Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Odbiór gmachu Wydziału Chemii UG. Doniesienie do prokuratury i CBA na inwestycję

Anna Mizera-Nowicka
Problemy pojawiły się już w wakacje. Podwykonawcy zeszli wtedy z budowy na dwa miesiące
Problemy pojawiły się już w wakacje. Podwykonawcy zeszli wtedy z budowy na dwa miesiące fot. Tomasz Bołt
Nad nowo wybudowanym gmachem Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego zawisły kolejne czarne chmury. W wakacje podwykonawcy zeszli z budowy na dwa miesiące, bo generalny wykonawca, Alpine Construction Polska, nie płacił im za zaległe faktury.

Teraz jeden z nich złożył zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do Centralnego Biura Antykorupcyjnego i prokuratury. Wskazuje, że mimo licznych telefonów i pism, zarówno do Alpine, jak i kanclerza uczelni, władze UG nie zareagowały na zgłaszane rażące błędy i usterki związane z posadzką.

Zobacz także: Nowy budynek Instytutu Biotechnologii UG

- Potwierdzam, że CBA otrzymało pewne informacje w tej sprawie. Są one obecnie analizowane. Na tym etapie to wszystko, co mogę powiedzieć - mówi jedynie Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy CBA.

Podobne informacje płyną także z gdańskiej prokuratury.

- Zawiadomienie wpłynęło do nas 29 stycznia 2013 r. Jest na etapie analizy - informuje Cezary Szostak, szef Prokuratury Rejonowej Gdańsk Oliwa. - Prokurator ma 30 dni na podjęcie decyzji o dalszych działaniach.

Czytaj także: Prace przy budowie Wydziału Chemii UG zostały zawieszone. Podwykonawcy nie dostali pieniędzy [ZDJĘCIA]

Już teraz w sprawie wypowiada się natomiast prezes zarządu Betonox Posadzki Przemysłowe SA, który skierował sprawę do organów ścigania. Roman Nieścior tłumaczy, że problemy pojawiły się, gdy podwykonawcy wrócili na budowę po dwumiesięcznej przerwie, spowodowanej wstrzymaniem zapłat przez Alpine Construction.

- Ten czas pozwolił na ujawnienie się usterek. Generalnemu wykonawcy powiedzieliśmy, że trzeba wykonać ekspertyzę, bo na pierwszy rzut oka nie można ich jednoznacznie ocenić. Tej ekspertyzy nie wykonano - mówi Roman Nieścior. - Później na własną rękę wykonaliśmy badania, które pokazały, że ponad 1/3 podkładu pod posadzkę została wykonana przez generalnego wykonawcę wadliwie - znaleźliśmy miejsca, w których pocieniono go o ok. 20 proc. w stosunku do założenia projektowego.

Prezes zarządu tłumaczy też, że poinformował generalnego wykonawcę, iż ze względu na usterki, nie jest w stanie wykonać prac do połowy grudnia, co zakładało Alpine. - Odstąpiliśmy od umowy, bo mając duże doświadczenie, zdawaliśmy sobie sprawę, że miejscami trzeba wymienić cały podkład pod posadzką. Same bieżące naprawy nic nie zmienią - posadzka będzie dalej pękać i się odspajać.

Roman Nieścior podkreśla też, że łatwiej było naprawę i wymianę podkładu wykonać na etapie budowy, a nie gdy gmach trzeba będzie specjalnie zamykać dla studentów i odwoływać zajęcia. Szczególnie, że powierzchnia całego obiektu to ok. 28 tys. m2, a wady mogą dotyczyć 1/3 posadzki.

Rzecznik prasowy Alpine Construction Polska przekonuje jednak, że sam generalny wykonawca wszelkie prace wykonał prawidłowo. - Do momentu, kiedy Betonox sam wykonywał roboty, nie zgłaszał "rażących błędów i usterek". W świetle przedstawionych informacji należy domniemywać, że Betonox przyznaje się do niewłaściwego wykonania własnych robót - mówi Karolina Szydłowska. - Alpine złożyła i opłaciła pozew do sądu przeciwko firmie Betonox z powodu rażącego i uporczywego niewywiązywania się firmy z postanowień umowy. Do czasu sądowego rozstrzygnięcia sporu nie będziemy komentować dalej jego szczegółów.

Natomiast władze uczelni na razie sprawę komentują krótko: - Budowa budynku Wydziału Chemii UG została zgłoszona do odbioru końcowego w dniu 20.12.2012 roku. Termin zakończenia robót według umowy z wykonawcą to 21.12.2012 roku. Od 7 stycznia 2013 roku trwają czynności odbiorowe. Sprawa posadzek zostanie wyjaśniona w ich trakcie - mówi Krzysztof Klinkosz z biura prasowego uczelni. - Strony obowiązuje umowa, w której są zapisy odnośnie usterek i wad.
[email protected]

***

Budowa miała zakończyć się wcześniej
Nowy Wydział Chemii będzie miał powierzchnię 28 tys. metrów kwadratowych. Znajdzie się tam pięć auli, 18 sal seminaryjnych, 22 laboratoria, 2 pracownie specjalistyczne i 18 komputerowych, a także hala technologiczna, w której można będzie prowadzić badania naukowe oraz zajęcia dydaktyczne z zakresu inżynierii chemicznej oraz środowiskowej.

Pierwotnie jako termin realizacji inwestycji zakładano czerwiec 2012 r. Potem oddanie gmachu zapowiadano na wrzesień. Po wstrzymaniu prac na dwa miesiące, gdy generalny wykonawca nie płacił podwykonawcom, termin przesunięto na 21 grudnia 2012 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto