Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Mieszkańcy ulicy Mariackiej napisali skargę do minister kultury i dziedzictwa narodowego

Maciej Pietrzak
Wykopy na Mariackiej 1
Wykopy na Mariackiej 1 Alek
Wspólnota mieszkaniowa z ulicy Mariackiej 2/3 wysłała niedawno skargę do minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzaty Omilanowskiej na decyzję pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Chodzi o pozwolenie na prowadzenie robót budowlanych przy zabytkowej kamienicy przy Mariackiej 1, które wydał konserwator.

Jak podkreśla Maria Kłonowska-Figiel, reprezentująca zarząd wspólnoty, ten gotycki dwukondygnacyjny budynek jest jednym z najstarszych w Gdańsku (powstał ok. 1450 roku).

- Przylega on bezpośrednio do bazyliki Mariackiej i ma absolutnie nietypowy charakter architektoniczny. Kamienica ta jest węższa i niższa od sąsiadujących z nią, odbudowanych po wojnie budynków pod numerami 2 i 3. Wspólnie tworzą one kompleks o wielkiej wartości historycznej i estetycznej - mówi Maria Kłonowska-Figiel.

Przeczytaj więcej na temat

Zgoda wydana indywidualnemu inwestorowi, który jest właścicielem budynku przy Mariackiej 1 przez konserwatora zabytków, dotyczy przebudowy zabytkowej elewacji kamienicy oraz budowy nowego, osobnego 4-kondygnacyjnego budynku mieszkalno-usługowego jako jej przedłużenia.

- Mogę powiedzieć tylko, że czekamy na odpowiedź pani minister, która oceni wydaną decyzję zarówno pod kątem formalnym, jak i merytorycznym - informuje Marcin Tymiński, rzecznik pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Wspólnota mieszkaniowa z Mariackiej 2/3 wysuwa wiele zarzutów co do postępowania konserwatora w tej sprawie. Przede wszystkim, zdaniem mieszkańców, pozwolenie na prowadzenie robót budowlanych zostało wydane bez przeprowadzenia badań archeologicznych oraz bez przedłożenia dokumentu potwierdzającego ich zakończenie.

Zobacz także:

Co więcej, jak pisze zarząd wspólnoty w piśmie do minister Omilanowskiej: - Pozwolenie zostało wydane, mimo że dokumentacja inwestora nie zawierała wystarczających materiałów archiwalnych i badań dotyczących historycznego podziału parceli, którą miałyby zająć dobudowywane budynki.

Postępowanie PKWZ jest o tyle zaskakujące, że na początku tego roku wydał on dokładnie odwrotną decyzję. Jesienią pozwolenie zostało wydane, chociaż zdaniem mieszkańców Mariackiej 2/3 braki formalne w projekcie nie zostały uzupełnione.

Decyzja wojewódzkiego konserwatora jest także sprzeczna z opinią Jana Tuska z Wydziału ds. Zabytków Nieruchomych Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku, który stwierdził wiele uchybień w projekcie
- Chcemy uchronić ścisłe centrum miasta przed niebezpieczną ingerencją w jego tkankę architektoniczną - podsumowuje zarząd wspólnoty.

W gdańskim magistracie wszczęte zostało postępowanie administracyjne w tej sprawie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto