Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańscy radni za Skwerem Bohaterskiego Mariupola. Uchwałę przyjęto jednogłośnie. Skwer powstanie u zbiegu ulic Partyzantów i Matki Polki

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Gdańsk. Skwer Bohaterskiego Mariupola, to nowa nazwa parku kieszonkowego, który znajdował się przy zbiegu ulic Partyzantów i Matki Polki.
Gdańsk. Skwer Bohaterskiego Mariupola, to nowa nazwa parku kieszonkowego, który znajdował się przy zbiegu ulic Partyzantów i Matki Polki. Przemyslaw Swiderski
W trakcie XLIX sesji Rady Miasta Gdańska radni przyjęli uchwałę, zgodnie z którą skwerowi u zbiegu ulic Partyzantów i Matki Polki została nadana nazwa Skweru Bohaterskiego Mariupola. To odpowiedź na propozycję mera tego miasta, Wadyma Bojczenko, który wystąpił na marcowej sesji. Warto nadmienić, że tuż obok, przy ul. Stefana Batorego, mieści się Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej, który stał się regularnym miejscem licznych protestów związanych z rosyjską agresją na Ukrainę.

- Jestem głęboko wdzięczny za podjętą decyzję o nadaniu skwerowi we Wrzeszczu imienia Bohaterskiego Mariupola - mówił Oleksandr Plodystyi, Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku. - To jest naprawdę bardzo ważna decyzja dla Ukraińców i Ukrainy. Mariupol stał się jednym z symbolicznych punktów rosyjskiego barbarzyństwa. Bo to, co dzieje się w Mariupolu, to już nie jest wojna. To zniszczenie miasta i wszystkich jego mieszkańców. Od tych najmłodszych do najstarszych. Ale miasto broni się wbrew wszystkim deklaracjom przywódcy rosyjskiego. To miasto i walka w tym mieście są symbolami. Symbolami sprzeciwu narodu ukraińskiego przeciw agresji Rosji. Ta walka będzie trwać do końca, do zwycięstwa.

Uzasadnienie treści uchwały:

"Mariupol był miastem podobnym do Gdańska – otwartym, leżącym nad brzegiem morza, z podobną liczba mieszkańców. Był… bo praktycznie został zrównany z ziemią w trakcie ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę, który rozpoczął się 24 lutego 2022 roku. Symbolem okrucieństwa najeźdźcy stał się zbombardowany Teatr Dramatyczny, w którego podziemiach chroniły się tysiące cywilów, głównie kobiet i dzieci, a obiekt został oznaczony widocznym z powietrza słowem ДЕТИ (dzieci). Choć dziś Mariupol wygląda jak Gdańsk po zakończeniu II wojny światowej czy Warszawa po Powstaniu Warszawskim, choć brakuje wody, żywności i leków, oblężone miasto wciąż się broni. Nie opuścili go ani wszyscy mieszkańcy, ani bohaterscy obrońcy.

Mariupol jest dla Gdańska więcej niż punktem na mapie. Z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza Gdańsk od 2017 roku współpracuje z Mariupolem na rzecz wzmocnienia demokracji lokalnej i promocji samorządu terytorialnego w ramach Europejskiego Stowarzyszenia na Rzecz Demokracji Lokalnej (ALDA). Połączyły nas wspólne projekty, znajomości zawodowe i więzi przyjaźni.

Mariupol to współczesne Termopile, to ukraińskie Westerplatte. Miasto już stało się legendą, symbolem wiernego oporu wobec zbrodniczej agresji. Jesteśmy pełni podziwu dla męstwa obrońców Mariupola, którzy bronią swojego miasta, ojczyzny i wszystkich drogich nam wartości europejskich. Wierzymy w ich sukces. Wszyscy jesteśmy z Mariupola.

Chwała Ukrainie!"

Projekt uchwały poparli wszyscy radni zasiadający w Radzie Miasta Gdańska.

Zobacz, gdzie dokładnie w Gdańsku znajdzie się Skwer Bohaterskiego Mariupola:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdańscy radni za Skwerem Bohaterskiego Mariupola. Uchwałę przyjęto jednogłośnie. Skwer powstanie u zbiegu ulic Partyzantów i Matki Polki - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto