Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak poprawić jakość życia w Gdańsku? Ruch "Drzewa w Mieście Dla Klimatu" ma sześć postulatów

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Jak poprawić jakość życia w Gdańsku? Ruch "Drzewa w Mieście Dla Klimatu" ma sześć postulatów
Jak poprawić jakość życia w Gdańsku? Ruch "Drzewa w Mieście Dla Klimatu" ma sześć postulatów Andrzej Kowalski
- Chcemy, aby Gdańsk był miastem naszych marzeń - przekonuje ruch społeczny “Drzewa w Mieście Dla Klimatu”. Aktywiści pragną zmiany polityki miasta, jeśli chodzi o zarządzanie zielenią. W tym celu wysłało przedstawicielom samorządu pismo z sześcioma postulatami.

Ruch społeczny "Drzewa w Mieście dla Klimatu" z propozycjami

W środę, 29 marca, przedstawiciele ruchu społecznego “Drzewa w Mieście dla Klimatu” wysłali pisma do prezydent Aleksandry Dulkiewicz, szefa GZDiZ Mieczysława Kotłowskiego oraz zastępcy prezydenta ds. usług komunalnych Piotra Kryszewskiego. W listach przedstawili swoje propozycje dotyczące zmiany polityki Gdańska w sprawie zarządzeniu zielenią miasta.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Drzewko za surowce wtórne" 2023. Tysiące sadzonek znów trafiły w ręce mieszkańców Pomorza. W tym roku byliśmy w aż pięciu lokalizacjach!

“Drzewa w Mieście dla Klimatu” to oddolna inicjatywa społeczna, która działa już od dobrych kilku lat. Współpracuje z mieszkańcami i stara się organizować akcje wspierające drzewa w mieście. Jednym z takich działań jest uświadamianie samorządu o tym, że aktywne kreowanie polityki miejskiej to obszar działania służący mieszkańcom i klimatowi.

Założenia programu "Dajmy szóstkę drzewom w mieście"

- Przez długi czas zajmowaliśmy się po prostu sadzeniem drzew. W pewnym momencie stwierdziliśmy, że chcielibyśmy wysłać do gdańszczan i gdańszczanek, ale też i władz miasta sygnał o tym, jakie są nasze propozycje dotyczące tego, co miasto mogłoby zrobić, żeby zielona infrastruktura stanowiła stały element życia mieszkańców - mówi Mateusz Plata, socjolog. - Naszą propozycją jest właśnie program “Dajmy szóstkę drzewom w mieście”. Te postulaty to owoc kilku miesięcy pracy z naszej inicjatywy. (...) Uważamy, że realizacja tych postulatów sprawi, że gdańszczanom będzie żyło się lepiej – dodaje.

Socjolog przekonuje, że według wielu badań miasto zielone to także miasto szczęśliwe. W związku z tym ruch “Drzewa w Mieście Dla Klimatu” stworzył wspomnianą szóstkę, która zakłada:

* 1. Dostęp do drzew zgodny z zasadą "3-30-300" dla każdego mieszkańca, czyli realizacja idei, która oznacza: 3 drzewa widoczne z okna mieszkania, 30 proc. każdej dzielnicy pokrytej koronami drzew, 300 m odległości od najbliższego parku lub innego dostępnego publicznie terenu zieleni dla każdego mieszkańca.

* 2. Drzewa wzdłuż tras spacerowych, dróg rowerowych i ulic, czyli projektowanie i realizacja nasadzeń drzew wzdłuż wszystkich nowobudowanych lub remontowanych dróg i ciągów pieszo-rowerowych w Gdańsku, a także uzupełnienia zadrzewienia wzdłuż istniejących tras.

* 3. Ochrona drzew, które już istnieją w przestrzeni miejskiej, czyli wprowadzenie w Gdańsku Standardów Ochrony Drzew: standard cięcia i pielęgnacji drzew, standard inspekcji i diagnostyki drzew, standard ochrony drzew i innych form zieleni w procesie inwestycyjnym. Standardy powstały w ramach projektu "Drzewa dla zielonej infrastruktury Europy" i są coraz powszechniej wprowadzane do prawa miejscowego polskich miast.

* 4. Stworzenie mapy drzew do wycinki, czyli dostępnej publicznie informacji dotyczącej planowanych przez miasto wycinek drzew wraz z decyzjami organów uprawnionych do wydania zgód w tym zakresie.

* 5. Wyodrębnienie samodzielnej jednostki miejskiej zajmującej się zarządzaniem miejskimi terenami zieleni, czyli wyodrębnienie z GZDiZ samodzielnego Wydziału Zieleni, który będzie posiadał odpowiednio liczny w stosunku do powierzonych zadań zespół o odpowiednich kompetencjach. Do tego zwiększenie środków finansowych niezbędnych do realizacji celów i wyzwań związanych ze skutecznym zarządzaniem zielenią miejską w Gdańsku.

* 6. Zinwentaryzowanie drzew i krzewów miejskich oraz wdrożenie systemu do zarządzania zielenią miejską, czyli regularne monitorowanie stanu zdrowotnego drzew i wprowadzenie systemu, który pozwoli, aby proces opieki nad roślinnością mógł być realizowany w sposób systemowy i zorganizowany. Korzystanie z możliwości, jakie dają nowe technologie w zakresie opieki nad roślinnością miejską. Znalezienie środków na ten cel powinno być priorytetem władz miasta.

- Konsultowaliśmy te postulaty z mieszkańcami miasta, ale także najaktywniejszą organizacją, jeśli chodzi o ochronę drzew z Wrocławia - mówi Michał Szczepankiewicz, politolog. - Pierwszy z nich, to 3-30-300 dla każdego mieszkańca. Koncepcja ta powstała na uniwersytecie British Columbia Vancouver na wydziale Urban Foresty. Zakłada: 3 drzewa widziane z okna każdego mieszkańca, 30 procent pokrycia koronami drzew całego miasta oraz 300 metrów do najbliższego parku dla każdego mieszkańca. Koncepcja zdobywa coraz większą popularność w krajach świata zachodniego. Liczymy, że ta idea (...) to nie są założenia, których trzeba się sztywno trzymać - dodaje.

ZOBACZ TAKŻE: Akcja „Drzewko za surowce wtórne” powróciła! „Dziennik Bałtycki” i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych rozdali w Gdyni setki drzewek!

Oprócz tego postulatu jednym z kluczowych problemów, jakie przedstawiciele ruchu społecznego chcą naprawić, jest usystematyzowanie dbania i wycinki zieleni. Do tego odnosi się większość podpunktów, a zwłaszcza wprowadzenie Standardów Ochrony Drzew oraz wyodrębnienie i wzmocnienie Wydziału Zieleni w ramach działania GZDiZ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak poprawić jakość życia w Gdańsku? Ruch "Drzewa w Mieście Dla Klimatu" ma sześć postulatów - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto