freak-an Projekt - grupa grająca jazz inspirowany Afryką. Muzycy wystąpili w składzie najwybitniejszych jazz'owych trójmiejskich muzyków. Podczas koncertu publiczność mogła podziwiać projekcje multimedialną Rafała Chomika i Adama Przybysza.

III dzień - poezja śpiewana

Trzeci dzień był dniem poezji śpiewanej. Młodzi artyści, laureaci festiwali poezji śpiewanej, zaprezentowali się w twórczości Jacka Kaczmarskiego, artystów Czeskich jak i we własnych autorskich projektach.

Pierwszy wystąpił krakowski duet, prezentując się w tekstach J. Kaczmarskiego i Antoniny Krzysztoń. Swój występ zatytułowali "Ku pamięci Jacka Kaczmarskiego".

Kolejnym artystą był Piotr Kajetan Matczuk, który zaprezentował utwory z tekstami W. Wysockiego, J. Machawicy, J. Kaczmarskiego jak i również swoje autorskie utwory.
Zaprezentował takie teksty jak m.in. "Babie lato", "Panie prezydencie", "Darmodziej", "Sarajewo" oraz "Powrót".

IV dzień - Łyczacza

Ostatniego dnia na gdańskiej plaży zaprezentował się zespół Łyczacza, który został założony przez założyciela No Limits i zespołu Leszcze – Macieja Łyszkiewicza.
Zespół grał Bossa Novę, Sambę i Salsę, która jest jeszcze bardziej wyjątkowa przez żeński wokal Marty Kubaczyk. Zespół prezentował materiał z nagranych już płyt i został bardzo ciepło przyjęty przez gdańska publiczność.

Tegoroczny festiwal TUTART nie zawiódł publiczności i zachęcił do korzystania z dóbr kultury i sztuki, którą Trójmiasto ma do zaprezentowania.

Zobacz też: Fotorelacja z III Festiwalu Sztuki Tutejszej Tutart.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto