MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Duże zmiany w egzaminie maturalnym już od 2015 roku

Redakcja
Redakcja MM
Nową maturę po raz pierwszy będą pisać uczniowie, którzy właśnie skończyli pierwszą klasę. Największe zmiany obejmą egzamin z języka polskiego.

CKE zamieściła na swojej stronie informator dotyczący zmian w egzaminie maturalnym, który po raz pierwszy zostanie przeprowadzony w liceach w roku szkolnym 2014/2015, a w technikach rok później.

Zmiany wydają się dość drastyczne, ale idą w kierunku poprawy jakości egzaminu. Po pierwsze każdy maturzysta będzie musiał wybrać przynajmniej jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym. Obowiązkowo absolwent przystąpi do egzaminu z języka polskiego, matematyki i języka obcego na poziomie podstawowym oraz dodatkowo wybierze co najmniej jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym. Wynik uzyskany z przedmiotu dodatkowego nie zaważy jednak na zdaniu bądź oblaniu egzaminu, ale będzie się liczył podczas rekrutacji na studia.

Inaczej będzie też wyglądała matura ustna - przede wszystkim koniec z, krytykowanym szeroko zarówno przez uczniów jak i nauczycieli, wcześniejszym przygotowywaniem prezentacji. Często nie były to prace samodzielne, internetowy rynek sprzedaży gotowych wypowiedzi pokazywał to najlepiej. Uczniowie zmierzą się teraz z wylosowanym podczas egzaminu pytaniem. Przeczytają tekst i na jego podstawie przygotują spontaniczną, krótką wypowiedź, po której rozpocznie się rozmowa z komisją.

Zmieni się też ocenianie prac - nie będzie już owianego złą sławą "klucza", w który uczeń musiał się wpasować, żeby uzyskać dobry wynik. Matura, zwłaszcza z przedmiotów humanistycznych, ma być od teraz oceniana całościowo, tak aby uwzględnić kreatywność i samodzielne myślenie absolwentów.

Ci, którzy zdecydują się zdawać maturę rozszerzoną z języka polskiego mogą spodziewać się tekstów teoretycznoliterackich i historycznoliterackich, a nie jedynie utworów spoza szkolnego kanonu. Brak klucza odpowiedzi oznacza też pojawienie się nowego rodzaju zadań - więcej będzie poleceń w stylu: "uzasadnij", "wyjaśnij". W przedmiotach ścisłych znaczenie będzie miała umiejętna argumentacja postawionej hipotezy, planowanie i interpretacja wyników badania. Jednym słowem egzamin maturalny ma sprawdzić w jaki sposób uczeń wykorzystuje nabytą wiedzę.

Ostatnia zmiana dotyczy prezentacji wyników - maturzysta otrzymując świadectwo dowie się nie tylko o swoim wyniku, ale też o tym, ilu uczniów uzyskało podobny lub gorszy. Te wskazówki mają być przydatne dla uczelni podczas rekrutacji na studia. Według CKE nowa matura ma "istotnie przyczynić się do tego, że młodzież przekraczająca próg uczelni wyższej, będzie lepiej przygotowana do podjęcia studiów".

Na stronie CKE dostępne są już informatory dotyczące wszystkich przedmiotów i wprowadzanych zmian, a także przykładowe pytania i zadania maturalne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto