Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nawet milion złotych kary za zakopanie szkodliwych odpadów na prywatnej posesji w Gdańsku!

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Odkryto nielegalne gospodarowanie odpadami w Gdańsku. Co grozi sprawcom?
Odkryto nielegalne gospodarowanie odpadami w Gdańsku. Co grozi sprawcom? WIOŚ
Ktoś anonimowo zgłosił do służb incydent związany z odpadami na jednej z posesji w Gdańsku. W tej sprawie zareagował Inspektor Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Znalezniono nielegalne składowisko śmieci. Co grozi sprawcom?

Dzięki wykorzystaniu drona inspektorzy byli w stanie precyzyjnie zlokalizować potencjalne miejsce zakopania odpadów. Po dokładnym zidentyfikowaniu obszaru maszyna została użyta do odsłonięcia warstwy gruntu, ujawniając nielegalnie zakopane odpady.

Na miejscu znaleziono gruz, tworzywa sztuczne, papę, eternit, szkło, spalone worki typu big-bag oraz kości zwierząt. Obecność takich niebezpiecznych substancji stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska. Czynności podczas interwencji były nadzorowane przez przedstawicieli Urzędu Gminy, którzy współpracowali z inspektorami.

- Inspektorzy Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku udali się na miejsce wskazane w zgłoszeniu i przy pomocy bezzałogowego statku powietrznego, tj. drona wytypowali potencjalne miejsce zakopania odpadów - mówi nam Radosław Rzepecki, zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. - Przy pomocy koparki odsłonięto warstwę gruntu, co uwidoczniło zakopane odpady w postaci gruzu, tworzyw sztucznych, papy i eternitu, szkła, spalonych worków typu big-bag, kości zwierząt. W czynnościach uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Gminy. W przedmiotowej sprawie prowadzone są dalsze czynności - dodał.

Po odkryciu zostały wszczęte dalsze czynności w celu ustalenia sprawców i podjęcia odpowiednich kroków prawnych.

Sprawcy otrzymali nakaz usunięcia odpadów z miejsca, które nie jest do tego przeznaczone. Osobom odpowiedzialnym za nielegalne gospodarowanie odpadami grożą administracyjne kary pieniężne o maksymalnej wysokości do 1 miliona złotych.

- Należy także dodać, że wójt w tej sprawie będzie prowadził postępowanie w celu nakazania usunięcia odpadów z miejsca nieprzeznaczonego na ten cel. Ponadto sprawcom grozi administracyjna kara pieniężna do 1 miliona złotych za niewłaściwe gospodarowanie odpadami. Wymierzając karę, będą brane pod uwagę liczne przesłanki między innymi zagrożenie życia, zdrowia ludzi, a także środowiska czy rodzaj zakopanych odpadów - dodał Radosław Rzepecki.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nawet milion złotych kary za zakopanie szkodliwych odpadów na prywatnej posesji w Gdańsku! - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto