Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Greenpeace rozpoczyna budowę swojego statku flagowego w stoczni Maritim

Rafał Kruczek
W 25. rocznicę zatopienia pierwszego statku Greenpeace – Rainbow Warrior – przez francuskie służby specjalne, organizacja rozpoczyna budowę trzeciej już jednostki tego typu. Będzie to pierwszy na świecie, przyjazny środowisku statek zbudowany specjalnie z myślą o prowadzeniu kampanii ekologicznych. Ceremonia kładzenia stępki odbyła się w gdańskiej stoczni Maritim.

Dwie pierwsze jednostki typu Rainbow Warrior były po prostu przebudowanymi statkami rybackimi. Najnowszy statek będzie pierwszym skonstruowanym specjalnie na potrzeby Greenpeace. Zbudowany jako żaglowiec – co przełoży się na o wiele większą oszczędność paliwa – z imponującymi masztami typu „A-frame”, wznoszącymi się 54 metry nad poziom wody, będzie stanowić przykład inwestycji proekologicznej. Oprócz tego nowy statek będzie wyposażony w lądowisko dla helikopterów, dźwigi do obsługi trzech łodzi pontonowych znajdujących się na pokładzie oraz stałe, szerokopasmowe łącze satelitarne. Użyta technologia komunikacyjna umożliwi błyskawiczną wymianę informacji niezależnie od rodzaju mediów.

Od wielu lat Rainbow Warrior odgrywa kluczową rolę w wielu kampaniach na całym świecie – od walki przeciwko próbom jądrowym na Oceanie Spokojnym, aż po śledzenie nielegalnie łowiących statków rybackich.

- Od pierwszego wciągnięcia żagli na maszt w 1978 r. Rainbow Warrior pozostaje na pierwszej linii zmagań o czyste środowisko. - mówi Kumi Naidoo, dyrektor wykonawczy Greenpeace International. - Statek jest ikoną bezpośrednich akcji bez użycia przemocy, tak charakterystycznych dla Greenpeace, oraz symbolem nadziei dla wielu milionów ludzi na całym świecie. Dziś, w obliczu katastrofalnych zmian klimatu, zagrażających nam wszystkim, świat potrzebuje nadziei i działania bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Świat potrzebuje Wojownika Tęczy.

W trakcie ceremonii położenia stępki Pete Willcox, pełniący obowiązki kapitana Rainbow Warrior w noc ataku bombowego w 1985 roku, złożył wieniec ku pamięci fotografa Fernando Pereiry, który stracił wtedy życie w wyniku wybuchu.

- Jedną z fundamentalnych zasad Greenpeace, jedną z rzeczy która daje nam tyle siły i tak bardzo nas wyróżnia, jest niestosowanie przemocy. Fernando nie musiał zginąć, nie był zagrożeniem dla nikogo. Nigdy go nie zapomnimy. Wierzę, że kolejne generacje aktywistów Greenpeace wchodzące na pokład nowego statku będą miały w sobie tyle samo determinacji i inspiracji, co on. Dziś, w 25 lat po zamachu bombowym na Rainbow Warrior, nasze przesłanie wciąż pozostaje jasne - tęczy nie można zatopić. - powiedział podczas ceremonii Willcox.

Greenpeace podjęło współpracę z niemiecką stocznią Fassmer. Firma ta zleciła wykonanie stępki i kadłuba stoczni w Gdańsku, natomiast maszty zostaną zbudowane przez firmę Rondall z Rotterdamu w Holandii. Trzeci Rainbow Warrior zostanie ukończony w październiku 2011 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto