Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcesz chodzić po wodzie? Przyjdź do Jelitkowa

Aneta Niezgoda
Aneta Niezgoda
Plażowe Centrum Nauki i Edukacji – EduFun to liczący tysiąc dwieście metrów kw. obiekt, w którym dzieci będą mogły zobaczyć loty na odkurzaczu, obserwować wyścigi kulek, a nawet chodzić po wodzie.

Edu-Fun to pierwsze tego typu miejsce w Polsce. Mieści się na plaży w Jelitkowie i będzie otwarte codziennie, do końca wakacji. Zajęcia, w którym mogą brać udział zarówno dzieci, jak i dorośli są bezpłatne.

Chodzenie po wodzie
Centrum jest pomysłem Dawida Kubackiego, doktoranta z Politechniki Gdańskiej, który w czasie roku szkolnego odwiedzał trójmiejskie przedszkola z pokazami doświadczeń fizycznych. Tym razem organizatorzy w przystępny, a przede wszystkim intrygujący sposób, pokażą dziesiątki zjawisk fizycznych, ale na plaży. W każdym doświadczeniu będzie można uczestniczyć samemu, wszystko będzie można dotknąć i obejrzeć z bliska.

Zobacz też: Serwis Wakacje 2009 więcej

- W centrum prezentować będziemy najciekawsze zjawiska fizyczne dotyczące energii, dźwięku, grawitacji, maszyn prostych i wiele innych atrakcji - mówi Dawid Kubacki z Edu-Fun. - Jako pierwsi zbudujemy stanowisko pozwalające chodzić po wodzie. Znajdziemy się w gronie dziesięciu miejsc w Polsce, które udowadniają, że Ziemia się kręci za pomocą wahadła Foucaulta - zapowiada.

4 namioty pełne czarów

Na plaży rozłożono cztery namioty. W każdym z nich pokazane są inne dziedziny badań: Tajemnice energii, Tajemnice dźwięku, Proste Maszyny oraz Magia fizyki i jej efekty. Ponadto bezpośrednio na plaży staną specjalne wielkogabarytowe stanowiska, m.in.: dziewięciometrowe wahadło Foucaulta, czterometrowy basen do prezentowania zjawisk falowych, równoważnie, kolorowy balon obrazujący prawo Archimedesa, czy też model rury Elektrowni Wodnej Żarnowiec. "Budowle" te będą powstawać na oczach odwiedzających.

Nauka poprzez zabawę

- Bawię się ucząc, uczę się bawiąc. Z tymi słowami będziemy prezentować w prosty i jasny sposób często trudne i złożone zagadnienia. Pokażemy naukę z jej najciekawszej strony, zmieniając sposób myślenia, szczególnie młodych ludzi, o naukach przyrodniczych. Zainteresujemy, zaintrygujemy, zafascynujemy - obiecuje Kubacki.

- Wróżę temu projektowi duże sukcesy, bowiem szczególnie młode osoby dobrze przyswajają wiedzę, gdy ich się czymś zaciekawi, zaskoczy, zainteresuje - przyznaje Maria Lieder, szkolny pedagog. - Powinno się tworzyć więcej takich projektów, bo samymi suchymi faktami i wzorami dzieci wiele nie nauczymy - dodaje.

Czytaj też:

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto