Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańska firma udostępnia uczniom i nauczycielom darmowy e-podręcznik

Anna Mizera-Nowicka
Paweł Relikowski/ Archwium Polskapresse
Na Cyfrową Szkołę, zapowiadaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, uczniowie czekają z ciekawością. Pierwszy, darmowy e-podręcznik można już testować. Przygotowała go firma z Gdańska. Prace nad nim trwały dwa i pół roku.

A Ministerstwo Edukacji Narodowej już od dawna zapowiada prawdziwą, cyfrową rewolucję w szkołach. Wśród nowinek technologicznych, jakie mają trafić do szkół za dwa lata, są m. in. e- podręczniki.

Namiastkę przyszłości można jednak "dotknąć" już dziś, ponieważ gdańska firma Young Digital Planet, we współpracy z Politechniką Gdańską oraz wydawcą Malmberg z Holandii, zrealizowała własny e-podręcznik do matematyki. Mogą się z niego uczyć pierwsze klasy szkół ponadgimnazjalnych. Testowali go już uczniowie i nauczyciele z pomorskich szkół.

- Pomysł kiełkował w firmie od 2009 roku. Gdy w lipcu 2010 roku otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, kilkadziesiąt osób ruszyło z jego realizacją - opowiada Anna Antosiak-Wójcik z Young Digital Planet, kierownik tego projektu. - Dzisiaj jest już dostępny w dwóch wersjach, uczniowskiej i nauczycielskiej, i co ważne, jest darmowy - podkreśla.

Zobacz także: Ogólnopolski Konkurs Robotyki w Gdańsku: Roboty z klocków lego zmierzyły się z przeszkodami ZDJĘCIA

Poza e-podręcznikiem, przygotowano też poradnik metodyczny, 30 modelowych konspektów zajęć dla nauczycieli oraz testy pomiaru dydaktycznego.

- E-podręcznik nie jest multimedialnym programem edukacyjnym. Jego celem nie jest bezpośrednie nauczanie, bo to robi nauczyciel, ale dostarczenie rzetelnej i skondensowanej treści w łatwej do zrozumienia i zaabsorbowania postaci - tłumaczą eksperci z YDP.

Szkoły otwarte w Gdańsku. Sala gimnastyczna na aerobik, stołówka na szachy

Zanim e-podręcznik dopuszczono do użytku szkolnego, szczegółowo go sprawdzono. Trafił on m.in. w ręce recenzentów merytorycznych i językowych z MEN. To oni pozwolili na dalsze upowszechnianie go wśród uczniów i nauczycieli.

Następnie projekt trafił do szkół. Zaangażowani w jego realizację specjaliści przekonują, że pozytywnie oceniło go 20 nauczycieli, którzy testowali tę oryginalną książkę w 20 klasach pierwszych szkoły ponadgimnazjalnej. Zadowoleni byli również uczniowie. - Każda placówka biorąca udział w testowaniu e-podręcznika została wyposażona w tablicę interaktywną z rzutnikiem oraz laptop - podkreślają pracownicy YDP.

Praca nad wirtualną książką trwała dwa i pół roku. Jej wartość wynosi prawie 3,2 tys. zł.

Uczniowie mogą ściągnąć podręcznik z sieci. Nauczyciele, aby mieć do niego dostęp, muszą najpierw wysłać do YDP zgłoszenie w tej sprawie.

Na zlecenie MEN powstają natomiast wirtualne książki do 14 przedmiotów, od szkoły podstawowej do ponadgimnazjalnej, oraz 2,5 tys. zasobów edukacyjnych.

- Wszyscy zainteresowani będą z nich korzystać za darmo, a także kopiować, przerabiać i drukować - tłumaczą pracownicy biura prasowego MEN. - Wprowadzenie e-podręczników nie będzie jednak oznaczało wycofania tradycyjnych. Cyfrowy podręcznik będzie uzupełnieniem oferty podręczników - dodają.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto