Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co ze sprzedażą alkoholu w Galerii Metropolia?

Ewa Andruszkiewicz
Czy będzie zakaz sprzedaży alkoholu w Galerii Metropolia?
Czy będzie zakaz sprzedaży alkoholu w Galerii Metropolia? Karolina Misztal
Aktualnie na terenie „Dworca” Metropolia funkcjonuje pięć lokali gastronomicznych i jeden punkt detaliczny ze sprzedażą napojów alkoholowych. Jak się okazuje, na obiekt najprawdopodobniej zostanie wkrótce nałożony zakaz handlowania napojami procentowymi. Zanim jednak do tego dojdzie, władze miasta chcą wyjaśnień od dyrekcji placówki.

- Dokonana zmiana sposobu użytkowania obiektu przy ul. Kilińskiego 4 (…) na dworzec kolejowy powoduje, że przedsiębiorców posiadających zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych obowiązywać będzie bezwzględny zakaz sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Naruszenie tego przepisu wywoła skutek prawny w postaci wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie cofnięcia zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych wydanych przedsiębiorcom prowadzącym działalność na terenie omawianego obiektu – czytamy w odpowiedzi władz miasta na interpelację złożoną w tej sprawie przez gdańską radną PO Beatę Dunajewską.

Galeria Metropolia otwarta w niedziele wolne od handlu. Władze SKM: „Sprzedaż biletów nielegalna”

Przypomnijmy, zgłoszenie o zamiarze dokonania zmiany sposobu użytkowania budynku Galerii Metropolia z centrum handlowego na dworzec z funkcją handlowo-usługową wpłynęło do Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiej w Gdańsku w połowie lutego. Choć do przekształcenia obiektu doszło już na początku marca, pojawiły się wątpliwości, czy w związku z zakazem sprzedaży alkoholu na dworcach, nie powinny zostać cofnięte pozwolenia na handel napojami procentowymi w punktach detalicznych i lokalach gastronomicznych, usytuowanych na terenie placówki. Problem jako pierwsza zgłosiła władzom miasta gdańska radna PO i zarazem przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia, Beata Dunajewska.

Czytaj: Galeria Metropolia w Gdańsku otwarta w niedziele mimo zakazu handlu. "Dworzec" Metropolia" może stracić koncesję na sprzedaż alkoholu?

- Jestem przeciwna zakazowi handlu w niedziele, ale prawo - nawet to, z którym mentalnie się nie zgadzamy - jest prawem i należy go przestrzegać. Myślę, że warto przy próbach „ominięcia” przepisów w ten lub inny sposób pomyśleć o wszystkich konsekwencjach – mówiła w połowie marca na naszych łamach radna Dunajewska.

Głos w sprawie zabrały teraz władze miasta. Jak się okazuje, Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku wszczął postępowanie wyjaśniające, w ramach którego wystąpił do dyrekcji Galerii Metropolia o zajęcie stanowiska w sprawie zasad funkcjonowania obiektu przy ul. Kilińskiego 4 po dokonanej zmianie sposobu użytkowania.

- W artykułach prasowych i internetowych pojawiają się sygnały, iż funkcję dworca Galeria Metropolia pełni tylko w wyznaczone dni tygodnia, którymi są niehandlowe niedziele. Urząd otrzymuje również informacje, z których wynika, że tylko pewna zorganizowana część obiektu uznawana będzie za teren dworca, natomiast pozostała część będzie wykorzystywana na cele usługowo-handlowe. Sprzeczne ze sobą informacje wymagają wyjaśnienia i jednoznacznego określenia charakteru przedmiotowego obiektu (…) - czytamy w piśmie władz miasta.

Aktualnie na terenie „Dworca” Metropolia funkcjonuje pięć lokali gastronomicznych i jeden punkt detaliczny ze sprzedażą napojów alkoholowych.

O komentarz do sprawy poprosiliśmy władze Galerii Metropolia. - Nasza kancelaria przygotowała opinię prawną ws. sprzedaży alkoholu i określiła, jakie kroki każdy z najemców posiadających koncesję powinien zgodnie z prawem podjąć w związku ze zmianą statusu naszego obiektu. Cały czas jesteśmy w kontakcie zarówno z gdańskimi urzędnikami, jak i z Państwową Inspekcją Pracy. Temat ten jest procedowany - mówi nam Andrzej Klein, dyrektor Galerii Metropolia.

Zobacz: Galeria Metropolia otwarta w niedziele bez handlu

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Janusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkania

Uwaga! Lista najlepszych restauracji na Pomorzu

Najrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto