Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Koncert "niepodległościowych" piosenek w teatrze Wybrzeże

Grażyna Antoniewicz
Maciej Miecznikowski
Maciej Miecznikowski fot. Grzegorz Mehring
Dlaczego święto 11 listopada traktujemy tak patetycznie? Czyż może być bardziej radosne święto niż odzyskanie niepodległości? To nic, że za oknami szaro i listopadowa plucha, wybierzmy się do Teatru Wybrzeże w Gdańsku na wspólne śpiewanie ulubionych piosenek legionowych, wojskowych - patriotycznych.

Patriotyzm nie musi być cierpieniem, bo jak śpiewali żołnierze Piłsudskiego:
Raduje się serce, raduje się dusza, gdy pierwsza kadrowa na wojenkę rusza...
Kiedy Moskal zdrajca drogę nam zastąpi. To kul z manlichera nikt mu nie poskąpi.

To jeszcze nie tak dawno zakazany tekst. Pieśń "Pierwszej Kadrowej", czyli pierwszego od 1863 roku oddziału Wojska Polskiego, sformowanego do walki z zaborcami w wyniku ogłoszonej przez Józefa Piłsudskiego mobilizacji oddziałów Związku Strzeleckiego oraz Polskich Drużyn Strzeleckich.

Zobacz także inne: wydarzenia kulturalne w Gdańsku

Autor muzyki jest nieznany, słowa napisali Tadeusz Ostrowski i Wacław Kazimierz Łęcki. "Pierwsza kadrowa" powstała w sierpniu 1914 roku - w czasie kilkudniowego marszu I Kompani Kadrowej do Kielc.
Każda piosenka patriotyczna ma piękną i ciekawą (zwykle mało znaną) historię, dotyczy to także naszego hymnu "Mazurka Dąbrowskiego".

Hymnu, który powstał po trzecim rozbiorze Polski, kiedy nasz kraj przestał istnieć na mapie Europy. I nagle, skromny Józef Wybicki, poseł nieistniejącego Sejmu, obywatel nieistniejącego państwa pisze słowa: "Jeszcze Polska nie umarła, kiedy my żyjemy".

Na melodię "Mazurka Dąbrowskiego" Serbowie oraz Słowacy komponowali swoje hymny narodowe. W wielu krajach Europy traktowano bowiem "Mazurka" jako pieśń wolności.

Niezwykle popularne są piosenki legionowe, na przykład piosenka "Wojenko, wojenko". Nie zanotowały jej śpiewniki żołnierskie z czasów I wojny światowej. Wydrukowana została po raz pierwszy w śpiewniku Szula, który zanotował: "W sierpniu 1917 roku na ćwiczeniach zasłyszałem nową melodię nieznaną mi w swojej kompanii (3. pp), mocno tym zdziwiony (jako, że taki piosenkarz jak ja, wszystkie znać powinien) przysłuchałem się, przyłączyłem do śpiewu, a potem pytam: Skądeście wzięli tę piosenkę? Nie wiadomo, panie poruczniku... (...) W trzy tygodnie potem już znały tę piosenkę całe legiony. Dziś to jedna z najwięcej śpiewanych i najpiękniejszych, a bezimiennych piosenek".

Równie znana jest wzruszająca piosenka "Rozkwitały pęki białych róż".
Wróć, Jasieńku, z tej wojenki już, Wróć, ucałuj, jak za dawnych lat, Dam ci za to róży najpiękniejszy kwiat.
Powstała w 1914 roku i z miejsca stała się hitem. Skomponowano do niej trzy, bardzo do siebie podobne, melodie.
W latach 1939-1945 śpiewano ją w Wojsku Polskim na Wschodzie i na Zachodzie oraz w kraju, gdzie została opublikowana w konspiracyjnym śpiewniku.

A jaka była ulubiona piosenka marszałka Piłsudskiego? Oczywiście, "My pierwsza Brygada"... strzelecka gromada, Na stos rzuciliśmy nasz życia los, na stos. Melodię zapożyczono z rosyjskiego utworu pt. "Przejście przez Morze Czerwone", który wcześniej był... marszem syberyjskiego pułku wojsk carskich.

W Teatrze Wybrzeże 11 listopada o godz. 14 odbędzie się wspólne śpiewanie polskich piosenek patriotycznych. Z recitalem wystąpi Maciej Miecznikowski, artyście będzie towarzyszyć chór XIX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Goście otrzymają śpiewniki, dzięki którym będą mogli wspólnie zaśpiewać...
Więc pijmy wino, szwoleżerowie, Niech smutki zginą w rozbitym szkle.
Słowa do niej napisał rotmistrz Włodzimierz Gilewski 2. Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich.

Koncert organizuje Wojewoda Pomorski, Ryszard Stachurski.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdańsk. Koncert "niepodległościowych" piosenek w teatrze Wybrzeże - Gdańsk Nasze Miasto

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto