Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Były prezes SM „Ujeścisko” pozostanie w areszcie. Oskarżony w głośnej aferze ma 432 zarzuty szkód wobec niedoszłych lokatorów i spółdzielni

OPRAC.:
Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Ujeścisko” zostanie w areszcie
Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Ujeścisko” zostanie w areszcie Przemysław Świderski
Jak podaje „Radio Gdańsk”, sąd nie zgodził się na zwolnienie byłego prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej „Ujeścisko” z aresztu. Grzegorz H. jest za kratkami od lipca 2020 roku. Ma 432 zarzuty oszustwa i wyrządzenia spółdzielni szkody w wysokości 23 milionów złotych.

Akt oskarżenia przeciw Grzegorzowi H. wpłynął do sądu w sierpniu 2023 roku, nie ma jednak jeszcze terminu rozpoczęcia procesu. Prokuratura wnioskowała o przedłużenie tymczasowego aresztu do czerwca. Zażalenie na ten wniosek złożył obrońca. Sąd go nie uwzględnił.

Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Ujeścisko” pozostanie w areszcie

- Sąd stwierdził, iż w dalszym ciągu istnieje zarówno obawa matactwa i ukrycia się Grzegorza H. w związku z grożącą mu wysoką karą za zarzucane mu czyny. Przesłanki te nie ustały, co zauważył sąd okręgowy – poinformowała „Radio Gdańsk” prok. Małgorzata Gryss-Graban.

Akt oskarżenia przeciw Grzegorzowi H. dotyczy nieprawidłowości przy realizacji siedmiu budów przez zarząd SM „Ujeścisko” w Gdańsku oraz sześciu innych wątków, dotyczących wydatkowania pieniędzy oraz obrotu majątkiem spółdzielni. 432 zarzuty dotyczą zarówno działań na szkodę nabywców lokali, jak i – spółdzielni. Suma strat to 23 mln zł.

Śledczy ustalili 604 osoby, które zapłaciły za lokale, ale ich nie otrzymały. Pieniądze miały być przeznaczane przez zarząd na dokończenie wcześniejszych, opóźnionych inwestycji. Prokurator kilkakrotne uzupełniał zarzuty wobec oskarżonego o kolejne czyny, m. in. we wrześniu i grudniu 2021 roku oraz w marcu i maju 2022.

Były prezes SM „Ujeścisko” będzie też odpowiadał za tzw. zbrodnię vatowską, polegającą na posługiwaniu się nierzetelnymi fakturami. Wystawiono je w sumie na 13 mln zł.

Grzegorz H. w śledztwie nie przyznał się do zarzuconych mu czynów, odmówił składania wyjaśnień. Grozi mu nawet 25 lat więzienia, pozostałym siedmiu oskarżonym, w tym byłemu wiceprezesowi spółdzielni Andrzejowi M. – po 12. Grzegorz H. przebywa w areszcie od lipca 2020 roku. W kwietniu 2021 roku usiłował popełnić samobójstwo.

Areszt dla prezea Spółdzielni Mieszkaniowej „Ujeścisko”

Grzegorz H. był prezesem spółdzielni od 2014 roku. Ta zaczęła popadać w kłopoty finansowe i długi. W lipcu 2020 roku usłyszał pierwsze zarzuty w sprawie SM „Ujeścisko”. Chodzi o wykorzystanie pieniędzy ludzi, którzy podpisali umowy ze spółdzielnią na dokończenie rozpoczętych wcześniej budynków mieszkalnych, a nie na budowę ich mieszkań. W efekcie ponad 150 osób w momencie postawienia zarzutów prezesowi nadal nie otrzymało swoich lokali. Grzegorz H. został wtedy tymczasowo aresztowany. Prokuratura kilkakrotnie przedstawiała mu kolejne zarzuty, a sąd - na jej wniosek – przedłużał areszt.

W kwietniu 2021 roku podczas przesłuchania Grzegorz H. próbował podciąć sobie żyły w ubikacji prokuratury. Przebywał potem na obserwacji na oddziale dla aresztantów w szpitalu psychiatrycznym w Starogardzie Gdańskim.

Zarzuty w tej sprawie wspólnie z Grzegorzem H. i Andrzejem M., usłyszał też w lipcu 2020 roku Maciej S., który po odwołaniu z funkcji prezesa spółdzielni tego pierwszego, krótko pełnił tę funkcję i według prokuratury kontynuował proceder. Maciej S. nie został aresztowany, ma dozór policyjny. W maju 2020 roku po odwołaniu z funkcji prezesa Maciej S. w towarzystwie 4 osób przedstawiających się jako policjanci wtargnął do siedziby spółdzielni, doszło do przepychanek. Były prezes wyniósł dokumenty zarządu. W tej sprawie usłyszał zarzuty ukrywania dokumentów spółdzielni oraz kierowania grupą, która naruszyła mir domowy.

O aferze w SM „Ujeścisko” zrobiło się głośno pod koniec 2019 roku, gdy lokatorzy zaczęli nagłaśniać sprawę zadłużenia, a niedoszli mieszkańcy – to, że od 4 lat czekają na odbiór niedokończonych lokali. W coraz gorętszych emocjach został wymieniony zarząd spółdzielni, od tamtego czasu zaczyna ona wychodzić na prostą.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto