Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak pomóc bezdomnym? Policjanci i streetworkerzy uświadamiają o możliwych formach pomocy, na Targu Węglowym stanie karetka i namiot medyczny

wa
Karetka i namiot medyczny na placu przy ul. Klonowej we Wrzeszczu.
Karetka i namiot medyczny na placu przy ul. Klonowej we Wrzeszczu. Pomorskie Forum na rzecz Wychodzenia z Bezdomności
Coraz niższe temperatury dotykają przede wszystkim osoby bezdomne, samotne, w podeszłym wieku. Policjanci i streetworkerzy już teraz, zanim temperatury powietrza spadną poniżej zera, starają się dotrzeć do jak największej ilości osób po to, aby przekazać im informację o możliwych formach pomocy. Dla bezdomnych postawiona zostanie również karetka i namiot medyczny.

Na dworze zaczęły panować coraz niższe temperatury. Wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu.

Policjanci z Gdańska wspólnie ze streetworkerami z Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Gdańsku zaczęli sprawdzać miejsca, w których mogą przebywać bezdomni zagrożeni wychłodzeniem. Są to m.in. tereny zalesione, pustostany, teren ogrodów działkowych, opuszczone i nieogrzewane budynki.

Pracownicy stowarzyszenia i funkcjonariusze docierają do osób, które korzystają z prowizorycznych miejsc noclegowych i wystawieni są na nierzadko zabójcze działania niskich temperatur. Zastanych tam bezdomnych informują, gdzie można uzyskać pomoc np. w postaci noclegu, ciepłego posiłku, czy miejsca, w którym można się ogrzać.

Karetka i namiot medyczny

W tym roku, po raz pierwszy na gdańskie ulice wyjechał patrol, który świadczy usługę przedmedyczną dla osób doświadczających bezdomnością w Gdańsku.

Pierwszym miejscem, przy którym stanęła karetka i namiot medyczny, był plac przy ul. Klonowej we Wrzeszczu.

Kolejna akcja odbędzie się 31 października w godzinach 08:00-14:00. Karetka oraz namiot medyczny, w którym Stowarzyszenie Grupa Ratownicza „Alfa” będzie opatrywać rany, wymieniać opatrunki i mierzyć ciśnienie osobom w kryzysie bezdomności, stanie przy Bramie Wyżynnej na Targu Węglowym.

Na miejscu będzie prowadzona także zbiórka medykamentów (bandaży, opatrunków itp.). Przy patrolu będą także streetworkerzy z TPBA oraz pracownicy MOPR.

Nie bądźmy obojętni

Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie będzie sprawdzone. Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie.

Informacje o osobach bezdomnych przebywających w miejscach niemieszkalnych można przekazywać do:

  • Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR w Gdańsku ul. Wolności 16, tel. 58/522 38 20 (poniedziałek, wtorek, czwartek MOPR czynny w godz. od 7.30 do 15.30, w środy w godz. od 8 do 17, w piątki w godz. od 7.30 do 14.30.),
  • straży miejskiej - tel. alarmowy 986,
  • policji - tel. 112.
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto