Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ESK 2016: Zobacz, jak przygotowują się inne miasta

Redakcja MM
Redakcja MM
ESK Gdańsk
ESK Gdańsk Renata Dąbrowska - mat. Gdańsk 2016 ESK
W tym tygodniu eksperci będą odwiedzali wszystkie miasta, które kandydują do Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Jak na tle innych wypada Gdańsk?
ESK 2016. Odliczamy! - Regularnie publikujemy opinie o tym, kto powinien otrzymać tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Nasi bohaterowie będą także oceniali szanse Gdańska. Zapytamy dziennikarzy, muzyków, ludzi kultury, polityków i nie tylko.

MMTrojmiasto.pl przepytuje ludzi związanych z kulturą i przedstawicieli innych miast, które walczą z Gdańskiem, w naszym cyklu

ESK 2016. Odliczamy!

Natomiast dziennikarze MMLublin.pl i Dziennika Wschodniego postanowili sprawdzić na co stawiają poszczególne miasta.

Lublin

Lublin liczy na powtórzenie sukcesu Liverpoolu, gdzie dzięki tytułowi ESK powstało 12 tys. miejsc pracy. W pierwszej aplikacji* miasto zapowiadało m.in. utworzenie Akademii Teatru i Kultury Alternatywnej, Centrum Zabawy Wiedzą w gmachu Dworca Północnego i zagospodarowanie wolnych miejskich przestrzeni przez artystów. Miasto podkreśla akademicki charakter i prezentuje się jako ważny ośrodek współpracy ze Wschodem. Odwołuje się do dziedzictwa kulturowego, przypomina że było tyglem wielu kultur i nacji.

Eksperci wieczorem spotkają się z mieszkańcami na pl. Litewskim.

- Liczymy, że przyjdzie jak najwięcej osób - mówi Michał Karapuda, dyr. Wydziału Kultury w UM. Wcześniej eksperci zobaczą prawie cały Lublin od Ogrodu Botanicznego po Majdanek. Spotkają się z ludźmi zaangażowanymi w starania o tytuł i przekonają się, że miasto żyje kulturą nie tylko podczas dużych festiwalu w centrum ale także na co dzień i w każdej dzielnicy.

Warszawa

Z Lublina we wtorek eksperci jadą do Warszawy. Stolica stworzyła zespół ambasadorów, wśród nich m.in. Magdalena Abakanowicz, Jan Englert, Maria Fołtyn, Agnieszka Holland i Krzysztof Penderecki.

Stolica chce integrować lewo- i prawobrzeżną część miasta i wykorzystać Wisłę jako "bogaty korytarz ekologiczny". Planuje tworzenie promenady i instytucji kultury nad rzeką, symboli łączenia Europy. Stolica kusi systemem grantów dla młodych artystów. Chce zapełniać "przestrzenne pustynie" imprezami, instalacjami, szlakami dla rowerzystów i pieszych oraz ścieżkami tematycznymi. - Pokażemy ekspertom Warszawę taką, jaka jest: rozkopaną, podzieloną Wisłą na biedniejszą (Pragę) i bogatszą. Powiemy, że chcielibyśmy obie strony wyrównać - mówi Ewa Czeszejko-Sochacka, pełnomocnik prezydenta Warszawy.

Katowice

W środę wizyta w Katowicach. Tam do konkursu idą pod hasłem "Miasto Ogrodów". Proponują stworzenie miejsca spotkań, zachęcają mieszkańców, by zakładali ogrody, choćby na balkonach; rozdają im nawet darmowe sadzonki. Dużo jest mowy o rewitalizacji dzielnic. Miasto chce wspierać przemysł kreatywny, tworzyć kluby ESK w aglomeracji górnośląskiej.

Katowice uważają się za czarnego konia konkursu, mają poparcie Krakowa, który był już ESK. - Chcemy opowiedzieć, co jest w naszym wniosku. Np. na terenie kopalni "Katowice" stanie nowy gmach Muzeum Śląskiego - mówi Piotr Zaczkowski, dyr. katowickiego biura ESK. - Chcemy pokazać, co już się udało zrealizować. Na pewno ul. Mariacką, gdzie ludzie wieczorem razem spędzają czas.

Wrocław

Czwartek to czas na Wrocław. "Przestrzenie dla piękna" - takie miałoby być hasło ESK 2016 miasta, który chwali się Panoramą Racławicką i Dzielnicą Tolerancji. Proponują tu wciągnięcie w obieg kultury młodych, bezrobotnych, starszych i niepełnosprawnych poprzez Obligację Kulturalną. To dokument podobny do karty kredytowej, uprawniający do znacznych zniżek. Powstać ma nowa placówka, Inkubator, ułatwiająca rozwój młodym artystom i przyznająca im stypendia.

Nowatorskim pomysłem jest otwarcie w 2016 r. przestrzeni kościelnych dla działań artystycznych. - Nie przygotowujemy żadnego skomplikowanego programu. Na pewno zabierzemy ekspertów na Nadodrze - dzielnicy w trakcie intensywnej rewitalizacji - mówi Grzegorz Maryniec z wrocławskiego biura ESK.

Gdańsk

Eksperci zakończą intensywny tydzień w piątek wizytą w Gdańsku. "Wolność Kultury, Kultura Wolności" - to hasło tej kandydatury. W mieście podkreślają, że chcą tworzyć klimat sprzyjający różnorodności narodowej, obyczajowej i religijnej. W komitecie honorowym zasiadają Lech Wałęsa, Václav Havel i Günter Grass.

Gdański sztab ESK twierdzi, że rozpoznawalność miasta może być jego atutem. Podkreśla, że położenie na przecięciu szlaków handlowych czyni miasto pomostem między Polską a Europą. - Jednym z punktów jest wizyta na osiedlu Zaspa, gdzie od kilku lat powstaje galeria malarstwa monumentalnego. Tego dnia odbywa się tu Noc Murali - mówi Sławomir Czarnecki, rzecznik gdańskiego biura ESK.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto