MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Elektroniczne legitymacje ZUS, zamiast plastikowego dokumentu. Otrzymają je wszyscy emeryci i renciści

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Emerytom i rencistom, którzy mają już legitymację w formie plastikowej karty, ZUS automatycznie wyda również legitymację w wersji elektronicznej. Tradycyjny dokument nadal będzie ważny
Emerytom i rencistom, którzy mają już legitymację w formie plastikowej karty, ZUS automatycznie wyda również legitymację w wersji elektronicznej. Tradycyjny dokument nadal będzie ważny Fot. Przemysław Świderski
Emeryci i renciści będą mogli posługiwać się mLegitymacją ZUS, czyli elektroniczną wersję swojej legitymacji. Taki wirtualny dokument otrzyma każda osoba otrzymująca świadczenie emerytalne lub rentowe. Jest ona dostępna na urządzeniach mobilnych z dostępem do internetu, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel. Dotychczasowe, plastikowe legitymacje są nadal ważne.

Elektroniczna legitymacja ZUS dla rencistów i emerytów

Nowy rok przynosi zmianę legitymacji dla nowych emerytów i rencistów. Zamiast plastikowego dokumentu otrzymają oni mLegitymację, czyli dokument w formie elektronicznej. Można z niej korzystać na urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.

- Aby dodać dokument do aplikacji, wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście wskazać „Legitymacja emeryta-rencisty" - tłumaczy Krzysztof Cieszyński, rzecznik ZUS w województwie pomorskim. - Nowi emeryci i renciści, którzy nabędą prawo do świadczeń w 2023 roku, a chcieliby otrzymać tradycyjną legitymację w formie plastikowej karty, powinni złożyć wniosek do ZUS na formularzu ERL. Emerytom i rencistom, którzy mają już legitymację w formie plastikowej karty, ZUS automatycznie wyda również legitymację w wersji elektronicznej. Takie osoby będą mogły korzystać z obu wersji dokumentu według własnego uznania.

ZOBACZ TEŻ: Takie świadczenia wypłaca ZUS. Ile wynosi najwyższa, a ile najniższa emerytura na Pomorzu? Sprawdź, kiedy otrzymasz świadczenie!

mLegitymacja działa jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą, i skorzysta z ulg oraz przysługujących jej uprawnień, np. zniżek przy zakupie biletów. Legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane w poprzednich latach, są ważne zgodnie z nadanym terminem.

tekst alternatywny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto