Jak wybrać swoją pierwszą pracę?

Materiał informacyjny GoWork.pl
Kryteria wyboru pierwszej pracy powinny nieco różnić się od tego, czym kierują się doświadczeni kandydaci. To także temat, który warto dobrze przemyśleć i nie przyjmować ofert zatrudnienia na oślep. Podpowiadamy, jak szukać pierwszej pracy, aby opłacało się to w późniejszych etapach kariery.

Zmiana pracy — czym kierujemy się na ogół?

Na nasze decyzje zawodowe wpływają różne czynniki. W większości przypadków są one mocno zależne od cech indywidualnych. Dla jednej osoby bardzo ważna będzie bliska lokalizacja miejsca pracy, inny pracownik zgodzi się dojeżdżać, nawet stosunkowo daleko, jeśli tylko otrzyma benefity, na których mu zależy.

Atrakcyjne wynagrodzenie, adekwatne do stanowiska i realiów rynku, to jeden z uniwersalnych oraz najważniejszych czynników decydujących o wyborze miejsca zatrudnienia.

Każdy chciałby dobrze zarabiać, ale niektórzy są w stanie odrzucić nawet lepiej płatną ofertę na rzecz takiej, która zapewni im przyjazną atmosferę w pracy lub ciekawe możliwości rozwoju. To jedne z najważniejszych kryteriów, którymi kierują się doświadczeni pracownicy, a co w przypadku wyboru pierwszej pracy?

Czy początkujące osoby biorą pod uwagę te same czynniki? Może powinny patrzeć na zupełnie inne rzeczy? I czy w ogóle warto zastanawiać się nad tym, jaka pierwsza praca będzie dla nas najlepsza?

Pierwsza praca to najczęściej praca bez doświadczenia

Osoba, która dopiero wchodzi na rynek pracy, siłą rzeczy ma raczej skromne CV, dlatego, aby skutecznie znaleźć pracę, musi szukać jej w miejscach, w których nie wymaga się dużego doświadczenia. Jakie to miejsca można dowiedzieć się m.in. na www.gowork.pl/praca/gdansk.

Jest to baza ofert zatrudnienia jednego z największych portali pracy w Polsce — GoWork.pl — dotycząca Gdańska, ale witryna udostępnia ogłoszenia także z innych miast kraju. Przeglądanie ofert na GoWork.pl pozwoli dostrzec, że wiele firm prowadzi kampanie rekrutacyjne wprost kierowane właśnie do młodych ludzi, dopiero wchodzących na rynek zatrudnienia.

Przedsiębiorstwa reklamują się jako dobre miejsca do rozpoczęcia kariery zawodowej. Czy warto rozważać takie oferty? Na pewno są to pracodawcy przygotowani do przyjmowania osób niemających doświadczenia.

Najczęściej dysponują solidnym pakietem szkoleń wprowadzających do pracy na danym stanowisku, co pozwala zdobyć wymagane umiejętności i rozpocząć zdobywanie cennego doświadczenia. Także niektóre branże są również z natury bardziej przyjazne zatrudnianiu początkujących pracowników. Jest to m.in. gastronomia, handel czy obsługa klienta.

Pracodawcy często w mniejszym stopniu patrzą tu na doświadczenie, a w większym na chęci do nauki czy naturalne predyspozycje kandydatów, które opierają się głównie na kompetencjach miękkich lub zdolnościach manualnych.

Dobrze się zastanów, zanim wybierzesz pierwszą pracę

Początkujący pracownik musi znaleźć pracę, w której nie wymaga się dużego doświadczenia, ale czy to jedyne kryterium, które powinien brać pod uwagę? Niektórzy sądzą, że pora na przemyślenia przyjdzie później, a w przypadku pierwszej pracy, po prostu trzeba zacząć działać i nie jest ważne, gdzie, lecz ważne, by w ogóle podjąć zatrudnienie.

Jest to jakiś pomysł na start, ale świadomy wybór początków ścieżki kariery może sprawić m.in., że:

  • szybciej zaczniemy zarabiać więcej,
  • szybciej dowiemy się, z czym chcemy związać naszą drogę zawodową, a do jakich zawodów nas nie ciągnie,
  • szybciej poznamy realia rynku pracy i nabierzemy pewności siebie,
  • szybciej będziemy po prostu bardziej zadowoleni i usatysfakcjonowani z naszej sfery zawodowej.

Kierunek: wykształcenie lub zainteresowania

Zatem, zamiast działać na oślep, warto wybrać pierwszą pracę, która będzie także związana z naszą dotychczasową ścieżką kształcenia lub z zainteresowaniami i innymi aktywnościami, które podejmujemy.

Jeśli jesteśmy uczniami lub absolwentami szkoły o konkretnym profilu, np. technikum turystycznego, możemy śmiało szukać pierwszej pracy związanej właśnie z turystyką. Może podejmujemy wolontariat i opiekujemy się dziećmi?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać to doświadczenie i poszukać pokrewnego stanowiska. Pracodawcy doceniają bardzo różne działalności i warto każdą z nich umieścić w swoim CV.

Liczy się nie tylko wysokość wynagrodzenia

Są także kryteria, które powinny być ważniejsze dla osoby szukającej swojej pierwszej pracy, niż dla doświadczonego pracownika, bo to kierowanie się właśnie nimi da szansę na szybszy i bardziej spełniony rozwój kariery.

Pieniądze zawsze są istotne, ale może wcale nie warto podjąć zatrudnienia tam, gdzie płacą najwięcej, ale tam, gdzie czekają nas najlepsze możliwości zdobycia nowych umiejętności, doświadczenia i dalszego rozwoju.

Pierwsza praca dotyczy zwykle młodych ludzi, którzy mogą jeszcze liczyć na pomoc rodziny. Dlatego ten czas warto wykorzystać, nie na zdobywanie jak największej ilości pieniędzy, lecz na budowanie wartościowego CV, które później pozwoli nam naprawdę dobrze zarabiać.

Pierwszą pracą może być nawet staż lub praktyki, które dają raczej marną gratyfikację pieniężną, są jednak doskonałą okazją do wartościowej nauki. W przypadku pierwszej pracy mniej istotne mogą być również takie kryteria zatrudnienia jak stabilna umowa o pracę na pełen etat czy benefit w postaci prywatnej opieki medycznej.

Dla uczniów i studentów do 26. roku życia całkiem opłacalna jest także umowa zlecenie, która zrówna proponowaną im stawkę brutto ze stawką netto, a często pozwala również np. na wygodne pogodzenie obowiązków zawodowych z nauką w szkole czy na uczelni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto