Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Nadchodzi rewolucja w bibliotekach

Patryk Szczerba
Patryk Szczerba
Bibliotekę Miejską w Gdyni w najbliższych latach czeka prawdziwa rewolucja. Na razie jest ona dla czytelników niewidoczna, ponieważ dokonuje się w zaciszu bibliotecznych regałów.

Czytelników odwiedzających w ostatnim czasie filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni mogła zdziwić niedostępność niektórych pozycji. Niektóre książki, mimo że jeszcze figurują w tzw. kartkowym katalogu zostały usunięte ze zbiorów. Sytuacja ta dotyczy zwłaszcza wypożyczalni oraz czytelni naukowej.

- Do usuwania niektórych książek z księgozbioru oprócz braku miejsca na ich przechowywanie obligują nas dyrektywy unijne, normy międzynarodowe oraz Wytyczne IFLA/UNESCO - tłumaczy Violetta Trella Dyrektor Miejskiej biblioteki Publicznej w Gdyni.

Chore książki

Całą produkcję wydawniczą ostatnich 150 lat cechuje słaby, rozsypujący się papier. Jest on określany terminem "kwaśny", ponieważ w jego produkcji jest stosowany ścier drzewny zaklejany kwasowymi substancjami, co skutkuje degradacją papieru.
Kontrola przeprowadzona przez Państwową Inspekcję Pracy zmusiła pracowników bibliotek do trwałego usunięcia niektórych pozycji.

- Chodzi tutaj o tzw. szkodliwe czynniki biologiczne, które powodują trwałe uszkodzenie książek - mówi Trella. - "Zainfekowana" książka musi być izolowana od innych woluminów, ponieważ może spowodować ich "zakażenie" - dlatego, jak podkreśla Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, sprawa wymiany i uzupełniania księgozbioru o najnowsze publikacje jest priorytetowa.

Niemniejszym problemem są też uszkodzenia mechaniczne spowodowane częstym użytkowaniem przez czytelników oraz dezaktualizacja niektórych informacji zawartych zwłaszcza w książkach naukowych.

- Przekazujemy też pozycje do innych placówek, nie tylko gdyńskich, gdzie jest na nie zapotrzebowanie - wyjaśnia Trella dodając, że dzięki temu rozwija się współpraca między bibliotekami, a postulaty czytelników nie pozostają bez odpowiedzi. Tak dzieje się na przykład z książkami z technicznych dziedzin. Brak w Gdyni uczelni technicznej powoduje, że tego typu publikacje są przekazywane do innych miejsc.

Podstawowym utrudnieniem w funkcjonowaniu Miejskiej Biblioteki Publicznej jest brak pomieszczeń o odpowiedniej powierzchni. Dwadzieści trzy filie Biblioteki nie są w stanie w pełni pomieścić całego księgozbioru. Jak podają statystyki obecnie w filiach gdyńskiej biblioteki jest 572725 woluminów. Na "ciasnotę" narzekają też sami mieszkańcy Gdyni. W niedalekiej przyszłości ma się to jednak zmienić.

Mediateka zamiast biblioteki

W styczniu 2008 roku rozstrzygnięto konkurs na stworzenie koncepcji Parku Rady Europy - Centrum Kultury w Gdyni. W kompleksie mają się znaleźć Teatr Miejski i galeria sztuki. Planowane jest również umiejscowienie tzw. mediateki. Będzie to zupełnie nowa multimedialna biblioteka, trzecia w Polsce i jedna z nielicznych w Europie.

- W ramach przygotowań do uruchomienia Mediateki, w przeciągu dwóch trzech lat Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni powinna posiadać w pełni elektroniczną bazę wszystkich dostępnych pozycji - tłumaczy dyrektor placówki.

Jednym z założeń podczas planowania nowego budynku jest umożliwienie czytelnikom swobodnego dostępu do zbiorów w czytelni i wypożyczalni naukowej. Wędrując między zbiorami każda z osób będzie mogła wybrać pozycję z regału, dopiero później uda się do pracownika biblioteki w celu jej wypożyczenia lub samodzielnie zarejestruje wypożyczenie przy użyciu self-check'a. Ma to spowodować bardziej świadomy wybór dla czytelników, którzy będą mogli, oprócz interesującej publikacji, znaleźć pokrewne tematem książki.

Dodatkowo w budynku ma się znaleźć miejsce, gdzie będzie można przeglądać zbiory utrwalone na nośnikach elektronicznych np. programy multimedialne, zbiory dźwiękowe z kolekcji Audioteki, czy filmy przed ich wypożyczeniem.

- Już dziś w kilku placówkach biblioteki można wypożyczyć książki dźwiękowe dla dzieci, dorosłych oraz lektury szkolne, które są nagrane na płytach CD, również w formacie mp3 - dodaje Violetta Trella.

Spotkania z autorami i teatrzyki

W najbliższym czasie na czytelników czekają innego rodzaju atrakcje. Nieustannie trwa cykl spotkań z pisarzami w ramach Biesiad Literackich i okolicznościowych spotkań autorskich. Wstęp na rozmowy z pisarzami jest wolny. Najbliższe spotkanie odbędzie się w niedzielę 14 września w klubie Riviera o godz. 12. Gościem będzie Tomasz Jastrun - poeta, prozaik, publicysta, reporter i krytyk literacki.

W listopadzie zorganizowane zostanie spotkanie z laureatami tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Biblioteka nie zapomniała o najmłodszych. Z myślą o nich odbędzie się Festiwal Teatrzyków Dziecięcych.

- Dzieci będą miały szansę zaprezentować swoje przedstawienia, ale również podpatrzeć pracę profesjonalistów - mówi Violetta Trella.

**Czytaj też:

Audiobooki w gdyńskiej bibliotece

**

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto