Atom Trefl pogrążył Stal Mielec, do drużyny dołączyła mistrzyni Olga Fateeva [zdjęcia, wideo]

Aneta Niezgoda
Spacerek - tak można określić wysiłek, jaki musiały włożyć w mecz siatkarki Atomu Trefla Sopot. Siatkarki Stali nie zagroziły Atomówkom ani na chwilę i to pomimo rezerwowego składu sopockiej drużyny. Po meczu przedstawiciel sopockiego klubu ogłosił, że do drużyny dołączy Rosjanka Olga Fateeva.

- Prowadziliśmy rozmowy z Olgą od jakiegoś czasu i mam przyjemność poinformować, że od jutra będzie ona naszą zawodniczką - ogłosił Marek Brandt, dyrektor sportowy klubu.

Natomiast sam mecz był jednostronny. Zawodniczki Stali nie umiały przełamać sopocianek, które może nie zagrały dzisiaj swojego najlepszego meczu, ale umiały wykorzystać błędy rywalek.

Set 1

Początek meczu bardzo dobry w wykonaniu Atomu. Od początku zadziała zagrywka. Stal wyszła bardzo słabo skoncentrowana. Zawodniczki popełniały sporo prostych błędów. Przy stanie 5:0 dla Atomu (w tym dwa punkty z zagrywki), trener gości wziął czas. Jednak na nic nie zdała się ta zmiana, gdyż po chwili Magdalena Śliwa zdobyła kolejny punkt z zagrywki. Dobrze w Atomie funkcjonował także blok. Przy stanie 9:2 świetnie w tym elemencie zaprezentowały się Ozsoy i Navarez.

Stal Mielec cały czas miał problemy z przyjęciem. W połowie seta wszystkie zawodniczki z Mielca miały na koncie błąd w przyjęciu. Widząc nieporadność przeciwniczek, także Atomówki nieco się rozluźniły, popełniając kilka błędów w ataku, przez co przewaga zmalała do 15:10. Trener Chiappini poprosił o czas. Przerwa przyniosła skutek, bowiem po paru minutach przewaga wzrosła do 21:12 po błędzie w ataku z krótkiej Sylwii Pyci. Przy stanie 23:14 źle odebrała zagrywkę Libero Stali co od razu wykorzystała środkowa Atomu Amaranta Fernandez Navarro. Set zakończył się 25:16, po przekroczeniu linii środkowej zawodniczek z Mielca.

Set 2

Drugi set rozpoczął się od dobrego ataku Kwiatkowskiej. Jednak już po chwili, przy stanie 1:1 przyjmująca Stali się pomyliła i było 2:1. Atomówki grały bardzo dobrze w obronie, a Magdalena Śliwa rozdawała piłki wszystkim swoim koleżankom, dzięki czemu przewaga szybko wzrosła do 5:1. Przy stanie 6:2 Ozsoy z Fernandez zdobyły kolejny punkt w bloku. Po chwili Fernandez ponownie zablokowała atakującą Stali i było 10:2. Chiappini postanowił wprowadzić na boisko młodziutką Turczynkę Boz, która chwilę po wejściu popisała się ładnym atakiem z drugiej linii.
Przewaga Atomówek była widoczna w każdym elemencie. Przy stanie 15:5 Magdalena Śliwa zdecydowała się na kiwke i było 16:5.

Trener Chiappini zaczął rotować składem . Na boisku oprócz wspomnianej wcześniej Boz, pojawiła się Natalia Nuszel. Wprowadzenie nowych zawodniczek niewiele zmieniło w obrazie gry, sopocianki wciąż grały pewnie i skutecznie. W końcówce zobaczyliśmy piękną wymianę, zakończoną udanym atakiem Sieczki i było 21:12. 23 punkt z zagrywki zdobyła Natalia Nuszel. Kolejny punkt zdobyła Sieczka. Przy stanie 24:15 ładnie zaatakowała Kwiatkowska, która w następnej akcji powtórzyła udany atak z drugiej linii. Set zakończył się 25:17 po ataku Eweliny Sieczki.

Set 3

Na początku trzeciego seta Śliwa zaczęła grać bardziej kombinacyjnie. Najpierw z obejścia zaatakowała Maculewicz, by po chwili do środka zbiegła Świeniewicz. Po autowym ataku Kwiatkowskiej było 6:1. Zawodniczki z Mielca grały ofiarnie w trzecim secie, ale wciąż brakowało dobrego przyjęcia i skutecznych ataków. Na pierwszą przerwę Atomówki schodziły prowadząc 8:2. Po przerwie blokiem na Kwiatkowskiej popisała się Nuszel i było 9:2. Na boisku nie próżnowała także wprowadzona w drugim secie Boz, która przy 10:2 także skutecznie zablokowała. Środkowa część seta należała do Fernandez, która zdobyła blokiem trzy punkty. Przy 16:6 trener Stali postanowił wprowadzić nowe zawodniczki. Nie popisała się rozgrywająca Paulina Szpak, która rozpoczęła występ od błędu w rozegraniu. Końcówka to dalsza dominacja Atomu. Mecz zakończył się 25:11.

Po meczu, na konferencji prasowej ogłoszono, że nową zawodniczką klubu będzie od jutra Olga Fateeva. 26-letnia Rosjanka jest aktualną mistrzynią świata. Siatkarka grała w przeszłości m.in w Dynamie Moskwa, Iskrze Odincowo i Perugii.

Atom Trefl Sopot  - Stal Mielec 3:0 (25:16, 25:17, 25: 11)