Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Edukacja na Pomorzu. Jakie kierunki można studiować w Gdańsku?

Anna Mizera-Nowicka
GUMed kształci ponad 6 tys. studentów
GUMed kształci ponad 6 tys. studentów Fot. G.Mehring/archiwum DB
Zarządzanie instytucjami artystycznymi, etnofilologia kaszubska czy inżynieria zasobów naturalnych. To tylko niektóre z nowych kierunków, jakimi gdańskie państwowe uczelnie chcą przyciągnąć do siebie studentów. Już teraz władze szkół wyższych wyliczają zalety studiowania właśnie u nich.

- Uniwersytet Gdański planuje przyjąć ponad 17 tys. studentów pierwszego roku. Kandydaci mogą składać aplikacje na 55 kierunków studiów w zakresie ponad 200 specjalności - mówi dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy UG.- Wylicza również, jakich nowości można się będzie spodziewać od przyszłego roku akademickiego. Wśród nich jest m.in. etnofilologia kaszubska. - To unikatowy, jedyny w Polsce taki kierunek studiów. Na studiach tych będą się kształcić przede wszystkim nauczyciele języka kaszubskiego, ale absolwenci będą przygotowani także do pracy w placówkach kulturalnych, w mediach kaszubskich czy instytucjach związanych z promocją regionu - mówi rzecznik.

ZOBACZ nasz serwis specjalny Edukacja na Pomorzu./

Przyszli studenci mogą się też kształcić na innych, nowych kierunkach - pedagogice wczesnej edukacji, bezpieczeństwie narodowym oraz zarządzaniu instytucjami artystycznymi. - Studia te wyróżnia unikatowe połączenie teorii z praktyką - zajęcia będą prowadzone przez kadrę akademicką UG oraz znanych i doświadczonych dyrektorów teatrów polskich, krytyków związanych z ogólnopolskimi mediami, doświadczonych administratorów instytucji kultury, koordynatorów projektów i znakomitych dydaktyków studium z Gdyni - zdradza rzecznik.

Ale sporo miejsc na ciekawych i perspektywicznych kierunkach będzie również na Politechnice Gdańskiej - aż 5850 na studiach I stopnia i 4208 na studiach II stopnia.

- Uczelnia oferuje 33 atrakcyjne kierunki studiów na 9 wydziałach - mówi prof. Marek Dzida, prorektora ds. kształcenia PG. - Obecnie pracuje 90 proc. ankietowanych absolwentów. 85 proc. znalazło pracę jeszcze w czasie studiów lub w ciągu pół roku od ich zakończenia. Większość badanych szukała pracy w 2010 i 2011 roku.

Od lutego na PG funkcjonuje również m.in. nowa specjalność na studiach II stopnia - technologie podwodne - która powstała we współpracy z General Electric Polska. Program obejmuje m.in. zaawansowane numeryczne obliczenia inżynierskie stosowane w projektowaniu systemów i urządzeń podwodnych. - Studenci będą mieli okazję zdobyć cenne doświadczenia podczas praktyki w zakładach GEP oraz przy pisaniu prac dyplomowych we współpracy z patronem specjalności. Absolwenci zaś mogą liczyć na pierwszeństwo w zatrudnieniu przez oddziały tego koncernu na całym świecie - mówi Ewa Kuczkowska z biura prasowego PG.

Do studiowania w Gdańsku przekonują także władze uczelni medycznej. Przypominają, że Gdański Uniwersytet Medyczny kształci ponad 6 tys. studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych. Wśród nich jest blisko 700 studentów zagranicznych.

- Studenci korzystają z dogodnie zlokalizowanego osiedla studenckiego i nowoczesnej biblioteki naukowej. Do dyspozycji mają również studencki klub Medyk - zachęca Natalia Wosiek, rzecznik prasowy GUMed. - Uczelnia intensywnie rozwija badania naukowe, czego dowodem są jej czołowe pozycje w rankingu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Rzecznik dodaje też, że GUM-ed stale modernizuje bazę dydaktyczną i kliniczną. W 2011 roku zakończyła się budowa Centrum Medycyny Inwazyjnej, na którą składa się m.in. audytorium z 288 miejscami dla słuchaczy oraz sale seminaryjne.

Z kolei artystyczne dusze próbuje do siebie przyciągnąć gdańska Akademia Sztuk Pięknych, która zamierza przyjąć na nowy rok akademicki ponad 300 studentów.

- ASP w Gdańsku to prawie 70 lat tradycji, najlepsza kuźnia artystów w północnej Polsce. Umożliwiamy szeroko rozumiany rozwój, zarówno w dziedzinach artystycznych, jak i projektowych, oferując udział w plenerach, warsztatach, wystawach, zarówno w kraju, jak i za granicą - zaprasza Jarosław Wasielewski, specjalista ds. promocji ASP.
Można tu studiować takie kierunki jak architektura wnętrz, wzornictwo, grafika czy rzeźba.
- O tym wszystkim potencjalni kandydaci będą mogli się przekonać osobiście podczas naszych dni otwartych, w dniach 14-16 kwietnia - serdecznie zapraszamy! - mówi Jarosław Wasielewski.

Rekrutacja
Gdańskie uczelnie w większości idą z duchem czasu i rekrutację prowadzą w systemie internetowym. Pierwsze z nich rejestrację zaczynają w maju (np. UG). Na niektórych kierunkach poza wynikami matury liczyć się będą też egzaminy (np. ASP). Szczegółowe informacje na temat zapisów na studia można znaleźć na stronach internetowych uczelni - www.univ.gda.pl www.pg.gda.pl www.gumed.edu.pl www.asp.gda.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Edukacja na Pomorzu. Jakie kierunki można studiować w Gdańsku? - Gdańsk Nasze Miasto

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto