Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia będzie miała ulice im. Macieja Plażyńskiego i Arkadiusza Rybickiego

Redakcja MM
Redakcja MM
Gdyńscy radni uchwalili w środę 29 września uchwałę o nadaniu imion Płażyńskiego i Rybickiego dwóm ulicom w centrum Gdyni.

Nowe nazwy zyskają dwie ulice wzdłuż tzw. pirsu dalmorowskiego (Śródmieście, w okolicy Skweru Kościuszki, w rejonie Mola Rybackiego). W najbliższych latach będzie to jeden z najbardziej prestiżowych kwartałów Gdyni.

- Ten obszar ma predyspozycje turystyczne. Molo za kilka lat wypięknieje, zabudowane nową architekturą. Będzie tętniło życiem do późnych godzin wieczornych - mówi Andrzej Kieszek, radny Samorządności. 

Podczas Sesji Rady Miasta obecne były rodziny dwóch polityków, tragicznie zmarłych w wypadku lotniczym pod Smoleńskiem. żony zmarłych nie ukrywały wzruszenia.

- Mój mąż zawsze współpracował z samorządami i myślę, że jest to gest uznania jego osoby i zasług. Zawsze współpracował z samorządami, niezależnie jaką funkcję pełnił, zawsze miał czas dla lokalnych władz. Lubił Gdynię i uznwał jej piękno i pracę - wyjąsniała wzruszona Elżbieta Płażyńska.

Obaj mężczyźni byli blisko związani z Pomorzem. Maciej Płażyński był wojewodą gdańskim w latach 1990–1996. W późniejszym okresie pełnił funkcję m.in. marszałka Sejmu, wicemarszałka Senatu i przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Był także członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Natomiast Arkadiusz „Aram” Rybicki, drugiej połowie lat 70. związał się ze środowiskiem opozycyjnym na Wybrzeżu. Od 1976 współpracował z KOR, a w 1977 był wśród założycieli Studenckiego Komitetu Solidarności w Gdańsku. W latach 1977–1979 działał w ROPCiO. Po sierpniu 1980 zaangażował się w działalność NSZZ "Solidarność". W latach 1998–2005 zasiadał w radzie miasta Gdańska. Kierował Nadbałtyckim Centrum Kultury oraz Departamentem Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Radni nadali nowe nazwy także innym ulicom. Czterem z nich, położonym w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino, w rejonie ulic Wiczlińskiej, Chwarznieńskiej i Śliskiej, nadano imiona twórców dzisiejszego układu urbanistyczno-przestrzennego Gdyni: Tadeusza Zielińskiego, Romana Felińskiego, Adama Kuncewicza i Stanisława Filipkowskiego.

Tadeusz Zieliński był m.in. projektantem letniska na Kamiennej Górze. Z kolei pod kierunkiem Romana Felińskiego powstały pierwsze projekty urbanistyczne Gdyni. Adam Kuncewicz był projektantem szczegółowych planów Śródmieścia.

Stanisław Filipkowski, który pracował w Gdyni od grudnia 1933 r., zastosował w planowaniu miasta nową metodę projektowania „funkcjonalnego”. Ten architekt i urbanista był m.in. twórcą układu przestrzennego Śródmieścia czy fragmentów takich dzielnic jak Mały Kack, Kamienna Góra i Redłowo.

Czytaj codziennie:

MMTrojmiasto.pl/WiadomosciOpublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

Nasza akcja: Ale obciach! | PGE Arena Gdańsk | Przewodnik
po Pomorzu
| Piłkarska Ekstraklasa | Praca Trójmiasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto