MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańska kranówka zamiast mineralnej?

redakcja
redakcja
- Woda kranowa w Gdańsku jest tak samo dobra, jak ta kupowana w butelkach - wynika z badań dr. Krzysztofa Stankiewicza.

Znamy już wyniki analizy próbek wody, pobranych w domach użytkowników wody wodociągowej w Gdańsku lipcu tego roku. Z badań przeprowadzonych przez dr. Stankiewicza, jedynego w Polsce testera wody wynika, że gdańska woda jest czysta i bezpieczna, ale twarda.

- Głównym problem gdańszczan, związanym z wodą z kranu jest uporczywy kamień pojawiający się na sprzętach gospodarstwa domowego - mówi dr Stankiewicz. - Mimo zaskakująco dużej wiedzy na temat wody kranowej większość mieszkańców deklarowała, że obawia się pić ją bez przegotowania. Ta nieufność może wynikać z faktu, że stereotypy na temat wody są głęboko zakorzenione w naszej świadomości. Na dodatek walory użytkowe wody tj. smak, zapach czy barwa, nie zawsze zachęcają do jej spożycia - tłumaczy dr Stankiewicz.

Krzysztof Stankiewicz jest doktor nauk chemicznych, który jako tester na zlecenie firmy Brita od kwietnia bada jakość wody w kraju. Tym razem na zaproszenie mieszkańców Gdańska sprawdzał jakość wody z kranu w ich domach.

Ponieważ jakość wody w różnych punktach miasta może być różna, aby ocenić jej jakość dr Stankiewicz odwiedził różne dzielnice: Przymorze, Jelitkowo, Oliwa, Zaspę, Śródmieście. Najpierw zbadał właściwości organoleptyczne wody (smak, zapach, barwę) w wybranych mieszkaniach, a także wstępnie sprawdził stopień jej twardości. Następnie pobrał próbki do analizy laboratoryjnej.

O ile wyniki analizy badań przeprowadzanych przez dr Stankiewicza były znane podczas wizyty, o tyle na wyniki badań laboratoryjnych wykonywanych przez Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego trzeba było czekać kilka tygodni.

Badania laboratoryjne potwierdziły, że stopień twardości gdańskiej wody wynosił od 17 do ponad 30 stopni w skali niemieckiej. Wyniki te oznaczają, że gdańska woda jest twarda bądź bardzo twarda. Może to powodować znaczne problemy użytkowe, ze względu na osadzający się kamień czy zwiększone zużycie detergentów.

- Nie ma jednak powodu do obaw, bo nawet tak wysoka twardość wody jak w Gdańsku zwykle nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia i można ją spokojnie pić - uspokaja dr Stankiewicz.

Dr Stankiewicz, BRITA Tester, tak podsumowuje wyniki badań:
Nawet najwyższe wyniki poszczególnych parametrów są relatywnie niskie w odniesieniu do normy, co oznacza pełne bezpieczeństwo w jej użytkowaniu. Dlatego oceniając przydatność do picia wody wodociągowej w Gdańsku w oparciu o wskaźniki zawarte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia należy uznać, że woda ta spełnia wszystkie wymogi sanitarne i jest wodą o dobrej jakości, czystości chemicznej i mikrobiologicznej. Oznacza to, że spokojnie można ją pić bez przegotowania.

Akcja badania jakości wody z kranu w Polsce dobiega końca. Wkrótce poznamy wyniki ze wszystkich dziesięciu miast w Polsce, biorących udział w akcji. Wyniki badań zostaną podsumowane i przedstawione opinii publicznej w postaci raportu, zawierającego komentarze ekspertów.

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

Nasza akcja: Ale obciach! | PGE Arena Gdańsk | Przewodnik
po Pomorzu
| Piłkarska Ekstraklasa | Praca Trójmiasto

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto